سازمان « انسانیت در عمل : humanity in action» با همکاری سازمان عفو بین الملل تصمیم به راه اندازی پروژه ای تحت عنوان «آکادمی حقوق بشر» گرفته است. این پروژه در نظر دارد تا برای پناهجویان و پناهندگان، دوره های آموزشی رایگان حقوق بشر و دموکراسی، حقوق زنان و فمینیسم به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی برگزار کند.

flyer_one_for-web-1-718x1030

این دوره ها از اواسط ماه اکتبر سال جاری در آمستردام برگزار خواهد شد. دانشجویان این فرصت را بدست می آورند تا با حقوق مدنی در کشور میهمان آشنا شده و همچنین برای فعالیت جهت دفاع از حقوق بشر و ترویج آن در میان هموطنان خویش در کشور اصلی، توانمندی و آموزش لازم را بدست آورند. حقوق بشر برای پناهجویان، به عنوان قربانیان نقض حقوق بشر، بیش از هرکس دیگری موضوعیت دارد. همچنین، کسب مهارت زبانی و گفتمانی درباره حقوق بشر، به ایشان کمک خواهد کرد تا بهتر بتوانند در فرآیند پناهندگی، دلایل خود برای فرار از کشور (که در واقع به نوعی نقض حقوق انسانی و شهروندی آنهاست) را اقامه کنند.

برگزار کنندگان پروژه آکادمی حقوق بشر دلایل خود برای راه اندازی این دوره های آموزشی را ایجاد رابطه گفتمانی شفاف و متوازن بین پناهجویان و جامعه میزبان عنوان می کنند. از یکسو جامعه میزبان نباید انتظار داشته باشد که پناهجویان ارزش ها و هنجارهای فرهنگ حاکم را به صورت غیرانتقادی پذیرا باشند. چنین گفتمانی نباید تحت عنوان Integration بر پناهجویان تحمیل شود. از طرف دیگر، پناهجویان باید بپذیرند که باید به حقوق شهروندی و انسانی دیگران احترام گذاشته و آن را به بهانه حفظ فرهنگ یا عقاید مذهبی خود خدشه دار نسازند. پس به جای گفتمان «تقابل یا جذب فرهنگی» (cultural conflict and cultural assimilation)، سالم ترین رابطه از طریق گفتمان حقوق بشر صورت خواهد گرفت. این بدان معناست که تازه واردین به یک جامعه، متوجه خواهند شد که چه رفتارهایی بخشی از حقوق لاینفک ایشان است و چه رفتارهایی خیر. بدین ترتیب، نه فرهنگ جامعه میزبان به آنها تحمیل خواهد شد و نه آنها خواهند توانست به بهانه حفظ فرهنگ و باورهای خویش، موجب آسیب رساندن به دیگران شوند. در تحلیل نهایی، حقوق بشر، ترسیم کننده مرزهای آزادی هر انسانی است. این بیش از هرکس دیگری برای پناهجویان و پناهندگان حائز اهمیت است زیرا آنان بیش از هرکس دیگری در مقابل نقض حقوق بشر آسیب پذیر هستند.

اما آموزش تنها هدف اصلی این پروژه نیست. پناهجویان و پناهندگان این فرصت را بدست می آورند تا در فضایی دوستانه به بحث و تبادل نظر بپردازند و این مقدمه ای است برای آشنایی و مشارکت در دیگر فعالیت های فرهنگی و حقوق بشری. به همین خاطر چند میهمانی شام در نظر گرفته شده تا فرصتی باشد برای تبادل نظر و آشنایی بیشتر دانشجویان یا یکدیگر.

اولین دوره آموزشی تحت عنوان «دموکراسی و حقوق بشر» به مدت دوماه دو ساعت در هفته برگزار خواهد شد. آشنایی با حقوق بنیادین، مفهوم حق، اصول دموکراسی، فلسفه مجازات، فمینیسم و حقوق زنان از جمله موضوعات این دوره درسی است.

از علاقه مندان دعوت می شود تا جهت اطلاعات بیشتر و ثبت نام به آدرس زیر مراجعه کنند.

http://humanityinaction.nl/human-rights-academy/

https://www.facebook.com/events/989742661171932/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)