شش رنگ به همراه ۴۰ سازمان و نهاد ایرانی و بین المللی خواهان تمدید ماموریت گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران شد.

شبکه لزبین‌ها و ترنس‌جندرهای ایرانی شش‌رنگ به همراه چهل نهاد و سازمان بین‌المللی و ایرانی، با ارسال نامه‌ای به اعضای دائم شورای حقوق بشر خواستار تمدید ماموریت اسما جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران شدند.

در این نامه که به نمایندگان دائم کشورهای اعضای شورای حقوق بشر نوشته شده است، با اشاره به تداوم موارد نقض حقوق بشر در ایران و عدم همکاری ایران با گزارشگر ویژه بر لزوم تمدید ماموریت اسما جهانگیر تاکید شده است.

رابطه جنسی هم‌جنس‌گرایان و رابطه جنسی خارج از ازدواج از جمله مواردی است که در ایران بر خلاف قوانین بین‌المللی جرم محسوب شده و مستحق اعدام شناخته می‌شود. ایران برای چندمین سال بالاترین آمار سرانه اعدام در جهان را به خود اختصاص داده است. در سال گذشته (۲۰۱۶) حداقل ۵۳۰ نفر و اکثرا با محاکمه ناعادلانه در ایران اعدام شده‌اند و درتنها در یک ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷، مقامات ایرانی دست‌کم ۷۲ نفر را اعدام کرده‌اند.

بدین ترتیب اقلیت‌های جنسی در ایران در معرض خطر بازداشت، شلاق و اعدام می‌باشند. نه تنها اقلیت‌های جنسی، بلکه مدافعان حقوق اقلیت‌های جنسی نیز مانند مدافعان حقوق زنان و سایر مدافعان حقوق بشر در معرض خطر بازداشت و شکنجه هستند. شکنجه و سایر آزارها پس از بازداشت از جمله مواردی است که در این نامه به شورای حقوق بشر یادآوری شده است.

افزون بر این، سلب حق اختیار بر بدن و سلب حق انتخاب از افراد برای تطبیق جنسیت، عقیم‌سازی اجباری به همراه عمل تغییر جنس، قوانینی چون حجاب اجباری برای لزبین‌ها و دستگیری مبدل‌پوشان، اخراج دانش‌آموزان ترنس از مدرسه به طور رسمی و محرومیت از تحصیل در طول دوران رسیدگی به امور پزشکی و قانونی و محرومیت از فعالیت ورزشی برای لزبین‌ها، افراد ترنس‌جندر و یا اینترسکس از جمله سایر مواردی است که نقض حقوق بشر اقلیت‌های جنسی ایرانی را به همراه دارد.

در این نامه همچنین بر تبعیض سیستماتیک علیه زنان و دختران، حجاب اجباری، ازدواج دختربچه‌ها، ممانعت از برخورداری زنان از حقوق اجتماعی و اقتصادی در راستای خانه‌نشین کردن آنان و فرزندآوری، و پرهیز مقامات ایران از جرم‌انگاری خشونت خانگی، خشونت‌های جنسی و جرایم با مبنای جنسیتی تاکید شده است.

در متن این نامه می‌خوانیم:

«تبعیض سیستماتیک و خشونت علیه زنان و دختران در قانون و در عمل شایسته نگرانی جدی است. برای مثال، زنان از حقوق برابر با مردان در ازدواج، طلاق، حضانت، ارث، تماشای چندین نوع رقابت ورزشی در استادیوم ها، و محافظت از آسیب جنایی محرومند. زنان متاهل نمیتوانند بدون کسب اجازه از شوهر خود گذرنامه بگیرند. علاوه بر این، یک مرد می تواند از دستیابی همسر خود به حرفه ای که وی آن را خلاف ارزشهای خانوادگی یا نسبت به آبروی خود یا همسرش مضر بداند جلوگیری کند. سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳ سال است و پدران می توانند برای ازدواج دخترانشان حتی در سنین پایین تر نیز تقاضای مجوز کنند.»

«مقامات همواره از اتخاذ قوانینی که خشونت های جنسی و سایر خشونت های مبتنی بر جنسیت، از جمله ازدواج کودکان و اجباری، تجاوز زناشویی و خشونت خانگی را جرم انگاری کند ممانعت کرده اند. قوانین حجاب اجباری دست ماموران پلیس و سایر نیروهای امنیتی را نسبت به هدف قرار دادن زنان برای آزار، خشونت و حبس و همچنین ممانعت از برخورداری زنان از حقوق اقتصادی و اجتماعی شان شامل حقوق تحصیل، اشتغال و دسترسی به ورزش بازمی‌گذارد.»

فعالیت‌های گزارشگر ویژه طی سال‌های گذشته در آغاز حرکت به سمت اصلاح قانون اعدام و بهبود رفتار با بازداشت‌شدگان و آزادی برخی فعالان بسیار موثر بوده است. به همین دلیل است که امضاکنندگان این نامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه را اقدامی مثبت و ضروری و نیز اعلام موضع مشخصی به مقامات ایرانی در خصوص انتظار جامعه جهانی و فعالان حقوق بشر از پاسخگویی ایران درباره نقض حقوق بشر می‌دانند.

وبسایت شش‌رنگ:
http://6rang.org

صفحه فیسبوک شش‌رنگ:
https://www.facebook.com/6rang.Iran

کانال شش‌رنگ در تلگرام:
https://t.me/Iran6Rang

فضای اختصاصی شش‌رنگ در تریبون زمانه:
https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)