این هفتمین سفر من و پسرم فردریک به سوریه است، با کلمات بسختی میتوان بزرگی درد و رنج هر دو طرف درگیر را بیان کرد.

todenhoefer-al-nusra

«العز» یک فرمانده شعبه سوریه ای القاعده بنام «جبهه النصره» است که بطور شفاف و روشن از منابع تامین مالی این جبهه یعنی کشورهای
عربستان، قطر و کویت سخن میکوید.

هویت «العز» از سوی ما بدقت مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت و ملاقات ما در سنگری انجام پذیرفت که فقط از سوی جبهه النصره قابل استفاده بود، بسیاری از شبه نظامیان النصره بی نقاب در این مصاحبه حضور داشتند.

یک قسمت از اظهارات وی از سوی مفتی حلب تقریبا کلمه به کلمه تائید شد و بی علاقه گی شبه نظامیان مخالف اسد به آتش بس و دریافت کمک های انسانی نیز تائید شد، قبل از شروع گفتگو ما «العز» تعدادی از شبه نظامیان النصره را به ما معرفی کرد.

ابو العز: ما (منظور جبهه النصره است) یک بخش از القاعده هستیم. پرنسیبهای ما عبارتند از: مبارزه با فساد و بی اخلاقی، صداقت و امنیت. بد اقبالی یکی میتواند شانس دیگری باشد، موقعیت و طریق ما  تغییر کرده است.

برای مثال، اسرائیل از ما حمایت میکند چراکه ما با سوریه و حزب الله لبنان درگیر جنگیم. همچنین آمریکا هم نظرش را درباره ما تغییرداد. در واقع ما و داعش یک سازمان و گروه بودیم،اما داعش بنابر خواسته دولتهای بزرگ مانند آمریکا سیاستهای خود را با اهداف آنها منطبق کرد و مورد استفاده (مورد استفاده آمریکا قرار گرفت) قرار گرفت و از اصول ما دور شد.

بیشتر رهبران و سران داعش در خدمت سازمانهای اطلاعاتی اند. این کاملا روشن است. ما «جبهه النصره» راه خودمان را میرویم آنها (داعش) قبلا از ما حمایت میکردند. هدف ما سرنگونی رژیمهای دیکتاتوری است. رژیمهای مرتد.هدف ما بدست آوردن فتوحات ابتدا در جهان عربی و سپس در اروپاست.

رابطه شما با آمریکا چگونه است؟ آیا آمریکا از شورشیان حمایت میکنند؟ 

بله، آمریکا از اپوزیسیون حمایت میکند، اما نه مستقیم، آنها کشورهائی را مورد حمایت قرار میدهند، که آنها ما را حمایت میکنند. ما اما از این کمک ها راضی نیستیم. آمریکائیها باید در اختیار ما سلاحهای فوق پیشرفته قرار دهند. مابا موشکهای آمریکائی «تاو» در درگیری ها پیروز شدیم.ما با کمک این موشکها توانستیم یک تعادل در جنگ با رژیم بر قرار کنیم.

تانکها لیبائی را از طریق ترکیه دریافت کردیم. همچنین «ب ام» سلاح برای شلیک راکتهای دسته جمعی  را هم از ترکیه دریافت کردیم.

رژیم اما با جنگنده ها و راکت هایش روی دست ما بلند میشود.ما بخشی از خمپاره اندازها را هم در جنگ به غنیمت گرفته ایم، اما بیشتر آنها از خارج بدست ما رسیده است.اما با راکتهای آمریکائی تاو در شرایطی قرار میگیریم که بتوانیم مناطقی راتحت کنترل خود درآوریم.

آمریکائی ها موشک ه راا در اختیار چه گروهی قرار دادند، قبل از آنکه بدست شما برسد؟ به آرتش آزاد سوریه دادند؟

 

ابو العز: نخیر موشکها مستقیما به خود ما تحویل داده شدند.آنها موشکها را به یک گروه معین تحویل دادند.آنزمان که راه (جاده) بسته شده بود و ما تحت محاصره بودیم، مستشاران (افسران) از ترکیه، قطر، عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا آمدند نزد ما.

این مستشاران(افسران) چه میکردند؟

متخصصان! متخصصان استفاده از ماهواره ها، موشکها، عملیات شناسائی و دوربین های حرارتی…..

متخصصان آمریکائی هم حضور داشتند؟

متخصصین از چند کشور بودند.

آمریکائی ها هم بودند؟

بله. آمریکائی طرف ما هستند، اما نه آنطور که واقعا باید باشند. مثلا به ما میگویند: ما باید «گردان » ۴۷ را تسخیر کنیم.

یا ما برای تسخیر مدرسه پیاده نظام در مسلمیه از عربستان سعودی یک میلیون دلار دریافت کردیم.یا پنج سال پیش از کویت یک و نیم میلیون دینار کویتی و و از عربستان ۵ میلیون دلار پول گرفتیم.

این مبالغ را دولتهای این کشورها در اختیارتان قرار دادند یا افراد شخصی؟

از دولتها گرفتیم.

رژیم قوی است و از سوی روسیه حمایت میشود.

