یولوکاست پروژه‌ای است که توسط شاهک شاپیرا، طنز نویس و نویسنده اسرائیلی انجام می‌شود. هدف این پروژه بررسی فرهنگ و یادگاری‌هایی است که از هولوکاست در برلین به یادگار مانده‌اند.

او با ترکیبی از سلفی‌های امروزی با فیلم از اردوگاه‌های مرگ نازی تصاویری برای مخاطب امروز فراهم می‌کند. سلفی‌هایی که او عمداتا از در فیسبوک، اینستاگرام، گریندر، تیندر و دیگر شبکه‌های اجتماعی به دست آورده است که هشتگ و “لایک” های زیاد نظر هنرمندان را به خود جلب کرده‌اند.

سالانه بیش از ده هزار نفر از کشتارگاه‌های یهودیان در اروپا دیدن می‌کنند که بسیاری از آنها عکس‌های مسخره‌آمیز و بازیگوشانه با این محل‌ها می‌گیرند و در حالت‌های مختلف اسپارتی و جهیدن و دویدن هستند در محل‌های باز این کشتارگاه‌ها که نشان می‌دهد بازدیدکنندگان هیچ حس همدردی با قربانیان این گورهای دستجمعی در آن دوران قتل‌های عام ندارند.

این تصاویر نشان می‌دهد که معنای دقیق و نقش یادبود هولوکاست همچنان مورد بحث است و افکار یکسانی در مورد لوح خاکستری که نماد سنگ قبر برای شش میلیون یهودی‌ست، وجود ندارد. حد اقل افرادی که از اینجاها دیدن می‌کنند و این گونه سلفی‌های با این لوح منتشر می‌کنند. لوحی که قرار بوده یادبود این قربانیان باشد به نشان اینکه در آن محل به قتل رسیده‌اند و اجساد آنها در گورهای دسته‌جمعی به خاک سپرده شده‌اند، یا به خاکستر تبدیل شده‌اند یا در آن اردوگاه‌های مرگ زنده سوزانده شده‌اند.

عکس‌هایی از این پروژه را در ادامه ببینید:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com