آرش صادقی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، شب گذشته در چهل و پنجمین روز از اعتصاب غذای خود با خونریزی شدید معده به بهداری زندان منتقل شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، شب گذشته هفدهم آذرماه آرش صادقی، زندانی سیاسی، در چهل و پنجمین روز از اعتصاب غذای خود، دچار خونریزی شدید معده، بالا آوردن لخته‌های خون، تنگی نفس و ضربان نامنظم قلب شد و به بهداری زندان اوین منتقل گشت؛ گفتنی است در ادرار و مدفوع این زندانی سیاسی نیز خون دیده شده است.

آرش صادقی، زندانی سیاسی که در اعتراض به نقض مکرر قانون در پرونده خود و همسرش، گلرخ ایرایی، از روز دوشنبه سوم آبان‌ماه سال جاری، اقدام به اعتصاب غذا کرده است، پس از گذشت ۴۶ روز، با ۱۸ کیلوگرم کاهش وزن، افت فشار شدید (۸ روی ۶)، کاهش شدید قدرت تکلم، بیهوشی‌های پیاپی ،مشکل کلیوی و معدوی، تپش قلب و همچنین تنگی نفس مواجه گشته است. وی در هفته‌های اخیر مرتبا دچار بی‌هوشی شده و به بهداری زندان اوین منتقل شده است.

لازم به ذکر است در ۱۲ آذرماه، آرش صادقی بر اثر افت فشار و بالا آوردن لخته‌های خون به بیمارستان منتقل شد و پزشکان ضمن تجویز آندوسکوپی، به وی اعلام داشتند باید سرم‌تراپی نیز برای وی انجام شود اما این زندانی سیاسی از دریافت سرم خودداری کرده و به زندان بازگردانده شده است.

آرش صادقی به دلیل درد در ناحیه کتف، براثر شکنجه‌های دوران بازجویی، نیازمند مصرف دارو بوده و اعتصاب غذا و عدم دریافت دارو، سلامت وی را در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار داده است؛ با این حال این زندانی سیاسی اعلام داشته که تا زمان رسیدن به خواسته‌اش به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

این زندانی سیاسی در نامه‌ای که پیش‌تر از سوی تارنگار حقوق بشر در ایران منتشر شد، به‌ تفصیل درباره دلایل اعتصاب غذای خود توضیح داده است. وی هم‌چنین با انتشار نامه‌ای به نقض مکرر قانون در روند پرونده همسرش اشاره کرده است.

شایان ذکر است آرش صادقی طی روز‌های گذشته از سوی مسئولان زندان اوین تهدید شده که تا زمانی در اعتصاب به سر می‌برد، از امکان ملاقات همسرش محروم است.

همسر آرش صادقی، گلرخ ایرایی، در سوم آبان‌ماه سال جاری با یورش نیروهای امنیتی به منزل، جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به بند نسوان زندان اوین منتقل‌ شد. گلرخ ایرایی در اولین ملاقات خود با مادرش چگونگی دستگیری خود را شرح داده است.

آرش صادقی پیش‌تر به مسئولین پرونده و زندان اوین گفته بود که در صورت اجرای حکم همسرش دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

این دانشجوی محروم از تحصیل رشته فلسفه اعلام کرده که نیروهای امنیتی در پرونده آن‌ها دخالت داشته و قانون به‌ طور مرتب در پرونده آن‌ها نقض شده است.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی، در تاریخ ۱۵ شهریورماه سال ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند که این حکم برای آرش صادقی طی دادگاه تجدیدنظر مورد تائید قرار می‌گیرد که با حساب چهار سال تعلیقی در پرونده قبلی حکم به ۱۹ سال حبس افزایش یافت.

پیش‌تر نیز در جریان مراجعه مأموران امنیتی به خانه مادر آرش صادقی برای بازداشت پسرش در سال ۱۳۸۹، مأمورین با وارد کردن ضربه‌ای به سر مادر وی باعث خونریزی مغزی وی شده که مادر این فعال دانشجویی پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان درگذشت. لازم به توضیح است، پزشک بیمارستان علت مرگ را ایست قلبی تشخص می‌دهد اما باگذشت چهار ماه پس از مرگ، پزشک قانونی علت مرگ را «اصابت سر به شی‌ء سخت» اعلام کرده است که باعث خونریزی داخلی و بعد ایست قلبی شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com