روژی کورد: مقتدی صدر، یکی از مقتدرترین رهبران شیعیان عراق در سخنرانی خود در روز جمعه ۲۴ مارس در میدان التحریر بغداد از دولت عراق خواست تا گروه شبه‌نظامی حشد الشعبی را منحل کند.

مقتدی صدر، به رسمیت شناخته شدن گروه حشد شعبی را به معنای حکومت شبه نظامیان بر عراق در آینده توصیف کرده و گفت: “به رسمیت شناختن حشد الشعبی به معنای این است که در آینده، عراق تحت حاکمیت شبه‌نظامیان درآید”.

پیش از این سران اهل سنت از دولت عراق خواسته‌ بودند که از دخالت حشد الشعبی در آزادسازی مناطق سنی‌نشین به‌خصوص نبرد موصل جلوگیری کنند. تصمیم به ادغام حشد الشعبی در ارتش به معنای مجوز ورود آنها در هر عملیات ارتش این کشور است.

پارلمان عراق نوامبر سال گذشته لایحه ادغام حشد الشعبی در ارتش عراق را به تصویب رساند.

نوری مالکی ،سخنگوی حزب الدعوه عراق طی کنفرانسی مطبوعاتی که در هتل آزادی در تهران برگزار کرد، به خبرگزاریهای اعلام کرده که وی حشد شعبی را تاسیس کرده و ایرانیها در تاسیس حشد الشعبی دستی نداشته‌اند، وی همچنین تاکید کرد: ” به‌صراحت می‌گویم که اگر بتوانیم عراق و موصل را بازپس بگیریم، حتما به برادرانمان در سوریه کمک خواهیم کرد و چنانچه آنها درخواست کنند، ما آماده همکاری هستیم”.

حشد الشعبی و اصلی‌ترین شاخه نظامی آن، سپاه بدر به فرماندهی هادی عمرانی تحت حمایت ایران و پس از فتوای آیت‌الله سیستانی، مرجعیت عالی شیعیان عراق شکل گرفت. این نیروهای شیعه از حمل نمادهای مذهبی خود در حین جنگ نیز بیمی ندارند.

با این حال، پس از شرکت آنها در نبردهای فلوجه، تکریت و آمرلی گزارش‌های زیادی از نقض حقوق بشر و انجام جرایم جنگی و انتقام‌گیری از خانواده‌های اهل سنت با تخریب خانه‌هایشان منتشر شد.

خبرگزاری رویترز در چند گزارش مفصل، به مواردی از قبیل تخریب خانه‌ها، مغازه‌ها و مایملک ساکنان سنی این شهرها، اخراج مردم سنی مذهب آمرلی و تکریت درست پس از «فتح» این دو شهر توسط حشد الشعبی به بهانه احتمال ارتباط این خانواده‌ها با داعش تنها به دلیل هم‌مذهب بودنشان، اقدام به جایگزینی جمعیت غیر بومی شیعی در شهر آمرلی و برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی ایران، عکس‌هایی از روح الله خمینی و علی خامنه‌ای و قرق این شهرها توسط نیروهای منتسب به سپاه قدس پرداخته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)