capture

تنها در ٥٩ روز ديگر رييس جمهور منتخب،  دونالد ترامپ كارش را آغاز مي كند و  مايك پنس به عنوان معاون اول رييس جمهور با او همره خواهد بود.

اقليت ها سراسر  ايالات متحده و جهان تظاهراتي برگزار نمودند و درباره آنچه اين دولت ممكن است براي آنها دربرداشته باشد ابراز نگراني نمودند.

جامعه دگرباشان بطور ويژه نگران هستند كه بعضي از حقوق شان ممكن است گرفته شود. هيچ حدسي وجود ندارد كه چه چيزي تحت دولت ترامپ رخ خواهد داد.  باراك اوباما سزاوار لقب رييس جهمور دگرباش دوست آمريكا بود.

 

  1. نام گذاري نخستين يادبود حقوق دگرباشان :

اوايل امسال اوباما منطقه و پارك اطراف  استون وال در  نيويورك را به عنوان نخستين يادبود ملي  دگرباشان نام گذاري نمود.

بناي استون وال و خيابان هاي اطراف آن مكان شورش استون وال در سال ١٩٦٩ مي باشند كه به راه اندازي جنبش آزادي  همجنسگرايان كمك نمود.

 

اوباما در ويديووي كه بوسيله  كاخ سفيد در ماه ژوئن منتشر شد گفت :”من بناي يادبود استون وال را علاوه  بر سيستم پارك ملي آمريكا به عنوان جديدترين يادبود برگزيدم.”

“من باور دارم پارك هاي ملي ما بايد داستان كامل كشورمان را منعكس كنند – روحيه غني و متنوع و منحصر به فرد آمريكايي كه هميشه براي ما تعريف شده است، كه ما در كنار يكديگر قوي تر هستيم. خارج از تعداد زياد ايالت، ما يكي هستيم.”

 

  1. تحت رهبري او، دادگاه عالي ازدواج همجنسگرايان را در تمامي ٥٠ ايالت قانوني نمود.

 

اوباما پس از اينكه اين تصميم در ژوئن ٢٠١٥ اعلام شد گفت :”پيشرفت ها در اين مسير اغلب در بازه هاي كوچك مي آيد، گاهي اوقات دو گام به جلو، يك گام به عقب. و سپس گاهي اوقات روزهايي مانند اين وجود دارد كه تلاش آرام و ثابت با عدالت پاداش مي گيرد كه مانند يك صاعقه از راه مي رسد.”

 

  1. اوباما حمله به فردي به دليل گرايش جنسي يا هويت جنسيتي او را يك جرم فدرال شناسايي نمود.

 

در اكتبر ٢٠٠٩، اوباما قانون جلوگيري از جنايت بر اساس  تنفر متيو شفرد و جيمز بيرد را امضا نمود. متيو شفرد نوجوان  همجنسگرا در سال ١٩٩٨ ربوده شد و تا مرگ مورد ضرب و شتم و شكنجه قرار گرفت و جيمز بيرد در همان سال توسط سه مرد با كاميون روي جاده آسفالت سه مايل تا مرگ كشيده شد.

 

  1. وزارت آموزش و پرورش ايالات متحده سه نشست بطور ويژه براي نوجوانان دگرباش را ميزباني كرده است.

 

“کاتلین سیبلیوس” وزير خدمات انساني و بهداشت  در آغاز اجلاس ٢٠١١ گفت :”از زماني كه رييس جمهور اوباما در ژانويه ٢٠٠٩ به قدرت رسيده است او تعهدي را به اجرا درآورد و توسط همه افراد در دولتش به اشتراك گذاشته شد كه تضمين دهد كه  همجنسگرايان زن،  همجنسگرايان مرد،  دوجنسگرايان و دگرجنس گونه هاي آمريكايي شانسي دارند تا به پتانسيل كاملشان برسند.”

 

  1. طبق اقدام اوباما شركت هاي بيمه مراقبت هاي بهداشتي نمي توانند بر پايه گرايش جنسي تبعيض قائل شوند.

 

اوباما قانون مراقبت مقرون به صرفه را در مارس ٢٠١٠ امصا نمود كه بدين معناست بيمه كنندگان ديگر نمي توانند از فردي به دليل اينكه او همجنسگراي زن، همجنسگراي مرد، دوجنسگرا يا  دگرجنس گونه است روي برگردانند.

 

  1. اوباما نخستين استراتژي جامع ملي اچ آي وي / ايدز را صادر نمود.

