روژی کورد: طی سال گذشته شمسی و با آغاز سال نو شمسی، میزان تجمعات صنفی و مدنی در ایران و از جمله کوردستان رو به افزایش نهاده است.

در حال حاضر تجمعات اعتراضی مردم سرشیو مریوان به انتقال زباله این شهرستان به منطقه گردشگر سرشیو، تجمعات نارضایتی مردم بوکان به شهرداری این شهرستان و خواستار استعفای شهردار شدن ، اهالی بیدخت در اعتراض به تصمیم مقامات وزارت بهداشت برای تغییر کاربری تنها بیمارستان این شهرستان و نیز تجمعات اعترضای دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی در جریان است.

اعتراضاتت بوکان:

مردم معترض شهرستان بوکان روز پنج‌شنبه گذشته که در رابطه با وضعیت اسفناک خیابان اصلی این شهر (“خیابان انقلاب”)، با سردادن شعار ” شوراى بی لیاقت، استعفا، استعفا ” و ” شهردار استعفا استعفا”، در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کرده بودند، نمایندههی رژیم در این شهر تجمع آنان را غیر قانونی توصیف نمود.

نماینده‌ی رژیم در این شهر در واکنشی اعلام کرده: “تجمع غیر قانونى براى هر نوع مطالبه اى ممنوع است و اینکه تجمعى اتفاق بیفتد و براى آن مجوز قانونى وجود نداشته باشد، نباید شکل بگیرد هر چند این تجمع با نیت خیر و مثبتى هم شکل گرفته باشد”.

این جوانان معترض که از طریق یک کانال تلگرامی سازماندهی و در مقابل شهرداری تجمع کرده بودند، که نماینده رژیم در بوکان در این رابطه اعلام کرده: “عدم مدیریت و نظارت در خصوص فضاى مجازی بوکان است که به هیچ وجه قابل قبول نیست”.

قسیم عثمانی که به عنوان یکی از مهرهای وزارت اطلاعات رژیم سمت نمایندگی رژیم را در این شهر تصرف نموده، همچنین گفته: “با کانالهاى مخرّب و بی اخلاق، که فاقد اصالت و مجوز هستند، برخورد جدی صورت گرفته و این کانالها برچیده شود در غیر این صورت روز به روز شرایط بدترى پیش روى خواهیم داشت”.

مردم معترض کورد در اعتراض به وضعیت اسفناک و غیر ستاندارد خیابان اصلی شهر، ضمن سردادن شعارهای ضد حکومتی، ساختمان شهرداری رژیم را هدف تخم مرغ قرار دادند.

به گزارش خبرنگار روژی کورد به دنبال تهدیدهای قسیم عثمانی، دو جوان کورد به نامهای (سعید رشید زادە) ٢۶ سالە و (آمانج قربانی) ٢٩ سالەبازداشت شده‌اند.

نماینده رژیم در شهر بوکان در اولین واکنش به اعتراضات مردم کورد در شهر بوکان، وضعیت اسفناک تردد در خیابان اصلی این شهر را بر گرفته از آیات قرآنی دانسته بود و اعلام کرده کە خیر مردم در این وضعیت است.

تجمعات اعتراضی مردم سرشیو مریوان:

طی مدت ۲۲ گذشته، اهالی منطقه سرشیو جهت اعتراض به تصمیم شهرداری و فرمانداری مریوان به انتقال زباله های شهر به این منطقه گردشگری اقدام به برگزاری تجمعات نارضایتی نموده بودند.

این تجمعات پس از آن صورت گرفت که مسئولین شهرستان مریوان، دره سماقان واقع در ۲ کیلومتری روستای گمارلنگ را محل دپوی زباله شهرهای مریوان، سروآباد، برده رشه و کانی دینار اعلام کرده اند.

مردم این منطقه اعلام نموده اند که به هر نحو ممکن از انتقال زباله های به این منطقه گردشگری ممانعت خواهند نمود.

تجمعات نارضایتی در محل دره سماقان، تجمع در جلوی شهرداری مریوان و نیز مراجعه به استانداری استان سنندج از سوی اهالی این منطقه و نیز طرفداران محیط زیست، تاکنون بی نتیجه باقی مانده و مسئولین دولتی اعلام نموده اند که تصمصم آنها قطعی است.

روز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی، چهار تن از شهروندان منطقه سرشیو مریوان بنامهای را حسن دل انگیز، فایق راوش ، ادریس راوند و مظهر معینی کارمند اداره منابع طبیعی، طی دو نوبت جداگانه از سوی نیروهای امنیتی این شهرستان دستگیر شده اند.

بنا بر اخبار وبسایت “ژینگوان” که اخبار محیط زیستی کوردستان را منتشر می نماید، پس از بدون نتیجه ماندن نشست نمایندگان مردم سرشیو و فعالین محطی زیست مریوان با مسئولین این شهر که به حضور اداره اطلاعات برگزار شده است، ۳ تن دیگر از فعالین محیط زیست این شهرستان دستگیر شده اند.

