روژی کورد: قیمت نفت پس از حمله امروز جمعه ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی؛ آمریکا به سوریه، به میزان بیش از ۲ درصد افزایش داشت.

قبل از این حمله، قیمت نفت برنت به ۵۶.۰۸ دلار برای هر بشکه رسیده بود. سپس قیمت به ۵۵.۶۲ دلار برای هر بشکه رسید و هنوز ۱.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

نفت خام تگزاس هم بیش از دو درصد افزایش قیمت داشته و به ۵۲.۹۴ دلار برای هر بشکه رسیده و سپس با اندکی کاهش، به ۵۲.۴۶ دلار یعنی ۱.۴۵ درصد افزایش دست یافته است.

بنا بر نظر کارشناسان این تغییر قیمت لحظه ای است و باثبات نخواهد بود و با کاهش از دامنه حمله، قیمتها نیز به حالت نرمال خود بازخواهد گشت، لذا تهدیدی جدی محسوب نمی شود.

حمله امریکا به سوریه، همچنین بازارهای جهانی را لرزانده است. در حالی که قیمت محصولات مطمئن و امنی مانند طلا شروع به افزایش کرده، بازارهای سهام و دلار ایالات متحده سقوط کرده‌اند.

خارج از حوزه انرژی، سرمایه گذاران به سمت بخش های دفاعی در حال حرکت هستند، به خصوص در حوزه‌های آب و برق و کارگران معدن طلا.

در حوزه عرضه نفت، با وجود تلاش‌های سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) حملات اخیر منجر به کاهش عرضه برای بالا نگه داشتن قیمت شده است.

حجم نفت خام در سطح جهان در ماه مارس به ۱.۴ میلیارد بشکه (حدود ۴۵.۶ میلیون بشکه در روز) رسید که از ۱.۱ میلیارد بشکه در فوریه بالاتر رفته بود. به دلیل کوتاه‌تر بودن ماه فوریه، در ماه مارس، این رقم مشابه ماه فوریه یعنی ۴۵.۵ میلیون بشکه در روز بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)