در یک تظاهرات باشکوه در Plaza de la Revolución (ميدان انقلاب) در قلب هاوانا، صدها هزار نفر در سه‌شنبه شب (به وقت محلی) با فرمانده کل قوا فیدل کاسترو وداع کردند. در این تجمع، نمایندگانی از سراسر جهان حضور داشتند، از جمله: نیکلاس مادورو ريیس‌‌جمهور ونزوئلا، اوو مورالس از بولیوی و رافائل کوره‌آ از اکوادور. از جمعیت حاضر در میدان همواره اين شعار شنیده می‌شد: «Yo soy Fidel» – «من فیدل هستم»! به عنوان آخرین سخنران رائول کاسترو ريیس‌جمهور کوبا از لحظات بزرگ تاریخ کوبا، که اغلب با سخنرانی‌های فیدل در این مکان همراه بود، ياد کرد: در مورد مبارزه با بی‌سوادی در سال ۱۹۶۱، پیروزی بر تجاوز مزدوران در خلیج خوک‌ها در همان سال و یا حمله به یک هواپیمای کوبايی در ۱۹۷۶. وی تصریح کرد که کوبای انقلابی به مسير خود ادامه خواهد داد: «Hasta la victoria siempre!»
در یک تظاهرات باشکوه در Plaza de la Revolución (ميدان انقلاب) در قلب هاوانا، صدها هزار نفر در سه‌شنبه شب (به وقت محلی) با فرمانده کل قوا فیدل کاسترو وداع کردند. در این تجمع، نمایندگانی از سراسر جهان حضور داشتند، از جمله: نیکلاس مادورو ريیس‌‌جمهور ونزوئلا، اوو مورالس از بولیوی و رافائل کوره‌آ از اکوادور. در جايگاه ميهمانان افتخاری از جمله ريیس‌جمهور سابق اروگوئه، په‌په موخیکا، و الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان ديده می‌شدند. هیأت‌های عالی‌مقام از چین، ویتنام، روسیه و بسیاری از کشورهای آفریقایی به هاوانا آمده بودند. از جمعیت حاضر در میدان همواره اين شعار شنیده می‌شد: «Yo soy Fidel» – «من فیدل هستم»!

دانیل اورتگا ريیس‌جمهور نیکاراگوئه سخنان خود را با این پرسش آغاز کرد: «فیدل کجاست؟» جمعیت پاسخ داد: «اینجا!» او محاصره هم‌چنان پابرجای آمریکا علیه کوبا را به عنوان یک جنايت محکوم نمود و یک بار دیگر پشتيبانی طولانی مدت کوبا را از نیکاراگوئۀ ساندینیستی خاطرنشان کرد.

نیکلاس مادورو گزارش داد که فیدل به او و اوو مورالس در هنگام سفر آن‌ها به مناسبت ۸۹ سالگی خود گفته که او تا ۹۰ سالگی با آن‌ها خواهد بود. وی وحشت‌زده به فیدل گفته است: «نه، فرمانده، شما جايز نيستيد ما را تنها بگذاريد.» اما فیدل به او توضيح داده است: «من وظيفۀ خود را در اينجا انجام داده ام. اکنون نوبت شماست.» و مادورو خطاب به توده‌ها در ميدان انقلاب و سران دولت‌ها در جايگاه ميهمانان تصریح کرد: «حالا نوبت ما است!» مسأله اکنون بر سر اين است که ساختمان سوسياليسم را به مفهومی که فيدل مدّ نظر داشت، ادامه دهيم، «چرا که وظيفۀ يک انقلابی، انقلاب کردن است!»

به عنوان آخرین سخنران رائول کاسترو ريیس‌جمهور کوبا از لحظات بزرگ تاریخ کوبا، که اغلب با سخنرانی‌های فیدل در این مکان همراه بود، ياد کرد: در مورد مبارزه با بی‌سوادی در سال ۱۹۶۱، پیروزی بر تجاوز مزدوران در خلیج خوک‌ها در همان سال و یا حمله به یک هواپیمای کوبايی در ۱۹۷۶. وی تصریح کرد که کوبای انقلابی به مسير خود ادامه خواهد داد: «Hasta la victoria siempre!»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)