مروفایتی: بنا بر گزارش منتشر شده از سوی فعالین حقوق بشر در کوردستان در فضای مجازی، انفجار مین در شهرستان پاوه، جراحت شدید یک شهروند این شهرستان را درپی داشت.

بنا بر گزارشهای منتشر شده، روز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی، یک شهروند اهل روستای “شوشمه” از توابع شهرستان پاوه، بنام “محمد شکری” بر اثر انفجار مین به شدت مجروح شده است و اینک بستری می باشد.

بر اساس این گزارشات، احتمال قطع یکی از پاههای این شهروند کورد وجود دارد.

این دومین مورد انفجار مین است که طی فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی در کوردستان، خسارت جانی ببار می آورد.

همچنانکه قبل در اخبار مروفایتی آمده بود، به علت انفجار مین در یکی از مناطق شهرستان بانه، در روز سیزده بدر ۱۳۹۶ شمسی، یک جوان ۳۰۰ ساله اهل روستای “منجیلان” این شهرستان به شدت مجروح شده است.

خبرنگار مروفایتی در این باره اعلام داشت، یک جوان۳۰ ساله اهل روستای منجیلان بانه به نام “اسماعیل عزیزیان”، روز یکشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی، بر اثر انفجار مین به شدت زخمی شده و به بیمارستان صلاح الدین بانه اعزام شده است.

با وجود اینکه مقامات جمهوری اسلامی این مین ها را به دوران جنگ هشت ساله بین ایران و عراق منتسب می نمایند، اما برخی از گزارشها حاکی از وجود مین های تازه طی یک سال گذشته در مناطق مرزی بین کوردستان ایران و اقلیم کوردستان می باشد.

سالانه دهها تن در شهرهای مرزی و بخصوص در کوردستان به علت انفجار مین جان خود را از دست میدهند یا دچار معلولیت و نقص جسمی میشوند، با این وظعیت هم تا کنون حکومت جمهوری اسلامی ایران به بهانه نا ارام بودن مناطق مرزی حاضر نشده است این مناطق را از وجود مین‌ها پاکسازی کند.

همچنین تا کنون ایران هیچکدام از پیمان نامه‌های جهانی علیه مین و بویژه پیماننامه‌ اوتاوای را امضا نکرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)