عصمت‌الله گرکیج، زندانی مبتلا به هپاتیت، در شرایط نامساعد جسمانی و محروم از رسیدگی پزشکی در زندان زاهدان نگهداری می‌شود.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسئولین زندان زاهدان از اعزام عصمت‌الله گرکیج، به مراکز درمانی خودداری می‌کنند. این درحالی‌است که این زندانی از بیماری هپاتیت رنج می‌برد و طی ماه‌های اخیر وضعیت وی بحرانی گشته است.

مقامات قضایی نیز علی‌رغم تهیه وثیقه از سوی خانواده این زندانی، همچنان از اعطای مرخصی به وی امتناع می‌کنند.

این زندانی هم‌اکنون ششمین سال از دوران محکومیت خود را در زندان زاهدان سپری می‌کند.

گفتنی‌است که بهداری زندان زاهدان از چند ماه پیش به دلیل نداشتن بودجه کافی فاقد پزشک عمومی بوده و دارو‌های ضروری در این بهداری وجود ندارد.

بنا به بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به موسسات تخصصی یا بیمارستان‌های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورد اشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش‌دیده برای مراقبت‌های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com