capture

بیش از ۴ میلیارد نفر در   آسیا زندگی می کنند. اما هیچ کدام از آنها در کشوری زندگی نمی کنند که افراد بتوانند صرف نظر از   گرایش  جنسی شان ازدواج کنند.

حامیان   حقوق  دگرباشان مدت های زیادی است که در کشور لیبرال تایوان به دنبال تغییر این مساله هستند، و توسعه های بیشمار اخیر اشاره می کند که این کشور ممکن است در این زمینه گام بردارد.

روز شنبه، بنا بر ارقام منتشر شده توسط سازمان دهندگان، بیش از ٨٠ هزار نفر به عنوان بخشی از رژه   جشن  غرور   همجنسگرایان  زن،   همجنسگرایان  مرد،   دوجنسگرایان و دگرجنس گونه ها به خیابان های تائیپی، پایتخت تایوان آمدند. شرکت کنندگان این رویداد را با یک فضای بی سابقه ای از امید توصیف نمودند.

در ماه اکتبر، قانونگذاران از حزب مترقی دموکرات، حزب حاکم جدید تایوان، لایحه ای را معرفی کردند که   جنسیت را از تعریف ازدواج قانون اساسی ملی حذف می کند، و   ازدواج را برای هر دو نفری امکان پذیر می کند.

“تسای اینگ ون” رییس جمهور تایوان، در گذشته بطور لفظی از   برابری  ازدواج حمایت کرده است و نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که تقریبا سه چهارم مردم تایوان طرفدار برابری ازدواج هستند.

این نقطه ی عطف، به هر حال ممکن است به دلیل یک تراژدی بدست آمده باشد.

در ١۶ اکتبر، یک پروفسور فرانسوی که برای دهه ها در تایوان زندگی کرده بود ١٠ داستان به مرگش مرتبط شد که دوستانش گفتند احتمالا یک خودکشی بوده است.

آنها گفتند، “ژاکوب پیکوکس”، که ۶٧ ساله بود، پس از اینکه سرطان زندگی شریک چندین ساله اش را گرفت، وارد یک دوره افسردگی عمیق شد. به دلیل قانون کنونی تایوان، پیکوکس قادر نبود که در تصمیم های پزشکی حیاتی در طول لحظه های آخری شریکش شرکت کند و پس از آن تنوانست بطور قانونی ادعایی درباره دارایی هایی که هر دو به اشتراک داشتند داشته باشد.

به نظر می رسد که مرگ پیکوکس قانونگذاران حزب مترقی دموکرات را تحریک کرده است تا لایحه جدید درباره برابری ازدواج را در الویت قرار دهند. بنابر گفته ی  ناظران سیاسی، انتظار می رود که این لایحه تصویب شود.

“سیندی سو” فعال “دیدبان جشن غرور” به روزنامه گاردین لندن گفت :”ما درواقع می بینیم که تقریبا ۶۶ قانونگذار وجود دارند که احتمالا به برابری ازدواج رای موافق خواهند داد. این اکثریت برابر ۵٨.۴ درصد می باشد و نخستین بار در تاریخ تایوان است که ما تعداد بیش از نیمی از آرا را داریم.”

حزب مترقی دموکرات پس از دهه ها حاکمیت “کومین تانگ” به قدرت رسید که مخالف قانون برابری ازدواج بود.

برنامه های انتخاباتی حزب مترقی دموکرات برای تمایل تایوان در این جهت است که بیشتر از   چین مستقل شود که ادعا می کند این جزیره از آن اوست.

این حزب همچنین نماینده ی رای دهندگان تایوانی لیبرال تر و جوان تر می باشد. “تسای” رهبر حزب و رییس جمهور کنونی گفت :”هرکسی باید قادر باشد تا آزادانه به دنبال عشق باشد و آزادانه در جستجوی شادی خودشان باشند.”

اگر تایوان   ازدواج  همجنس را قانونی کند، پیامی قوی در منطقه خواهد فرستاد.   همجنسگرایی در بیشتر کشورهای آسیای شرق یک تابو می باشد، و در   مالزی و همچنین سراسر جنوب آسیا غیرقانونی باقی مانده است.

“یو می نو” که پیش نویس این لایحه را برای حزب مترقی دموکرات نوشته است، گفت که این لایحه تا اوایل سال آینده یک قانون خواهد شد. یک روز پس از انتشار پیشنویس یو، خاکستر پیکوکس و شریکش به دریا ریخته شد.

ترجمه تخصصی برای دارما و مارتیا: احسان پارسی

فیس بوک ما:

‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia

وب سایت ما:

‏http://dharmamartia.org

صفحه خبر وبسایت :

‏http://dmblog.dharmamartia.org/ home

کانال تلگرام ما:

‏https://telegram.me/DharmaMartia

همکاران ما:

‏http://media.hamyaari.ca

‏www.khodnevis.org

‏https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia

‏‎منبع :

https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2016/10/31/taiwan-is-on-the-verge-of-becoming-the-first-asian-country-with-marriage-equality/

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com