روژی کورد: بنا به گزارش امروز شنبه ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی خبرگزاری روسی اینترفکس، سفیر اسرائیل در روسیه تهدید کرد که اگر ایران یا گروه‌های نیابتی ایران در منطقه بخواهند از بلندی‌های جولان در خاک سوریه «جبهه دومی» علیه اسرائیل ایجاد کنند، اسرائیل «بدون تأخیر» علیه آن اقدام خواهد کرد.

«گری کورن» سفیر اسرائیل در روسیه در مصاحبه‌ای که با این خبرگزاری داشته گفته است که در صورت بروز تهدید واقعی، اسرائیل آماده است تا علیه حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های هوادار ایران، در خاک سوریه دست به عملیات نظامی بزند.

سفیر اسرائیل با اشاره به اینکه رژیم ایران همیشه علاقه داشته تا از سوریه و حزب‌الله حمایت کند و با استفاده از آنها به عنوان گروه‌های نیابتی کارآمد، اسرائیل را تهدید کند، در پاسخ به این پرسش که آیا اسرائیل آماده است در خاک سوریه علیه حزب‌الله عملیات نظامی انجام دهد گفته است: «اگر تهدید واقعی وجود داشته باشد در آن‌صورت واضح است که پاسخ این سؤال آری است.»

سفیر اسرائیل در سوریه، تأکید کرده است که «تهدیدی که تحرکات حزب‌الله در سوریه برای اسرائیل ایجاد می‌کند تنها در سطح نظری و انتزاعی نیست و گلوله‌های توپخانه که از این مناطق شلیک می‌شود، عمداً یا غیرعمد، به خاک ما اصابت می‌کند.»

او هم‌چنین افزوده است که «علاوه بر این، در صورت وخیم‌تر شدن اوضاع در بلندی‌های جولان در سوریه، اسرائیل بی‌درنگ به آن واکنش نشان خواهد داد.»

وی تاکید نموده است که ارتش اسرائیل این [گلوله‌باران‌ها] را بدون پاسخ نمی‌گذارد. اما اگر وضعیت عوض شود، و اگر بخواهند جبهه دومی در بلندی‌های جولان ایجاد کنند، چه حزب‌الله باشد، چه شبه‌نظامیان شیعه دیگر و به‌خصوص چه خود ایران، چنین وضعیتی برای اسرائیل غیرقابل قبول خواهد شد. در چنین صورتی ما بدون تأخیر اقدام خواهیم کرد.

پیش از این آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، تهدید کرده بود این کشور می‌تواند سامانه دفاع هوایی سوریه را منهدم کند.

«حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، عصر پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۵ شمسی، در مراسم کشته شدن سه تن از فرماندهان حزب الله، اظهارداشت که پرونده اساسی و اصلی امروز ما «دشمن اسرائیلی» است که از دو منظر لبنانی و فلسطینی به آن می پردازیم.

سخنان نصرالله در حالی ایراد می شود که امریکا از بوجود آمدن دو دولت فلسطین و اسرائیل پشتیبانی نموده است.

نصرالله در میانه سخنانش از احتمال حمله به حزب الله در دوره ترامپ خبر داد و گفت: ” تحول سیاسی کنونی، موضوع ترامپ است، اوممکن است به دشمن اسرائیلی اجازه دهد که جنگی را علیه لبنان با هدف نابود کردن حزب الله آغاز کند.”

دبیر کل حزب الله در بخش دیگری از سخنانش، اسرائیل را تهدید به حمله به مخازن آمونیاکش نموده و گفت: ” اسرائیل چند وقت قبل تصمیم گرفت مخازن آمونیاک در بندر حیفا را در مدت ۱۰ روز تخلیه کند در حالی که ده ها سال این مخازن وجود داشته است و علاوه بر این مخازن از یک کشتی حامل آمونیاک که برای توزیع این ماده در مخازن اسرائیل در دریا حرکت می کند، سخن گفتند که به مثابه پنج بمب اتمی است، سیار خوب این کشتی شاید بتواند از تیررس موشک های ما فرار کند و یا آن را مخفی کنید و یا مخازن آمونیاک حیفا را تخلیه کنند، شکی نیست که هدف گرفتن حیفا آسان تر است اما باید بدانند این مخازن را به هر کجای فلسطین اشغالی منتقل کنند در تیررس موشک های ما خواهند بود.”

علاوه بر تهدید به مخازن آمونیاک حیفا، تهدید اسرائیل به حمله به تاسیسیات اتمی دیونا نیز بخش دیگری از سخنان حسن نصرالله بود، وی در این باره گفت: ” امروز در سالگرد شهادت سرداران پیروزی به دشمن صهیونیستی می گویم و نصیحت می کن، فقط مخازن آمونیاک حیفا را تخلیه نکنید بلکه تاسیاست اتمی دیمونا را هم تخلیه کنید. “

وی همچنین افزود: ” سلاح هسته ای اسرائیل را که تهدیدی برای همه منطقه است، می توانیم آن را به فرصتی برای تهدید رژیم اسرائیل، شهرک نشینانان صهیونیست و اشغالگران فلسطین تبدیل کنیم. “

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)