ما تا سرنگونی رژیم مبارزه خواهیم کرد. ما با روسیه و غرب هم مبارزه خواهیم کرد چراکه غرب واقعا طرف ما را نمی گیرد. غربیها (کشورهی غربی) فقط برای ما مجاهدین میفرستد، خب این راه مبارزه را آسانتر میکند اما چرا غرب از ما درست و حسابی حمایت نمی کند؟ ما اینهمه مبارز از غرب (کشورهای غربی) آلمان، فرانسه، بریتانیا،آمریکا در خدمت داریم.

آیا شما مبارزان اروپائی هم در حلب در اختیار دارید که میجنگند؟

خیلی، خیلی،خیلی!

نظرتان درمورد آتش بس چیست؟

ما آتش بس را برسمیت نمی شناسیم. ما نیروهایمان تقسیم میکنیم.ما بزودی حمله بزرگی را علیه رژیم آغاز خواهیم کرد. ما شبه نظامیان را در مناطق مختلف تقسیم کرده ایم.

نظرتان درمورد کاروان کمکهای انسانی مرکب از ۴۰ کامیون برای شرق حلب چیست؟

ما شروطی داریم، تا زمانی که رژیم محدوده جاده کاستلو، در الملاح و مناطق شمالی را کنترل میکند ما به هیچ کاروانی اجازه ورود نمی دهیم.رژیم باید تمام این مناطق را تخلیه کند.

چرا بخشی از نیروهای شما از جاده کاستلو عقب نشینی کردند؟

رژیم از سلاحهای مدرن استفاده کرد، ما ضربه خوردیم و عقب نشینی کردیم. ما سعی کردیم برای تیمار ضربات رژیم استراحت کنیم و تا دوباره به رژیم حمله کنیم، ولی این حمله باید به سرنگونی رژیم منجر شود.

هدف تاکتیک شما دریافت مواد خوراکی و تقسیم آنه ادر بین همقطارانتان  بود؟

ما موافق آتش بس نبودیم.

آیا این مخالفت با آتش بس فقط شمال جبهه النصره میشود یا گروه های دیگر را هم شامل میشود؟

این شامل تمامی گروه های درگیر میشود.

todenhoefer-al-nusra2

محل گفتگوی یورگن تودنهوفر و فرمانهد جبهه النصره

جبهه اسلامی، ارتش اسلامی؟

اینها همه با ما هستند. ما همه با هم جبهه النصره ایم. یک گروهی ساخته میشود بنام ارتش اسلامی یا فتخ الشام، اما اعتقادشان یکی است. نام عمومی همه اینها جبهه النصره است. یک نفر ۲۰۰۰ شبه نظامی در اختیار دارد، بعد یک گروه جدبد از این افراد تشکیل میدهد و نامش را میگذارد احرارالشام. برادرانی که در ایمان و اهداف یکی هستند با النصره.

نظرات شما آیا نظرات رهبری (نظرات رهبری جبهه النصره)  تشکیلات هم هست؟

این نظر عمومی غالب همگان است، اما اگر آدمی پیدا شود و به شما غذا و آب بدهد تا از شما مثلا یک «مبارز معتدل» درست کند شما اینرا قبول میکنید یا نه؟

در این جنگ ۴۵۰۰۰۰ نفر کشته شده اند، اگر این جنگ ادامه پیدا کند تمامی کشور نابود خواهد شد ما در آلمان جنگ سی ساله را تجربه کرده ایم.

ما فقط ۵ سال است میجنگیم این در مقایسه چیزی نیست!

حاضرید یک نفر از رژیم اسد را در دولت انتقالی قبول کنید؟

ما هیچ کسی را از رژیم و یا «ارتش آزاد سوریه» که معتدل نامیده میشود را قبول نداریم. هدف ما سرنگونی رژیم، و بنیان گذاری یک حکومت اسلامی بر اساس شریعت اسلامی است و هیچ دولت سکولاری را تحمل نمی کنیم.

اما نماینده علوش که به ژنو سفر کرده بود دولت انتقالی (دولت گذار) را قبول داشت؟

در سوریه مزدورانی وجود دارند. علوش با جبهه النصره مبارزه میکند. این گروه که مورد حمایت ترکیه است و آنها از این گروه  یک گروه معتدل ارتش آزاد سوریه  ساخته اند قبلا جزئی از جبهه النصره بودند. این افراد افراد ضعیفی اند.آنها خود را فروخته اند.آنها باید دستورات حامیانشان را اجرا کنند.

جبهه اسلامی و ارتش اسلامی اما در ژنو مذاکره میکنند.

برای اینکه رهبران آنها در غرب ساخته و پرداخته شده اند.اینها از سوی سازمانهای جاسوسی و اطلاعاتی کشورهای خلیج فارس حمایت و پشتیبانی مالی میشوند(حقوق بگیر آنها هستند) تا اهداف این کشورها را اجرا کنند.

ما اما اینجا در خط مقدم دیده بانی در شیخ سید ایستاده ایم.این منطقه را ما کنترل میکنیم.پشت این خانه ها و در المجبل سربازان رژیم منتظرند. نیروهای ما ۲۰۰ متر تا اینجا فاصله دارند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com