روژی کورد: ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز جمعه روابط نظامی نزدیک مابین ترکیه و روسیه را تحسین کرد او میزبان همتایش رجب طیب اردوغان در مذاکرات در باره سوریه بود.

روسیه و ترکیه که با هم میانجیگیر آتش بس در ماه دسامبر بودند به کاهش مقیاس جنگ بین بشار اسد و مخالفانش کمک کردند. آنها همچنین پشتیبان دو دوره مذاکرات بین دولت بشار اسد و دشمنانش بودند. و البته دور سوم برای هفته آینده گذاشته می‌شود.

بنا بر گزارش فاکس نیوز، علاوه روسیه و ترکیه عملیاتشان را علیه گروه دولت اسلامی داعش در سوریه هماهنگ کردند. نیروی هوایی روسیه در ماه گذشته بطور اتفاقی سه سرباز ترکی را کشتند اما این حادثه هماهنگی روسیه و ترکیه را دچار مشکل نکرد.

در ادمه این گزارش آمده‌است بعد از برگزاری ملاقات با اردوغان در کاخ کرملین پوتین ارتباط نزدیک و موثر مابین ارتشها و سرویسهای امنیتی دو کشور در محدوده سوریه را تحسین کرد.

پوتین در ادامه گفت که روسیه و ترکیه نه تنها در تامین آتش بس ببن نیروهای دولت سوریه و مخالفان مسلحش بلکه در اقدام مستقیم در مذاکرات واقعی سهم عمده‌ای دارند.

اوایل این هفته افسران ارشد نظامی از روسیه، ایالات متحده و ترکیه در شهر انتالیا در تلاشی آشکار برای برداشتن گامهای بیشتر در ممانعت از درگیر شدن سربازهایشان در مرگهای حادثه‌ای، با هم همکاری کردند.

همچنین نویسنده مقاله در ادامه مطلب خاطرنشان کرد مذاکرات بر چگونگی کمک به تخفیف بدگمانی متقابل بین ترکیه که پشتیبان نیروهای مخالف بشار اسد است، آمریکا که پشتیبانی از نیروهای کرد می‌کند، و روسیه که متحد نیروهای سوریه است، تاکید داشت و بر تمام روشها در نبرد با دولت اسلامی، داعش و پایتخت بالفعلش رقه، تمرکز کرد.

پوتین همچنین مسئولان بلند پایه امنیتی و نظامی از شورای امتیت ملیش را بعد از دیدار روز جمعه اردوغان، از گفتگوها مطلع کرد.

یکی از خبرنگاراناز ولادیمیر پوتین سوال کرد که آیا مسکو و انکارا نظراتشان را در مورد حفظ مرزهای کنونی عراق وسوریه به اشتراک می‌گذارند و پوتین در پاسخ به او به شرایط پیچیده و تضاد در مذاکرات صلح سوریه اشاره کرد.

و در ادامه آقای پوتین برحفظ تمامیت ارضی سوریه پافشاری کرد و گفت این یک موقعیت واجب برای برقرای کامل صلح در این کشور می‌باشد. و اردوغان درتکرار همان نظرات گفت که حفظ مرزهای کنونی سوریه هدف اصلی ترکیه بود.

همکاری در سوریه میان ترکیه و روسیه چرخش تیز دو کشور نشان داد که از طرفهای مخالف در سوریه که از آنها حمایت کرده‌اند به سمت جانبداری مسکو از اسد و حمایت ترکیه از دشمنان او، از آغاز ناآرامیها در سوریه از شش سال پیش، پیش رفت.

در ادامه می‌افزاید منافع متضاد منجر به پایین انداختن هواپیمای جنگی روسیه توسط جت ترکیه در مرز سوریه در نوامبر ۲۰۱۵ شد که دو کشور را در آستانه‌ی برخورد نظامی مستقیم قرار داد. مسکو با محدویت تورهای مسافرتی به ترکیه و توقف واردات محصولات کشاورزی به سمت فشار بیشتر به اقتصاد ترکیه حرکت کرد.

عذرخواهی اردوغان برای پایین انداختن هواپیمای روسی به بازسازی روابط کمک کرد و پوتین حمایت محکمی از اردوغان در کودتای ضعیف نافرجام جولای کرد.

علیرغم ایجاد این روابط حسنه، روسیه در تغییر محدویتهای اقتصادی به آرامی حرکت کرده ‌است، و برخی از محدودیتها بعنوان یک محرک آشکار بر جای خود باقی مانده‌است. در آستانه مذاکرات کرملین به کابینه روسیه واردات کلم و بروکلی و تعدادی دیگر از محصولات کشاورزی ترکیه اجازه داده شد.

در ادامه مقاله آمده است اردوغان رهبر روسیه را دوست نزدیک من نامید و اصرار کرد که تمام محدویتهای علیه تجارت ترکیه را تغییر دهد، ویزای رایگان مسافرتی را بازگرداند و پروازهای تجاری بین دو کشور را افزایش دهد.

در جریان مذاکرات کرملین او به طرحهای برای دورنمای لوله گاز طبیعی از روسیه و نیروگاههای اتمی و به کار افتادن دوباره ‌شان، اشاره کرد. هر دو پروژه با هدف فشار بیشتر به ترکیه بعد از سقوط هواپیما روسی، به حالت تعلیق در‌آمده بود.

پوتین در سحنرانی خود در کنفرانس خبری در پایان مذاکرات کرملین در روز جمعه اعلام کرد که روسیه شماری از محدودیتها بر شرکتهای ترکی و کارمندانش در روسیه را برمی‌دارد. حرکتی که تجارت ترکیه را فلج کرد.

نتیجه مذاکرات پوتین و اردوغان یک توافقنامه شتابزده بین شرکتهای روسیه و ترکیه بود برای برپایی یک صندوق مشترک سرمایه‌گذاری برای رویدادهای فرهنگی در هر دو کشور بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)