برخى از اعضاى شوراى شهر و مدیران شهردارى از سوى شهردارى تهران مانند جایزه دادن به خود است، این اقدام حتى اگر قانونى باشد، باز هم خلاف عدالت اجتماعى است.

mohamad-bagher-ghalibaf

 

حسین ایمانی جاجرمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد واگذاری زمین، خانه و ویلا با تخفیف و تسهیلات زیاد از سوی شهرداری تهران به برخی افراد خاص از جمله تعدادی از اعضای شورای شهر گفت: شهرداری‌ها دولت نیستند، بلکه به لحاظ حقوقی یک سازمان عمومی غیردولتی محسوب می‌شوند که قواعد خاص خود را دارند، بنابراین سخت‌گیری‌ها و نظارت‌هایی که معمولا بر دولت از طرف مجلس یا دستگاه‌های نظارتی مختلف اعمال می‌شود در شهرداری‌ها وجود ندارد.
جاجرمی افزود: از طرف دیگر از سال ۷۰ به بعد شهرداری‌ها آنقدر در مساله کسب منابع درآمدی افراط کردند که از یک دستگاه خدمات‌رسان به یک دستگاه تولید پول تبدیل شدند. اضافه کردن میزان بودجه‌ها، افزودن رقم‌ها و پروژه‌های بزرگی که شهرداری‌ها به ویژه در تهران وارد آن شده، قطعا از محل مالیات و عوارض محلی نمی‌تواند؛ تامین شود، بنابراین انجام این پروژه‌ها نشان می‌دهد که اتفاقی در حال رخ دادن است و چیزی در این بین خرید و فروش می‌شود که از محل آن منابع مالی این پروژه به دست می‌آید که کسانی که در حوزه شهری کار می‌کنند؛ اسامی مختلفی همچون شهرفروشی، تراکم فروشی و … روی آن می‌گذارند.

وی خاطرنشان کرد: در واقع اگر بخواهیم؛ صریح صحبت کنیم، اسم این دستگاه دیگر شهرداری نیست، زیرا شهرداری‌ها در کشورهای توسعه یافته جنبه‌های مردمی و دموکراتیک قوی‌ای دارند و عمدتا بر اساس مالیات و عوارض محلی می‌چرخند که باید در مورد آن پاسخگو باشند، اما در کشور ما به هر دلیلی شهرداری‌ها مسیر تحول دیگری را طی کرده‌اند، بنابراین بستری به وجود آمده که اگر مراقب نباشیم؛ احتمال تخلف، خطا و لغزش در آن زیاد است.
ایمانی جاجرمى توضیح داد: باید کمی فکر می‌شد که اثر اجتماعی این که خودمان به خودمان جایزه بدهیم، چیست؟ شهرداری این اجازه را دارد که از جیب خودش خرج کند، اما به لحاظ اجتماعی و سیاسی این اجازه را ندارد که به خودش پاداش دهد، حتی اگر فرض کنیم، این کار قانونی بوده به لحاظ اجتماعی و فرهنگی جامعه ایران پذیرش این را ندارد، واکنش مردم به مساله فیش‌های حقوقی نشان داد که چقدر مردم حساس هستند و انتظارات بالایی از مدیران دارند که همان اصول اولیه‌ انقلاب مبتنی بر ساده‌زیستی را رعایت کنند.
وی تاکید کرد: بیشتر این املاک واگذار شده در شمال شهر است، آیا قرار است؛ دوباره مقامات ما نیاوران‌نشین شوند؟ این کاری بوده که سران حکومت پهلوی در دهه ۴۰ و ۵۰ انجام داده‌اند و تهران را رها کردند و به شمال شهر رفتند. بنابراین این حرکت به لحاظ اجتماعی و سیاسی عاقلانه نیست. من نمی‌گویم که مسئولان در مناطق فقیرنشین زندگی کنند، اما زندگی‌شان را با مردم طبقه متوسط یکی کنند نه اینکه در شمال شهر به دنبال گرفتن خانه و تخفیف باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)