بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به سخنان عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستانکه روز یکشنبه ۲۴ بهمن، در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از ایران به عنوان «تهدیدی» برای منطقه نام برده بود، می‌گوید که عربستان سعودی دچار «توهم» و «اشتباه» شده است و این اشتباهات در گذشته نیز این کشور را با مشکلاتی مواجه کرده بود.

سرلشکر احمد عسیری، مشاور ارشد وزیر دفاع عربستان سعودی، هم هفته گذشته اعلام کرده بود که ایران باید، به گفته وی، به مرزهایش عقب رانده شود.

همچنین خبرگزاری امارات متحده عربی «وام» روز ۱۴ بهمن خبر داد که عبدالرحیم العوضی، معاون وزیر خارجه این کشور، کاردار ایران در ابوظبی را احضار و یادداشت اعتراضی را درباره اقدام جمهوری اسلامی«در تجهیز نیروهای جنبش انصارالله به سلاح از طریق غیرقانونی» به وی تحویل داده است.

معاون وزیر خارجه امارات همچنین ایران را متهم کرده است که قطعنامه‌های الزام‌آور شورای امنیت سازمان ملل درباره ممنوعیت این گونه اقدامات را «نقض» و به حق حاکمیت یمن «تجاوز» کرده که این اقدامات « موجب تشدید نزاع در این کشور خواهد شد».

وی تاکید کرده که «ارسال هواپیماهای بدون سرنشین از سوی جمهوری اسلامی» برای شیعان حوثی که اخیرا یکی از آنها توسط نیروهای ائتلاف عربی مورد هدف قرار گرفت، نقض قطعنامه۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)