farahani

پدری از روی عشق به دخترش گفته است ” دختر ایران زمین” . همین مورد اعتراض عده ای ،بخصوص جوانان دانشگاهی شده است که دخترش گلشیفته فراهانی ” دختر ایران زمین” نیست، استدلال هم عکس نیمه برهنه او و یا بازی در فیلمهای سکسی ست . سئوال این است که اظهار نظر یک پدر هنرمند بنام بهزاد فراهانی چه تاءثیری در جامعه ایران داشته یا دارد؟ مگر “دختر ایران” الگوی خاصی دارد؟ الگو چیست و از کجا آمده است؟
در جوامع مسلمان بدترین توهین لخت شدن است. کما اینکه با اشغال آمریکا در عراق در زندان ابو غریب آمریکائیها این را خوب میدانستند و آن را وسیله شکنجه زندانیان قرار دادند.
در قاره های مختلف جهان مثل آفریقا، اروپا ، آمریکای شمال و جنوبی لخت بودن جزئی از طبیعت بشر است و همانطور که ما کسی را با آستین کوتاه یا یقه باز میبینم و بی تفاوت رد میشویم برای آنها هم همین حالت را دارد.
اگر برای “دختر ایران زمین” الگوی خاصی ساخته شود مغایر با آزادی اندیشه و انتخاب است. یعنی حق انتخابی وجود ندارد و باید در یک شابلون مشخص شده ماند.
نقش زنان در کتب ادبی و تاریخی ایران عاشقانه های رمانتیک است که نویسندگان آنان 99و99 در صد مردان بوده اند و زنان نقش مادر و همسر را داشتند، نقشی که در تاریخ ملل دیگر نیز همانند بوده است. امروزه که ما در قرن 21 میلادی و قرن مجازی هستیم تعییرات زلزله وار در همه مناسبات بوجود آمده و ما شاهد غیر قابل باورترین تعییرات درعرصه های تکنیکی خواهیم بود. در این زمان اخلاقیات سنتی و مذهبی کمرنگ و کمرنگتر شده اند بخشا” در بازار بورژوازی و بحشی در جهان بینی ها نسبت به مفهوم آزادی و همچنین ارتباط با طبیعت. بخش اول که با نقش زن مانند باربی مشغول بازاریابی ست. بخش دوم که در اقلیت و در حال جنگ با بخش اول است به زنان کالائی نگاه نمیکند و بشدت با پورنوگرافی که مختص بخش اول است مخالف است. این دیدگاه معتقد است که بدن هر کسی بخودش تعلق دارد. این بخش قانون ضد سکسیم را به پارلمان کشاندند وآنرا تثبیت کردند. مزاحمت جنسی یکی از دلایل اخراج از کار و همچنین رفتن به زندان است. در اروپا دریاچه و استخرهائی برای لختی ها هست که زن و مرد و خانواده آنجا میروند و معنای خاصی ندارد.
حالا برگردیم به بازیهای سکسی گلشیفته فراهانی ، آیا او اولین زن هنرپیشه سینماست که چنین نقش هائی را بازی میکند؟ میدانیم که بوسه های او در میان هزاران صحنه برق آسا فراموش میشوند ولی چرا برای یکعده اینچنین در مغز حک میشود؟ ترس از چیست؟(سئوال مذهبی نیست) !
ناموس ؟ این فرهنگ ناموسی باعث قتلهای ناموسی زیادی شده اند. هستند مردانی که قاتل عزیزان خود شدند و آنهم بنام ناموس و برای حفظ آبرو جلوی مردم. حالا اگر بهزاد فراهانی خودش هنرمند نبود و زیر اینهمه فشار رسانه ای مجبور میشد دخترش را برای حفظ ناموس بکشد همه مخالفین عامل قتل نبودند؟ بی شک جرا بودند.
همین الگو سازی هاست که باعث فرار دختران نوجوان و جوانی میشوند که از ترس قتل ناموسی سر از نا کجا آبادها در میآورند. آنچه که میتواند انسان را نه بعنوان برده بلکه انسان بسازد آموزشهای هوشمند برابری میان انسانهاست که خط فاطغ میان انسانیت و بربریت را نشان می دهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)