بهمن زاهدی: فدرالیسم کیلویی چند است؟
سه ماه پیش در گفتگوهای هفتگی (هفته دوم خردادماه) نوشته بودم: «هر ایرانی وطن‌دوستی که اخبار و وقایع سیاسی مربوط به ایران را دنبال می‌کند متوجه شده که تجزیه‌طلبان ایران از کدامین سو تغذیه رایگان می‌شدند و چگونه امروز دیگر خبری از تجزیه‌طلبان و فدرالیسم خواهان نیست. علت این کم‌کاری تجزیه‌طلبان چیست؟ کمبود اندیشه و یا کمبود پول در بازار ایران فروشی!»
امروز ولی داستان فدرالیسم دوباره شروع‌شده است. پنج‌نفری در شهر فرانکفورت آلمان جمع می‌شوند و بر سر تقسیم ایران و ملت ایران به توافق می‌رسند و یا استاد دانشگاهی (حقوق‌بگیری برای ترویج فدرالیسم) در نیویورک می‌خواهد به کمک شورای به‌اصطلاح ملی «حاکمیت ملی» در ایران را مابین تک‌تک ایرانیان تقسیم کند، ولی نمی‌گوید چرا در امریکا حاکمیت ملی مابین تک‌تک آمریکائیان تقسیم‌نشده است! کسی نیست به این استاد دانشگاه بگوید که «حکومت» تقسیم‌پذیر است ولی «حاکمیت ملی» هرگز!
آنچه مشخص است دوباره پولی در سفره طرفداری از فدرالیسم ریخته شده است و دلالان سیاسی بوی متعفن پول به مشامشان رسیده. باید در این آشفته‌بازار ایران فروشی پرسید: بالاخره فدرالیسم کیلویی چند است؟
بعد از جنگ جهانی دوم آلمان اجباراً به‌صورت کشوری فدرال درآمد که هنوز با این مشکل درگیر است. افغانستان و عراق پس از حمله نظامی امریکا به‌صورت کشورهای فدرالی تبدیل شدند که هنوز هم در جنگ‌های داخلی گرفتار هستند. یوگسلاوی سابق به علت اینکه «انبار غله» اروپا نامیده می‌شد در جنگی خانمان‌سوز تجزیه شد تا در برابر دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نتواند جایگاهی پیدا بکند. آیا ایران درخطر حمله نظامی قرارگرفته که می‌خواهند ایران را از هم‌اکنون با گفتمانی ساختگی برای بالکانیزه شدن آماده کنند؟

دانیال خنده‌رو: چند کیلومتر آن‌طرف تر مشروب آزاد است
به یک مجرم گفتن بنویس اشتباه کردم، نمى‌دونست با کدوم (ت) بنویسه، گفت کلمه اشتباه از پایه اشتباه و باید به دنبال یک کلمه دیگر گشت. دولت هند هم براى مقابله با مشکل الکولیزم در بین شهروندان، فروش و مصرف الکل را در برخى شهرها ممنوع و براى مصرف‌کننده یا فروشنده، زندان در نظر گرفته است. اما چندین کیلومتر دورتر و در شهر بعدى، شما می‌توانید بدون خطر افتادن به زندان، سیاه‌مست شوید. به این می‌گویند فرار از رویارویى با مشکل و پاک کردن صورت‌مسئله. این‌گونه راه‌حل‌ها موردعلاقه جمهورى اسلامى نیز هست. براى مثال دولت به‌جای پاسخگویى به فیش‌های حقوقى برخى مسئولین، با سیاسى کردن موضوع فیش‌های حقوقى، تلاش به فرار از پاسخگویى کرد. در جدیدترین نمونه، به‌جای پاسخگویى به اعدام‌های سال ۶٧، احمد منتظرى فرزند آیت‌الله حسینعلى منتظرى را به دلیل انتشار فایل صوتى به دادگاه احضار کرد.

بهمن زاهدی: نه این خوبه، نه اُن خوبه، نه ایشون، لعنت به هر سه تاشون
اسلام امروزی ابزاری در دست جهان خواران شده، به همین دلیل رهبر سُنی‌های عربستان فتوا داده که خامنه‌ای مسلمان نیست! این شخص فکر می‌کند غیب‌گو هست. اینکه خامنه‌ای مسلمان نیست و جمهوری اسلامی هم اسلامی نیست، سی‌وچند سال است که به مردم ایران ثابت‌شده و احتیاجی نیست که یک نفر دیگر که مانند خامنه‌ای اسلامش زیر سؤال رفته، این نکته را به ما گوش زد کند! تنها کافیست به سخنان خانم کلینتون گوش دهیم تا متوجه شویم که جمهوری اسلامی تنها به ایران اجحاف شده تا قیمت نفت در کنترل غرب بماند. هر شخصی که بیشتر در جمهوری اسلامی دزدی کرد، می‌تواند به‌عنوان لابی‌گر در واشینگتن اقامت گزیند و از محسنات و امتیازهای سیاسی آن کشور بهره‌مند شود. اگر هم زیاد دزدی نکرده و دچار کمبود مالی است به‌عنوان استاد دانشگاهی در امریکا یک حقوق بخورونمیری دریافت خواهد کرد.
نه خامنه‌ای مسلمان است و نه آن‌هایی که ادای مسلمان بودن را در عربستان درمی‌آورند. حزب دموکرات امریکا که خیلی خود را مسلمان دوست می‌پندارد و این نامسلمانان را به جان ساکنین خاورمیانه انداخته بسیار از این اختلافات حمایت کرده و می‌خواهد که این هرج‌ومرج در خاورمیانه ادامه پیدا کند! پس می توان گفت: نه این خوبه، نه اُن خوبه، نه ایشون، لعنت به هر سه تاشون!