 

در سال ٢٠١٠ دولت اوباما طرحي را آماده نمود كه تعداد عفونت هاي سالانه جديد اچ آي وي در ايالات متحده را تا ٢٥ درصد در طول ٥ سال بعدي كاهش داد. دولت او اخيرا در سال ٢٠١٥ اين طرح را بازبيني و تجديد نمود كه تا سال ٢٠٢٠ ادامه دارد.

 

تقريبا از هر ٥ نفر شهروند مبتلا در ايالات متحده يك نفر از وضعيت خود آگاه نيست و يك بروزرساني در اين طرح به افزايش درصد افرادي كه با اچ آي وي زندگي مي كنند و از وضعيت وجود يا عدم وجود آنتي بادي در بدن خود آگاه هستند انجاميد و تا حداقل ٩٠٪‏ افراد به اين آگاهي دست يافتند.

 

  1. اوباما از تلاش هاي قانوني براي ممنوعيت استفاده از ” تبديل درماني” حمايت نمود.

 

اوباما مطالعه اي درباره سو مصرف مواد و خدمات مديريت بهداشت رواني منتشر نمود كه “تغييرات در گرايش جنسي، هويت جنسيتي و  بيان جنسيتي طبيعي هستند. تبديل درماني موثر و كارا نيست، و كليشه هاي مضر جنسي را تقويت مي كند و يك درمان مناسب بهداشت روان نيست.”

 

  1. دولت او نخستين مركز منبع ملي براي افراد دگرباش مسن را گشايش نمود.

 

مركز بودجه بهداشت و خدمات انساني در سال ٢٠١١ گشايش يافت و هدف آن حمايت از ١.٥ تا ٤ ميليون فرد دگرباش بود كه سن ٦٠ سال يا بيشتر دارند.

 

  1. اوباما به سياست “نپرس، نگو” در ارتش پايان داد.

 

اوباما در سال ٢٠١١ به قانون ١٧ ساله پايان داد كه بيان مي كرد زنان و مردان  همجنسگرا و  دوجنسگرا نمي توانند در  ارتش ايالات متحده خدمت كنند.

 

اوباما در آن زمان گفت : “از ٢٠ سپتامبر اعضايي كه در ارتش خدمت مي كنند ديگر مجبور نخواهند شد تا اينكه چه كسي هستند را به منظور خدمت به كشورمان مخفي كنند.”

 

  1. دولت او به تمامي مدرسه هاي ايالات متحده فرمان داد كه به دانش آموزان دگرجنس گونه اجازه دهند تا به دستشويي كه با هويت شان همخواني دارد دسترسي داشته باشند.

 

اين فرمان در پاسخ به لايحه بحث برانگيز دستشويي بود كه افراد دگرجنس گونه را مجبور مي نمود تا از دستشويي استفاده كنند كه همخوان با جنسيت گواهي تولدشان بود و اين لايحه اوايل امسال در  كاروليناي شمالي مطرح شد، وزارت دادگستري نامه اي در اين باره صادر نمود. در اين نامه آمده است :

“يك مدرسه ممكن است امكانات جداگانه اي بر پايه جنسيت افراد فراهم كند اما بايد به دانش آموزان دگرجنس گونه اجازه دهد تا به چنين امكاناتي سازگار با هويت جنسيتي شان دسترسي داشته باشند.”

 

“يك مدرسه نبايد دانش آموزان دگرجنس گونه را ملزم كند كه از امكانات ناسازگار با هويت جنستي شان يا از امكانات فردي استفاده كنند، آن هم زماني كه ديگر دانش آموزان ملزم به انجام آن نيستند.”

 

١١.اوباما  جشن غرور را به ارمغان آورد.

 

باوجود اينكه  بيل كلينتون نخستين جشن غرور را كه به سال ٢٠٠٠ باز مي گردد برگزار نمود، اما كمي بعد برچيده شد. از زماني كه اوباما انتخاب شد، او هر سالي كه در قدرت بود، جشن غرور را برگزار كرد.

 

همزمان با رژه جشن غرور كه در ماه ژوئن به مناسبت گراميداشت شورش هاي استون وال در سال ١٩٦٩ برگزار شد، ماه برگزاري جشن غرور يك بزرگداشت ماهانه براي افراد  دگرباش است.

 

ترجمه تخصصي براي دارما و مارتيا: احسان پارسي

 

فيس بوك ما:

‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia

وب سايت ما:

‏http://dharmamartia.org

صفحه خبر وبسايت :

‏http://dmblog.dharmamartia.org/ home

كانال تلگرام ما:

‏https://telegram.me/DharmaMartia

همكاران ما:

‏http://media.hamyaari.ca

‏www.Khodnevis.org

‏https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia

‏‎منبع :

http://www.pinknews.co.uk/2016/11/21/a-definitive-list-of-everything-obama-has-done-for-the-lgbt-community/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)