به گزارش خبرگزاری بهایی نیوز درنا اسماعیلی به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی در ترم ٧ در رشته کارشناسی گرافیک از دانشگاه اخراج شد.

بنابر گزارش مجموعه خبری بهایی نیوز این شهروند بهایی در میانه امتحانات ترم ٧ از دانشگاه اخراج شده است .
به گفته یک منبع نزدیک به این دانشجوی محروم از تحصیل ” خانم اسماعیلی روز ١٩ دی در حالیکه برای دادن دومین امتحان حاضر شده بود ، مسئول امتحانات با وی تماس می گیرد و می گویدکه از سازمان سنجش تهران با او تماس گرفته اند و اینکه درنا اسماعیلی اجازه شرکت در امتحانات را ندارد .
این منبع مطلع می گوید که خانم اسماعیلی از آنان سوال می کند که “دلیل این برخورد را میخواهم و آنها اظهار بی اطلاعی کردند و گفتند باید به سازمان سنجش ، آقای نور بخش مراجعه کنید .”

این دانشجوی محروم از تحصیل از رئیس دانشگاه نیز دلیل اخراج خود را جویا می شود و ریاست دانشگاه عنوان می کند که “گفته شده این موضوع محرمانه است و خودشون باید به سازمان سنجش مراجعه کند .” خانم اسماعیلی به تهران مراجعه می کنند و اقای نور بخش پاسخی که دادند این بود که ” از اطلاعات با ما تماس گرفته شده و من مسئولیتی ندارم .”

طی ماه های گذشته بیش از دو هزار شهروند بهایی در نامه ی به حسن روحانی خواستار بهبود شرایط تحصیل برای بهائیان در ایران داشته اند که مجموعه بهایی نیوز آن را منتشر کرده است.پس از انقلاب اسلامی در ایران تا به امروز بیش از صدهزار شهروند بهایی از ادامه تحصیل منع شده اند.
محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.
بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.
محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com