بیشتر از صد مغازۀ متعلق به بهائیان در سراسر ایران از جمله در شهرهای ساری، قائم شهر و بندر عباس توسط مقامات ایرانی مهر و موم شد. پلمب، به این دلیل صورت گرفت که دو روز تعطیل ایام بهائی یعنی ١١ و ١٢ آبان‌ماه جاری صاحبان این مغازه ها از کار دست کشیده بودند.

پلمپ مغازه بهایی ها

عکس از آرشیو

 

این اقدام تأسف‌بار در حالی انجام پذیرفت که اخیراً گزارشگر ویژه سازمان ملل برای آزادی دین و عقیده، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای ایران، و برخی وکلای برجسته ایرانی (نظیر دکتر عبدالکریم لاهیجی و دکتر شیرین عبادی) با صدور بیانیه‌هائی خواستار پایان بخشیدن به این نوع سرکوب‌ها شده بودند و جامعۀ جهانی بهائی نیز از رئیس جمهور ایران درخواست کرده بود که به سرکوب اقتصادی بهائیان پایان دهد.

 

نامۀ اخیر جامعۀ جهانی بهائی به رئیس جمهور ایران نشان می‌دهد که چگونه پلمب محل کسب و کار بهائیان یکی از روش‌هایی است که در آپارتاید اقتصادی علیه بهائیان در ایران، توسط مقامات به کار گرفته می‌شود. راه‌های دیگر شامل ممنوعیت حداقل سه نسل از بهائیان از دسترسی به مشاغل دولتی، محروم کردن آنان از کار کردن در بنگاه‌های اقتصادی وابسته به دولت، به تاخیر انداختن و یا جلوگیری از دستیابی آنان به مجوز کار در بخش خصوصی و محروم کردن آنها از دسترسی به آموزش عالی در دانشگاههای کشور است.

 

خانم بانی دوگال(Bani Dugal) ، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل گفت: «پلمب این تعداد زیاد محل‌های کسب و کار بهائیان، نشانی است از پوچی ادعاهای مقامات دولت ایران مبنی بر عدم وجود تبعیض علیه جامعه بهائی ایران».  وی افزود: «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که این اعمال ناعادلانه را محکوم کند و از دولت ایران بخواهد تا به اتخاذ اقداماتی اساسی، فوری و قابل توجه برای پایان دادن و همچنین جبران این تبعیض‌ها اقدام نماید».

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)