روژِ کورد: بر اساس گزارش امروز جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ شمسی وزارت امور خارجه آمریکا، ایالات متحده آمریکا ۳۰ شخص حقیقی و حقوقی خارجی را به دلیل ارسال فناوری حساس به ایران برای برنامه موشکی‌اش یا نقض کنترل‌های صادراتی به ایران، کره شمالی و سوریه مورد تحریم قرار داده است.

بر طبق این گزارش، ۱۱ شرکت و فرد از چین، کره شمالی یا امارات متحده عربی به خاطر انتقال فناوری که می‌تواند برنامه موشکی بالستیک ایران را تقویت کند، تحریم شده‌اند.

در این فهرست، ۹ شخص حقیقی و حقوقی چینی، یک شرکت از کره شمالی و یک شرکت نیز از امارات متحده عربی گنجانده شده‌اند.

خبرگزاری رویترز، نیز گزارش داده است که ۱۹ شخص حقیقی و حقوقی دیگر هم به خاطر نقض معاهده عدم اشاعه تسلیحاتی درباره ایران، کره شمالی و سوریه هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا می‌گوید تحریم‌های یاد شده به معنای نقض توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی از جمله آمریکا نیست که تیرماه سال ۱۳۹۴ برای حل‌وفصل برنامه هسته‌ای تهران به امضاء رسید. در این توافق تصریح شده است که طرف‌های ایران نمی‌توانند به اقداماتی از جمله تحریم دست بزنند که نقض برجام باشد.

وزارت امور خزانه‌داری آمریکا روز ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ شمسی نیز، ۲۵ شخص حقیقی و حقوقی ایرانی را در ارتباط با یک آزمایش موشکی جمهوری اسلامی در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

از سوی دیگر بنا به گزارش رویترز، سناتورهای جمهوریخواه و دمکرات روز پنجشنبه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۶۶ شمسی، پیش نویس طرحی را برای تشدید تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران در سنای آمریکا مطرح کرده اند.

گفته می شود این طرح از حمایت۱۴ سناتور دمکرات و جمهوریخواه برخوردار است.

در صورت نهایی شدن این طرح، تحریم‌های الزام آوری را علیه هر فرد و نهاد مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همچنین طرف‌های تجاری با این برنامه اعمال می کند.

این طرح همچنین سپاه پاسداران را مورد تحریم قرار می دهد، وتحریم افرادی که براساس فرمان‌های اجرایی رییس جمهوری به اتهام حمایت از تروریسم اعمال شده،با این طرح قانونی خواهند شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)