روژی کورد: بشار اسد، روز شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ شمسی، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فونیکس چین، حضور نیروهای نظامی آمریکا در سوریه را مصداق «تجاوز» دانست.

اسد همچنین افزود: ” آنها برای ورود به خاک سوریه مجوزی از سوی او نداشته اند. انتقاد آقای اسد در حالی است که نیروهای نظامی روسیه و ایران در خاک این کشور حضور دارند.”

این سخنان بشار اسد در واکنش به استقرار یک نیروی ویژه ۴۰۰ نفری از نیروهای امریکا در سوریه عنوان شده است.

طی چند روز گذشته، سرهنگ جان دوریان سخنگوی ائتلاف بین‌الملل به رهبری ایالات متحده علیه داعش، از استقرار نیروهای یک واحد توپخانه تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در سوریه خبر داد و گفت که این اقدام به منظور تسریع در شکست گروه داعش صورت گرفته است.

او افزود که در روزهای اندک گذشته، حدود ۴۰۰ نیروی نظامی آمریکایی در سوریه مستقر شدند او تاکید کرد که عملیات قطع خطوط ارتباطی و محاصره شهر الرقه، مرکز گروه داعش در سوریه، به خوبی پیش می‌رود.

واکنش بشار اسد همچنین نیروهای ترکیه در سوریه را نیز دربرمی گیرد.

طی هفته های اخیر ترکیه اعلام کرد آماده حضور در شمال سوریه برای کمک به عملیات آزادسازی رقه است اما از سوی سوریه استقبالی از این حضور نشده است. پیشتر عراق نیز با حضور ترکیه در عملیات آزادسازی موصل در شمال عراق مخالفت کرده بود.

هم ترکیه و هم امریکا صراحتا اعلام نموده اند که حتی پس از نابودی گروه داعش نیز خاک سوریه را ترک نخواهند کرد.

در عین حال بر طبق اخبار و آمارهای منتشره، حدود ۶ هزار نیروی ایرانی و وابسته به ایران در حال حاضر در سوریه و در شهر حلب مستقر می باشند. بشار اسد تاکنون بارها اعلام نموده است که این نیروها به خواست دولت سوریه در این مناطق مستقر شده اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)