روژی کورد: فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه می گوید برای کمک های موثر آموزشی و مشورتی به نیروهای ارتش افغانستان، نیروهای آمریکا در این کشور باید تقویت شوند.

ژنرال ژوزف وتل روز پنجشنبه ۹مارس در پاسخ به این پرسش کنگره که دولت آمریکا برای تقویت نیروهای افغان در برابر طالبان چگونه اقدام کند گفت که « برای آنکه ماموریت آموزش و مشاوره به نیروهای افغان موثر باشد به نیروهای آمریکایی بیشتری نیاز است.»

در اوایل ماه فوریه، ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز گفته بود دولت افغانستان در مقابله با طالبان به بن بست رسیده و برای بیرون آمدن از آن نیروهای ناتو در این کشور باید تقویت گردند. به گفته ژنرال نیکلسون، ناتو برای آموزش نیروهای افغان و مشورت دهی به آنان به چد هزار نیروی بیشتر نیاز دارد.

خبرگزاری فرانسه از قول ژنرال وتل می گوید که جیمز ماتیس، وزیر دفاع و فرماندهان نظامی آمریکا اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان را مورد بحث قرار داده اند اما مواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد افغانستان تا کنون اعلام نشده است.

این در حالیست که در ده ماه اول سال ۲۰۱۶ تلفات نیروهای افغان در برابر طالبان با ۶۷۸۵ کشته، بیشتر از ۳۵ درصد افزایش یافته است.

سرهنگ جان دوریان سخنگوی ائتلاف بین‌الملل به رهبری ایالات متحده علیه داعش، از استقرار نیروهای یک واحد توپخانه تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در سوریه خبر داد و گفت که این اقدام به منظور تسریع در شکست گروه داعش صورت گرفته است.

او افزود که در روزهای اندک گذشته، حدود ۴۰۰ نیروی نظامی آمریکایی در سوریه مستقر شدند او تاکید کرد که عملیات قطع خطوط ارتباطی و محاصره شهر الرقه، مرکز گروه داعش در سوریه، به خوبی پیش می‌رود.

سخنگوی ائتلاف بین‌الملل توضیح داد که این نیروها، به شهر منبج اعزام شده‌اند و با همکاری شرکای محلی، در نبردها مشارکت خواهند کرد.

همچنین طی چند روز اخیر، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، پیش از این اعلام کرده بود که نظامیان آمریکایی در نزدیکی شهر منبج سوریه مستقر شده و پرچم ایالات متحده را بر تانک‌های خود برافراشتند تا گروه‌های داخلی درگیر، آن‌ها را هدف قرار ندهند.

سخنگوی پنتاگون نیز تایید کرده است که صدها تکاور دریایی با تجهیزات نظامی سنگین، بعنوان بخشی از عملیات در حال پیشرفت برای جنگ در بیرون راندن داعش از مرکز فرماندهیش در رقه مستقر شدند.

این سخنان گزارش‌های پیشین منتشر شده از سوی مسئولان آمریکایی مبنی بر استقرار یک واحد توپخانه ارتش آمریکا در سوریه برای پشتیبانی از عملیات الرقه را، تایید می‌کند.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، از وزارت دفاع این کشور خواسته بود، طرحی جدید برای جنگ علیه داعش وضع کند.

استقرار نیروها زرهی موقتی است اما این می‌تواند نشان دهنده‌ی این باشد که کاخ سفید نسبت به دولت سابق در دادن اختیارات بیشتر به پنتاگون در تصمیمات روزمره جنگی در نبرد با داعش در عراق و سوریه نرمش بیشتری نشان می‌دهد.

واشینگتن‌پست و آسوشیتدپرس نیز گزارش داده اند که تفنگداران دریایی، هشتم ماه مارس برای عملیات در سوریه به حال آماده‌باش درآمده‌اند. آسوشیتدپرس در عین حال می‌گوید اعزام این نیروهای نظامی «موقتی» است.

در ادامه گزارش آمده است که فرماندهان نظامی توسط دولت سابق که کوچکترین مسائل روازنه جنگی در بهتر جنگیدن با دشمن را مدیریت می‌کردند، ناامید شده بودند.

یکی از مسئولان گفت در مجموع ایالات متحده در حال آماده شدن برای فرستادن ۱۰۰۰ سرباز در صورت نیاز به کویت برای پیوستن به جنگ علیه داعش می‌باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)