fidh

پانزدهمین مجمع کشورهای عضو دادگاه بین‌المللی جزایی: حمایت سیاسی بدون پشتیبانی مالی حقوق قربانیان را به خطر می‌اندازد

 

لاهه، پاریس ـ پانزدهمین مجمع کشورهای عضو (ASP) اساسنامه‌ی دادگاه بین‌المللی جزایی روز ۲۴ نوامبر در لاهه به پایان رسید. فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر از این واقعیت استقبال می‌کند که طی بحث‌های باز این مجمع، خروج دیگری از اساسنامه‌ی دادگاه بین‌المللی جزایی اعلام نشد. اما با وجود این‌که اکثر کشورها در ظاهر حمایت سیاسی خود را از دادگاه ابراز کردند، این پشتیبانی را با اختصاص بودجه‌ی کافی برای انجام مؤثر وظایف دادگاه پی نگرفتند.

گیسو جهانگیری، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، گفت:


Twitter-security«ما به‌شدت متأسفیم که دولت‌ها حاضر نشدند بودجه‌ی محدود درخواستی دادگاه بین‌المللی جزایی را بپذیرند و این خودداری توانایی دادگاه را برای انجام فعالیت‌هایش با انعطاف و استقلال لازم محدود می‌کند. این اقدام می‌تواند بر توانایی دادگاه در آغاز تحقیقات تازه و برگزاری محاکمه برای تحقیقات جاری و نیز واکنش به نیاز به حضور میدانی بیشتر تأثیر بگذارد.»


کشورهای عضو از فرصت ابراز دغدغه‌های خود و ارایه‌ی پیشنهادهای مشخص طی چند نشست عمومی در پانزدهمین مجمع برخوردار بودند، از جمله در نشستی که به «دادگاه بین‌المللی جزایی و آفریقا» اختصاص یافته بود. چندین کشور آفریقایی (از جمله بورکینا فاسو، بُتسوانا، جمهوری دمکراتیک کنگو، ساحل عاج، لسوتو، مالاوی، مالی، نامیبیا، نیجریه، سنگال، سی‌یرا لیون، تانزانیا، اوگاندا و زامبیا) با ابراز پشتیبانی خود از دادگاه بین‌المللی جزایی به‌عنوان وسیله ای مهم برای ارایه‌ی عدالت به قربانیانِ جنایت‌های بین‌المللی صرفنظر از مرتکبان این جنایت‌ها، خواهان بحث باز و شفاف شدند.

فدراسیون از دغدغه‌ی مجمع کشورهای عضو در باره‌ی تهدیدها و خطرهای علیه سازمان‌های جامعه‌ی مدنی همکار دادگاه بین‌المللی جزایی که در قطعنامه‌ی چندموضوعی نهایی در روز ۲۴ نوامبر ۲۰۱۶ ابراز شد، استقبال می‌کند. ابراز دغدغه با زبانی نیرومند ضروری است به‌ویژه این که در یکی از نشست‌های جانبی همین مجمع در باره‌ی محافظت از مدافعان حقوق بشر یکی از اعضای هیأت کنیا دوباره و به‌طورِ مستقیم یکی از فعالان حقوق بشر کنیایی را تهدید کرد.

شعوان جبارین، دبیر کل فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، نیز گفت:


Twitter-security«نخستین بار است که مجمع کشورهای عضو خطرهای مشخص علیه مدافعان حقوق بشر فعال در زمینه‌ی مسایل دادگاه بین‌المللی جزایی را در کشورهایشان و در لاهه تشخیص داده است. با وجود این، باتوجه به تهدیدهایی که به‌تازگی در سطح عمومی ابراز شده، موضع نیرومندتری ضروری است.»


برای اطلاعات بیشتر، نگاه کنید به:
- گزارش‌های فدراسیون در باره‌ی پانزدهمین مجمع (#ASP15)
- موضع ائتلاف حمایت از دادگاه بین‌المللی جزایی: «شکست قربانیان در برابر یک بام و دو هوای کشورها در زمینه‌ی بودجه‌ی دادگاه»
- سخنرانی نماینده‌ی فدراسیون گیسو جهانگیری در پانزدهمین مجمع کشورهای عضو دادگاه بین‌المللی جزایی
- توصیه‌های فدراسیون به پانزدهمین مجمع کشورهای عضو دادگاه بین‌المللی جزایی
- توصیه های کارگروه حقوق قربانیان به پانزدهمین گردهمایی کشورهای عضو دادگاه بین‌المللی جزایی

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com