اسامی این سه تن عبارت است از: شریف باجور، آراز حق پرست و هیوا منوچهری

اتهام این اشخاص اعتراض به انتقال زباله های شهرستان مریوان به “دره سماقان” و اعتراض به تصمیم شهرداری و فرمانداری این شهرستان اعلام شده است.

طی ۱۹ روز گذشته اهالی منطقه سرشیو مریوان طی اقدامی دسته جمعی نسبت به تصمیم شهرداری و فرمانداری مریوان به انتقال زباله به این منطقه گردشگری، اعتراض نموده اند.

ساکنین این منطقه می گویند، تحت هیچ عنوان از این خواسته مدنی و مشروع خود، دست برنخواهند داشت.

روز شنبه ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۵ شمسی، حدود ۲۰ تن از اهالی روستاهای منطقه سرشیو مریوان، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

بازداشت این تعداد در حالیست که آنها از سوی فرمانداری و جهت تشکیل جلسه دعوت شده بودند.

اسامی برخی از بازداشت شدگان که به مروفایتی ارسال شده است عبارتند از: ماموستا صلاح الدین دژاک امام جماعت گمارلنگ، ادریس راوند، کریم راوند،رحیم راوند، فایق رانین، احمد رانین، خلیفه جلال راوش، فایق راوش، حاجی فایق باتکاک شورای کانی کوزله، شریف داده شورای ماسیدر، شهرام رانین و مظهر معینی کارمند اداره محیط زیست.

تجمع اعتراضی اهالی بیدخت:

روز چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی، جمعی از اهالی بیدخت در اعتراض به تصمیم مقامات وزارت بهداشت برای تغییر کاربری تنها بیمارستان این شهرستان دست به تجمع زدند. همزمان بیش از ۱۰۰ کارگر روغن نباتی قو برای مطالبه معوقات مزدی به جا مانده خود از سال گذشته، دست به تجمع در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی زدند.

به گزارش ایلنا، صبح روز، چهارشنبه شانزدهم فروردین‌ماه ۱۳۹۶ شمسی نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران این واحد صنعتی با حضور در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیر مطالبات صنفی خود شدند.

در ادامه اجتماع صنفی روز گذشته کارگران کارخانه روغن‌نباتی قو، صبح امروز نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران این واحد صنعتی با حضور در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیر مطالبات صنفی خود شدند.

شماری از این کارگران در خصوص این اجتماع صنفی گفتند: “دقایقی بعد از برپایی این اجتماع صنفی، نمایندگان آنها توسط مسئولان وزارت کار برای گفتگو و مذاکره دعوت شده‌اند”.

آنها در خصوص علت مراجعه خود به وزارت کار می‌گویند: “در کل نزدیک به ۲۰۰ کارگر هستیم که هنوز بابت مزایای مزدی بهمن، اسفند، و بخشی از عیدی ۹۵سال گذشته طلبکاریم”.

کارگران حاضر در این اجتماع صنفی با خود بنرهایی همراه داشتند که بر روی آن نسبت به عواقب تعطیل شدن این واحد صنعتی هشدار داده بودند.

آنها در توضیح این نگرانی خود می‌گویند: “پیش از این مدیریت کارخانه روغن نباتی قو در مقام کارفرما از توقف فعالیت این واحد صنعتی تا خاتمه تیرماه خبر داده است و همین ماجرا باعث تشدید نگرانی آنها شده است”.

کارگران روغن نباتی قو در ۲ روز گذشته نیز بابت پیگیری مطالبات صنفی خود، تجمعاتی در محوطه محل کارشان برگزار کرده‌‌بودند.

تجمع اعتراضی دراویش و اهالی بیدخت مقابل بیمارستان موقوفهٔ این شهرستان

به گزارش مجذوبان نور، روز چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی؛ جمعی از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی و اهالی بیدخت در اعتراض به تصمیم مقامات وزارت بهداشت برای به تعطیلی کشاندن و تغییر کاربری تنها بیمارستان این شهرستان دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی دراویش و مردم منطقه مقابل این بیمارستان کماکان ادامه دارد و تجمع‌کنندگان خواستار ادامه‌ی فعالیت این مرکز درمانی می‌باشند.

گفتنی است در سال ۱۳۴۱، بیمارستان صالحیه با هزینه‌ی شخصی حضرت آقای صالح‌علیشاه از اقطاب سلسله‌ی دراویش نعمت‌اللهی گنابادی و با همکاری درویشان این سلسله احداث و برای رفع نیازها و امور درمانی مردم این منطقه وقف گردید. در روزگاری که مردم این دیار به دلیل فقر و تنگدستی از حداقل امکانات درمانی در مضیقه بودند این بیمارستان وضعیت بهداشتی بیدخت را متحول نمود و عاملی در جهت رشد بنیادهای اجتماعی منطقه گردید.

بعد از پیروزی انقلاب ربوده شده مردم ایران، به دستور مسئولان و در راستای سیاست تغییر نام در عناد با مکتب درویشی، بیمارستان صالحیه، به ۱۵ خرداد تغییر نام یافت و اکنون در تازه‌ترین اقدام، مسئولین وزارت بهداشت در تلاش برای به تعطیلی کشاندن و تغییر کاربری آن هستند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)