دانیال خنده‌رو: من قدغن، تو قدغن
دستگیرى بیش از ۵٠٠ دختر و پسر جوان در سه ماه گذشته توسط نیروى انتظامى به جرم شرکت در مهمانی‌های شبانه. حتى نام سفیر ژاپن نیز در میان دستگیرشدگان به چشم می‌خورد. به گفته پلیس فتا: نیروى انتظامى حواسش به همه‌چیز هست. هدف از این‌همه دستگیرى چیست؟ آیا نیروى انتظامى قصد رقابت با سپاه را دارد؟ برآیند این رقابت چیست؟ در کشورى که امام‌جمعه دستور لغو کنسرت می‌دهد و قرارداد مبارزه با پول‌شویی و حمایت از تروریسم را شیطنت می‌خواند، پلیس بدون برخوردارى از پشتیبانى دولت، شجاع نمی‌شود. رقابت بین این دونیروی فشار، نشان از رقابت بین دو جریان فکرى اعتدال‌گرا و اصول‌گرا می‌باشد. برجام موفقیت‌آمیز نبوده است و قرارداد مبارزه با پول‌شویی تلاشى است براى نجات برجام. سپاه چندین قرارداد نفتى را ازدست‌داده است. بالا آمدن سپاه علاوه بر شکست برجام و خفقان فرهنگى کشور، نتیجه‌ای جز بازگشت احمدی‌نژاد ندارد.باید سپاه را متوقف کرد. چگونه و توسط چه نهادى؟ بگذار از نیروى انتظامى شروع کرد.

بهمن زاهدی: مارگزیده از پیمان وزیر اطلاعات و امنیت جمهوری اسلامی و وزیر اقتصاد و بازرگانی آلمان می‌ترسد.
سفر بی‌سروصدای سید محمود علوی وزیر اطلاعات و امنیت دولت روحانی به پایتخت آلمان پس از بازگشت وزیر اقتصاد و بارزگانی آلمان از جمهوری اسلامی پیام خوشایندی نیست! باسابقه‌ای که از «گفتگوهای انتقادی» آلمان و جمهوری اسلامی به دست آورده‌ایم، نگرانی‌ها بیشتر شده است. آیا چندنفری از اپوزیسیون جمهوری اسلامی دوباره در آلمان سر به نیست خواهند شد تا جمهوری اسلامی بازار داخلی خود را برای آلمان باز کند؟
آلمان برای روابط بازرگانی خود با کشورهای که خارج از محدوده اتحادیه اروپا هستند هم به دادن رشوه‌های قانونی و هم به خدمات سرکوب مخالفان دیکتاتورهای جهان معروف است. ترور در رستوران میکونوس در برلین و یا ترور فریدون فرخزاد از آن معاملاتی هستند که دست دولت وقت آلمان در آن‌ها دیده می‌شود. البته دولت آلمان برای سرکوب مخالفان خود شیوه سربریدن با پنبه را به‌خوبی آموخته! در این موارد اداره مالیات آلمان هر زمان و در هر مکانی که بخواهد هر شخصی را می‌تواند بدون برگزاری دادگاهی به پرداخت مالیات نامشخصی مجبور کند. طبق قانون‌های مالیاتی آلمان، اشخاص باید اول آن مالیات را پرداخت کنند و بعد شکایت خود را به دادگاه ببرند. در بیشتر موارد چون پرداخت تمامی مالیات خواسته‌شده از سوی اداره مالیات بیشتر از سه سال طول می‌کشد، شکایت به دادگاه به علت گذشت زمان بیشتر از سه سال (جرائم مالی در آلمان بعد از سال قابل پی گرد قانونی نیستند) طبق قانون ‌به موفقیت نخواهد رسید.
باید دید در آینده نزدیک در آلمان چند نفر از اپوزیسیون جمهوری اسلامی کشته و یا ورشکست مالی خواهند شد و از صحنه سیاسی به کناری می‌روند تا جمهوری اسلامی بازار داخلی خود را برای آلمان بیشتر باز کند!

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com