روژی کورد: زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان، طی بیانیه ای، ترکیه را به نقض فاحش حقوق بشر و تخریب و خشونت گسترده در عملیات علیه شبه‌نظامیان کورد در جنوب شرقی (کوردستان ترکیه) متهم و آنرا محکوم نموده است.

این گزارش در حالی انتشار می یابد که حکومت ترک در کمال وقاهت، اعلام کرده است که آنها ۷۱ نفر وابسته به یگان‌های مدافع خلق را در هفته گذشته در عملیات “سپر فرات” در سوریه کشته اند.

در گزارش زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل آمده است، حدود دوهزار نفر کشته شده‌‌اند و تمامی منطقه ویران شده است. شکنجه و خشونت علیه زنان اعمال شده است. بین ۳۳۵ تا ۵۰۰هزار نفر که اکثرشان کرد هستند آواره شده‌اند. به علاوه، در تصاویر ماهواره‌ای دیده می‌شود که خانه‌ها در حملات ویران شده‌اند.

در این گزارش از سایر رویکردهای نیروهای امنیتی ترکیه نیز سخن به میان آمده است. طبق این گزارش، در اوایل سال ۲۰۱۶ در شهر جزیره حدود ۱۹۰ نفر بدون غذا و دارو در زیرزمین‌های خود محبوس شدند، قبل از آن که در درگیری‌ها کشته شوند.

سازمان ملل متحد می‌گوید، از ژوئیه ۲۰۱۵ تا کنون نیروهای امنیتی ترکیه در عملیات علیه کوردهای عضو و طرفدار حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و گرو‌های نزدیک به آن دست به “تخریب گسترده، کشتار و دیگر موارد شدید نقض حقوق بشر” زده‌اند.

سازمان ملل خواستار تحقیق در مورد کشتار وسیع و دیگر موارد نقض حقوق بشر در جنوب شرقی ترکیه از سوی دولت این کشور شده است و اعلام نموده است که این سازمان اجازه نیافته است تا مأموران تحقیق خود را به منطقه بفرستد و آنها ناچارند برای ارزیابی خود به منابع مختلف و تصاویر ویدئویی تکیه کند.

همچنین بر اساس یک فایل تصویری منتشر شده توسط هواداران ارتش ترکیه در فیسبوک، تعدادی از نیروهای ارتش ترکیه دو تن از گریلاهای عضو حزب کارگران کُردستان را پس از اسارت در یکی از مناطق کوهستانی تیرباران می کنند.

ظهر روز ٢٩ اکتبر، یکی از پیج های فیسبوکی هوادار ارتش ترکیه به نام “Türk Askeri” تصاویر تکان دهنده‌ای از تیرباران دو گریلای زن عضو حزب کارگران کوردستان را منتشر کرد.

unbenannt در این فایل تصویری نیروهای ارتش ترکیه به طور مشخص از پشت سر و با شلیک گلوله دو گریلای زن، تیرباران کرده و بعدا جنازه‌ی این دو گریلای زن را از صخره‌ها به پایین پرت می‌کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)