طی ده ماه حدود ۱۲ هزار مورد کودک آزاری و ۱۱ هزار همسر آزاری به اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی اطلاع داده شده است. برآورد می‌شود تا ۲۰ درصد کودکان ایرانی دچار اختلال رفتاری باشند.

Symbolbild Kindesmisshandlung Bestrafung familiäre Gewalt (picture alliance/ANP/R. Koole)

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی می‌گوید از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه حدود ۱۵۰ هزار بار با بخش اورژانس این سازمان تماس گرفته شده که تعداد قابل توجهی از آنها به خودکشی، کودک‌آزاری و همسرآزاری اختصاص داشته است.

مسعودی فرید شنبه، ۱۴ اسفند به خبرگزاری ایلنا گفت: «تعداد موارد کودک‌آزاری اطلاع داده شده به اورژانس‌اجتماعی حدود ۱۲ هزار مورد و تعداد موارد همسرآزاری ۱۱ هزار مورد بوده است.»

او احتمال می‌دهد علت بالا بودن آمار موارد گزارش شده کودک‌آزاری، حساس‌تر بودن مردم نسبت به این مسئله باشد که با اطلاع از آن به‌سرعت از طریق سامانه ۱۲۳ موضوع را به اورژانس اجتماعی خبر می‌دهند، و احتمالا در مورد همسرآزاری آن را به حساب مشکلات خانوادگی و اختلاف‌های بزرگسالان می‌گذارند و در آنها کمتر دخالت می‌کنند.

به گفته‌ی مسعودی فرید در ده ماه نخست امسال همچنین در ارتباط با خودکشی ۴ هزار و ۵۰۰ تماس با اورژانس گرفته شده که در بسیاری از موارد مددکاران موفق شده‌اند از اقدام به خودکشی افراد جلوگیری کنند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه خشونت علیه کودکان در همه کشورها وجود دارد به ایلنا گفت: «در ادبیات رایج در خصوص سوء رفتار با کودکان شایع‌ترین نوع را بی‌توجهی به کودکان، آموزش و بهداشت آنها، فقدان ارتباط عاطفی  و بی‌محبتی نسبت به کودکان می‌دانند.»

بیشتر بخوانید: «روزانه ۲۵ مورد کودک‌آزاری در ایران گزارش می‌شود»

کودک‌آزاری در قوانین جمهوری اسلامی و تا سال ۸۱ از جرایم خصوصی محسوب می‌شد و تنها پدر کودک می‌توانست از شخصی بیرون از خانواده که موجب آزار فرزند او شده شکایت کند.

کودک‌آزاری، جرم عمومی

حدود ۱۵ سال پیش به پیشنهاد انجمن حمایت از حقوق کودکان طرحی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و به تصویب رسید که مطابق آن آزار کودکان از مصادیق جرایم عمومی محسوب می‌شود و هر کس در جریان آن قرار بگیرد می‌تواند علیه مرتکب این کار شکایت کند یا مسئله را برای پیگیری به اطلاع نهادهای مسئول برساند.

به منظور حمایت از کودکان و نوجوانان لایحه‌ای نیز از سوی دولت تنظیم و به مجلس ارائه شده اما تکلیف آن با گذشت چندین سال هنوز نامشخص است.

بیشتر بخوانید: تصویر دانش‌آموزی کبود از کتک و پیامدهای آن برای مسئولان

معاون سازمان بهزیستی با ابراز نگرانی از این مسئله گفته است: «این لایحه به موضوع غفلت از کودکان به طور مفصل پرداخته است ولی هنوز مسیر جدی را طی نکرده و تاکنون تنها ۶ ماده آن در  کمیسیون قضایی بررسی شده و راه زیادی دارد که در کمیسیون بررسی شده و به صحن مجلس بیاید.»

از سوی دیگر چنان که مسعودی فرید گفته اغلب مواردی که در ده ماه نخست سال به سامانه ۱۲۳ اصلاع داده شده مربوط به کودک‌آزاری جسمی از نوع شدید است و موارد دیگری مانند آزارهای روانی و روحی به طور معمول گزارش نمی‌شود.

این در حالی است که به گفته‌ی معاون سازمان بهزیستی تحقیر، توهین، پایمال کردن عزت نفس کودک و تبعیض همگی از موارد آزار روانی هستند و تاثیر سوء کودک‌‌آزاری‌های روانی می‌تواند از نوع جسمی آن به مراتب بیشتر باشد.

لایه‌های پنهان کودک‌آزاری

کودکان علاوه بر خانواده، در محیط‌های اجتماعی و آموزشی نیز با تهدیدهای متنوعی روبرو هستند که معمولا تنها خشن‌ترین موارد آنها مانند تنبه بدنی خشونت‌آمیز دانش‌آموزان بر ملا می‌شود.

بیشتر بخوانید: تکذیب تنبیه بدنی و اخراج دانش‌آموزان دبستانی در استان کرمان

آزار روانی کودکان می‌تواند پیامدهای مخربی بر شخصیت آنها داشته باشد و به اختلال‌های رفتاری شدیدی بینجامد که ظاهرا در میان کودکان ایران به طرز نگران‌کننده‌ای شایع است.

دکتر منصور بهرامی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی ۱۴ اسفند ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایرنا اختلال رفتاری را یکی از بیماری‌های شایع در بین کودکان عنوان کرد و گفت: «بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کودکان ایرانی دارای اختلالات رفتاری هستند.»

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)