capture

وزارت روابط بین الملل آفریقای جنوبی قاطعانه انکار نمود که از تلاش هایی که برای به حالت تعلیق درآوردن دیدبان دگرباشان سازمان ملل متحد که اخیرا گماشته شده حمایت می کند.

اوایل این هفته، گروه های حقوق بشر زنگ هشدار زدند که گروه آفریقایی در سازمان ملل متحد بیانیه ای صادر کرده و قطعنامه ای در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را برنامه ریزی کرده است تا تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر ایجاد موقعیت پیشگامانه را واژگون کند.

حتی ناراحت کننده تر اینکه این گروه ادعا نمود که آفریقای جنوبی این بیانیه را امضا نموده، بطور ضمنی، و علیه کارشناس مستقل درباره حفاظت علیه خشونت و تبعیض بر پایه گرایش جنسی و هویت جنسیتی رای داده است، که در ماه سپتامبر “ویتیت مونتاربهورن” پروفسور حقوق بین الملل برای این پست انتخاب شد.

“کلایسون مونیلا” سخنگوی وزارت روابط و همکاری بین الملل روز جمعه در گفتگو با “مامبا آنلاین” شدیدا این گزارش ها را رد نمود و گفت که این کشور در واقع علیه تلاش ها برای مسدود کردن کارشناس رای داده است.

مونیلا گفت که این وزارت نسبت به این ادعاها متعجب بود. “ما نمی دانیم اساس این اظهارها چیست. ما هرگر هر گونه بیانیه ای صادر نکرده ایم یا اینکه هر پیشنهادی داده باشیم که ما قرار است از این درخواست گروه آفریقایی حمایت کنیم.”

مونیلا همچنین در ادامه انکار نمود که آفریقای جنوبی هر گونه نامه یا بیانیه ای توسط گروه آفریقایی در مورد این مساله را امضا نموده است.
او به “مامبا آنلاین” گفت : “آفریقای جنوبی هرگز چیزی شبیه به آن را امضا ننموده است. ما این بیانیه را به هر حال نمی خواهیم امضا کنیم زیرا ما از این قصد که نقش کارشناس مستقل نقض شود حمایت نخواهیم کرد.”

او پرسید : “نامه ای که هر کس درباره اش صحبت می کند کجاست؟ آیا کسی می تواند آن را ارایه دهد؟”
“این مساله درست نیست و زمانی که این مورد به رای گذاشته شود ما علیه گروه آفریقایی رای خواهیم داد که همانطور که می دانید، در این مورد، کشورهای آفریقایی بسیاری دیدگاه و گرایشی یکسان با ما به این مساله ندارند.”

“ما دارای یک قانون اساسی هستیم که متاسفانه برخی از این کشورها ندارند و ما نمی توانیم با هر انجمن چند جانبه علیه آنچه قانون اساسی ما می گوید اقدام کنیم و ما به تصمیم مان عمل می کنیم زیرا آن را باور داریم.”

مونیلا گفت : “دیپلمات های ما نمی توانند به شکلی که مغایر با متن و روح قانون اساسی ما باشد رای دهند. بدین معناست که رای دادن علیه گروه آفریقایی که ما به آن تعلق داریم، دقیقا کاری است که ما انجام خواهیم داد.”

علیرغم این بیانیه قابل ستایش و استقبال کننده، در ماه ژوین، آفریقای جنوبی جهان را تکان داد که در انتخابات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای گماردن دیدبان دگرباشان جهانی رای ممتنع داد.

هنوز مشخص نیست که چه هنگامی رای گیری جدید درباره قطعنامه برای به تعویق انداختن کارشناس مستقل در سازمان ملل متحد برگزار می شود، اگرچه گزارش هایی وجود داشته که این رای گیری قرار بود که این هفته برگزار شود.

ترجمه تخصصی برای دارما و مارتیا: احسان پارسی

فیس بوک ما:
‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:
‏http://dharmamartia.org
صفحه خبر وبسایت :
‏http://dmblog.dharmamartia.org/ home
کانال تلگرام ما:
‏https://telegram.me/DharmaMartia
همکاران ما:
‏http://media.hamyaari.ca
‏www.Khodnevis.org
‏https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
‏‎منبع :

http://www.mambaonline.com/2016/11/11/breaking-south-africa-wont-support-move-block-un-lgbti-watchdog/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)