در گزارشی که به تاریخ ۹ جولای ۱۹۸۱ مطابق با ۱۸ تیرماه ۱۳۶۰ توسط CIA خطاب به «افسران اطلاعات ملی» National inteligence officers تهیه شده  و در تاریخ هشتم اکتبر ۲۰۱۴ از حالت محرمانه خارج شده از جمله آمده است:‌

«طبق گزارشات و شایعات بمبگذاری توسط جناحی از حزب جمهوری اسلامی به رهبری باهنر که پس از بهشتی رئیس حزب شده، صورت گرفته است. برپایه‌ی این گزارشات رجایی نخست‌وزیر و رفسنجانی رئیس مجلس نیز جزو همین جناح هستند. »

چنانچه مشاهده می‌شود پس از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی طبق سند انتشار یافته از سوی CIA شایعات و گزارشات مربوط به عوامل احتمالی انفجار حزب جمهوری اسلامی متوجه باهنر و رجایی و هاشمی رفسنجانی است و هیچ صحبتی از سید‌علی خامنه‌ای نیست. حتی شایعات نیز پای او را به میان نمی‌کشد.

و از آن مهمتر این که CIA  حتی شایعات را نیز در نظر گرفته و مورد بررسی و تحقیق قرار می‌دهد و به سادگی از کنار موضوعاتی که به منافع ملی ایالات متحده آمریکا بر می‌گردد نمی‌گذرد.

گزارش CIA  از این انفجار به عنوان «معضل اتحاد شوروی» یاد کرده و از هراس این کشور نسبت به نتایج آن خبر می‌دهد:

گزارش CIA و «معضل اتحاد شوری»(اصل سند)

«معضل اتحاد شوروی

اتفاقات ایران تقریبا بطور قطع باعث افزایش نگرانی مسکو شده چرا که از نگاه آن‌ها تضعیف رژیم خمینی باعث به وجود آمدن فرصت برای ارتش ایران و دیگر «نیروهای ضد‌انقلابی» – علاقمند به غرب- خواهد شد که به مبارزه با مقامات روحانی بپردازند.

تبلیغات روسی، ایالات متحده را درگیر بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی معرفی می‌کند که به منظور تضعیف رژیم خمینی صورت گرفته است:  دولت آمریکا انتظار دارد که پس از مرگ بهشتی، حزب جمهوری اسلامی را از قدرت برکنار کند.

گزارش CIA نام اظهار نظر کننده را حذف کرده اما به نقل از او آورده است که مسکو هیچ شانس دیگری به جز حمایت از رژیم خمینی ندارد چرا که می‌ترسد ایران بدون او از هم‌پاشیده شود. او اعتراف کرد که حزب توده به لحاظ تعداد نفرات ضعیف است و بطور مؤثر نمی‌تواند توسط اتحاد شوروی حمایت شود.»

چنانچه ملاحظه می‌شود طبق ارزیابی سازمان CIA که ۱۱ روز پس از انفجار حزب جمهوری اسلامی صورت گرفته، مهم‌ترین سازمان اطلاعاتی آمریکا از نگرانی اتحاد شوری پس از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و مرگ بهشتی صحبت می‌کند و این کشور می‌ترسد که مبادا رژیم از هم‌پاشیده شود.

اگر چه CIA در ابتدا ارزیابی درستی از عامل اصلی انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی نداشت و موضوع برایش کاملاً غیرمترقبه بود اما پس از گذشت ۲۰ روز گزارش دیگری تهیه می کند که در آن‌جا با توجه به اطلاعاتی که به دست آورده  بطور  قطع و یقین سازمان مجاهدین را عامل انفجار حزب جمهوری اسلامی معرفی می‌کند و گزارش مبسوطی در مورد این سازمان ارائه می‌دهد.

گزارش CIA در مورد سازمان مجاهدین (اصل سند)

این گزارش که بر اساس اطلاعات رسیده به سازمان CIA تا تاریخ ۳۰ جولای ۱۹۸۱ تهیه شده، ضمن توضیح در مورد فعالیت‌های سازمان مجاهدین در پیش از انقلاب،‌ انشعاب پیکار، ترور آمریکایی‌ها و … به موضوع مجاهدین پس از پیروزی انقلاب، مواضع ضد‌امپریالیستی و ضدغربی آنان و … اشاره می‌کند.

همچنین این گزارش تأکید می‌کند مجاهدین روابط گسترده‌ای با اتحاد جماهیر شوروی در تهران و جاهای دیگر دارند. و نتیجه‌گیری می‌کند اگرچه مجاهدین بطور علنی به نفع اتحاد جماهیر شوروی موضع‌گیری نمی‌کنند اما از سیاست‌های این کشور نیز انتقاد نمی‌کنند و چنانچه به قدرت برسند رهبران گروه، احتمالا ضمن حمایت از بیشتر سیاست‌های اتحاد جماهیر شوروی از این کشور تقاضای کمک خواهند کرد تا از بازگشت نفوذ غربی جلوگیری کنند.

تحلیل سازمان   CIAدر ارتباط با عامل انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی چنین است:‌

«مجاهدین تقریبا به طور قطع مسئول بمب گذاری در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی (IRP) در ۲۸ ژوئن بودند.»

The Mujahedin almost certainly was responsible for the bombing of Islamic Republican Party (IRP) headquarters on 28 june.

با وجود اسناد رسمی دولت آمریکا و سرویس اطلاعاتی آن در این زمینه، ۳۵ سال بعد از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، وقتی دیگر همه‌‌چیز روشن شده و هیچ ابهامی نسبت به عامل این انفجار نیست، برنامه‌ی «صفحه‌آخر» صدای آمریکا با به صحنه آوردن یک شیاد حرفه‌ای با سرهم کردن مشتی جعلیات، خامنه‌ای ولی فقیه نظام جمهوری اسلامی و «کا‌ گ ب» را عامل انفجار معرفی می‌کند. درد آور این که این شیاد را «دکتر قانون اساسی آمریکا در دانشگاه تگزاس» هم معرفی می‌کنند که از اساس جعل عنوان است و صدای آمریکا در این در این کار غیرقانونی شریک است.

 حالا باید دید واکنش «صدای آمریکا» و مسئولین آن در برابر گزارش‌های رسمی انتشار یافته‌ی CIA  از انفجار حزب جمهوری اسلامی چیست؟ آن‌ها باید پاسخ دهند چه اصراری دارند با به صحنه آوردن چند‌باره‌ی یک فریبکار و شیاد به چشم حقیقت خاک بپاشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)