بیانیه حمایتی ۱۵ جولای ۲۰۲۲

رونوشت به رئیس جمهور و رهبر ایران   

به نمایندگی از یونیفور، بزرگترین اتحادیه بخش خصوصی کانادا که بیش از ۳۱۵۰۰۰ عضو را نمایندگی می کند، نامه می نویسیم تا عمیق ترین نگرانی خود را ابراز کنیم، بازداشت های دولت و بدرفتاری شما با فعالان سندیکایی از جمله رضا شهابی، حسن سعیدی، جعفر ابراهیمی، انیشا اسداللهی، رسول بداقی، محمد حبیبی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، کیوان مهتدی و مسعود نیکخواه. را محکوم می کنیم.

این فعالان صنفی کارگری بدون حق ملاقات در زندان اوین محبوس هستند و از دو ماه پیش تحت بازجویی های بی وقفه قرار گرفته اند. ادامه بازداشت و بدرفتاری با آنها نقض آشکار تمام استانداردهای بین المللی کار، حقوق بشر و کنوانسیون های سازمان بین المللی کار، از جمله حق سازماندهی و آزادی تشکل و بیان است.

رضا شهابی، عضو هیئت مدیره اتحادیه کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، بیست و پنجمین روز اعتصاب غذای خود را در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱پشت سر گذاشت. درک ما این است که علیرغم این واقعیت که شهابی در اعتصاب غذا به سر می برد و در وضعیت وخیمی به سر می برد، مقامات دولتی ایران همچنان به بازجویی از وی و نگهداری وی در سلول انفرادی ادامه می دهند. حسن سعیدی یکی از اعضا و سازمان دهنده سرشناس همین اتحادیه نیز امروز ۲۴ تیرماه در بیست و ششمین روز اعتصاب غذای خود به سر می برد و جان هر دو فعال صنفی در نتیجه بازجویی های اجباری در خطر است.

اتحادیه ما می داند بسیاری از کارگران در سراسر جهان با فقر، تبعیض، خشونت و ظلم دست و پنجه نرم می کنند. همه ما از افزایش حملات علیه مدافعان حقوق بشر و فعالان کارگری که برای حقوق کارگران و عدالت اجتماعی در بسیاری از کشورها مبارزه می کنند آگاه هستیم. به ویژه حملات بی امان به فعالان اتحادیه های کارگری ایرانی که تحت شرایط بسیار سخت و در برخی موارد تهدید کننده زندگی هستند. دولتمردان ایران به طور کامل حقوق بشر و حقوق کارگران در ایران را نادیده می گیرند. فعالین کارگری هدف آزار و اذیت و ارعاب سیستماتیک توسط قوه قضائیه و وزارت اطلاعات هستند.

امیدواریم دولت ایران فوراً به تعقیب فعالان کارگری و مبارزان آزادی و برابری پایان دهد. کارگران حق دارند از شرایط کار مناسب، آزادی تشکل و چانه زنی جمعی عادلانه بدون هیچ گونه مزاحمت، ارعاب، تهدید و خشونت بهره مند شوند. ما  به اتحادیه‌های بین‌المللی جهانی مانند کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری اسپانیا، UNI، ITF و بسیاری دیگر در محکومیت تعقیب و بدرفتاری با فعالان اتحادیه‌های کارگری و مدافعان حقوق بشر ایرانی می‌پیوندیم و همبستگی خود با جنبش کارگری در ایران را اعلام می داریم.

 محمد السدی مدیر بخش حقوق بشر اتحادیه سراسری یونیفور کانادا

 لنا پین، مدیر خزانه داری اتحادیه سراسری یونیفور کانادا