روژی کورد: یک حمله شیمیایی رژیم اسد علیه مواضع مخالفان اسد در خان شیخون، در استان ادلب سوریه، ده‌ها غیرنظامی، از جمله زنان و کودکان بی دفاع، انتقادهای غرب از روسیه به دلیل پشتیبانی از رژیم اسد را بیش از پیش دامن زده است.

وزارت دفاع روسیه در توضیح این حمله شیمیایی گفته است که نیروی هوایی سوریه به یک زرادخانه دربرگیرنده جنگ‌افزارهای شیمیایی شورشیان حمله کرده‌است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز به خبرنگاران گفته است «به نظر ما، اکنون زمان آن رسیده که لازم است روسیه، واقعا به‌طور دقیق ادامه حمایت خود از رژیم اسد را مورد بازنگری قرار دهد».

برخلاف گفته‌های مقام‌های مسکو، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید «تردیدی وجود ندارد که حکومت سوریه تحت رهبری بشار اسد، مسئول این حمله وحشتناک است».

تیلرسون قرار است یک هفته دیگر، در روز ۱۲ آوریل، برای نخستین بار در مقام وزیر خارجه آمریکا به مسکو سفر کند. بنا بر بیانیه‌های منتشرشده از سوی آمریکا و روسیه، طرف‌ها بر امنیت جهانی، سوریه، کره شمالی، اوکراین و دیگر مسائل تمرکز خواهند کرد.

ماینک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا نیز گفته تردیدی در مورد حمله، «توسط حکومت سوریه» وجود ندارد. او در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس گفته وقت آن است که روسیه «به تعهد خود برای نابود کردن سلاح‌های شیمیایی، تا دیگر تهدیدی علیه مردم سوریه نباشد، عمل کند».

ماینک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا نیز گفته تردیدی در مورد حمله، «توسط حکومت سوریه» وجود ندارد. او در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس گفته وقت آن است که روسیه «به تعهد خود برای نابود کردن سلاح‌های شیمیایی، تا دیگر تهدیدی علیه مردم سوریه نباشد، عمل کند».

نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل نیز روز ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی در جلسه‌ اضطراری سازمان ملل متحد گفت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، و روسیه و ایران، مهم‌ترین حامیان او، «هیچ علاقه‌ای به صلح ندارند» و «دولت غیرقانونی سوریه که توسط مردی بی‌وجدان رهبری می‌شود، دست به جنایت‌های غیرقابل توصیفی علیه مردم خود زده‌است».

ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا ۱۵ فروردین ماه (به‌وقت نیویورک) قطعنامه‌ای را در محکومیت آن‌چه حمله شیمیایی مرگبار در سوریه عنوان می‌شود، ب به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کرده‌اند.

یش‌نویس قطعنامه‌ای که قدرت‌های غربی قرار است در شورای امنیت به رای بگذارند، از آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، خواسته‌است تا گزارشی ماهیانه، در مورد نحوه عملکرد و همکاری دولت سوریه با بازرسان بین‌المللی و پایبندی به تعهدات در رابطه با جنگ‌افزارهای شیمیایی ارائه کند.

دیپلمات‌ها به رویترز گفته‌اند این پیش‌نویس احتمالا روز چهارشنبه (به‌وقت نیویورک) به رای گذاشته خواهد شد.

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه، کشوری که در کنار ایران از مهم‌ترین حامیان بشار اسد به شمار می‌رود، می‌گوید احتمال یک زرادخانه شیمیایی شورشیان در شهرک «خان شیخون» استان ادلب هدف قرار گرفته‌است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)