در واپسین روزهای تابستان در یک روز گرم آفتابی در شهر کلن، هنگامی که اغلب آلمانی ها و توریست ها در کنار رود راین مشغول تفریح و خوردن و نوشیدن بودند، جمعی از ایرانیان کلن و شهرهای اطراف با شاخه‌های گل‌سرخ در دست گرد هم جمع شدند تا یاد جوانانی را زنده نگاه دارند که در دهه ۶۰ و به ویژه در تابستان ۶۷ توسط رژیم جمهوری اسلامی به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

این مراسم که امسال ۲۸امین سال خود را پشت سر گذاشت به  دعوت جمعیت دفاع از زندانیان سیاسی ایران کلن، برگزار شد.

حاضران ابتدا در مقابل دفتر تلویزیون وی دی ار (تلویزیون غرب آلمان)  جمع شدند و پس از شنیدن سخنان برخی شرکت‌کنندگان،  به سوی رود راین حرکت کردند. زنانی در این تظاهرات شرکت داشتند که همسرانشان جزو جان‌باختگان سال ۶۷ بودند. صحنه‌ی سپردن گل سرخ توسط آنان به آب‌های راین غم‌انگیز و دردناک بود.

گل های سرخ توسط تک تک تظاهرکنندگان به یاد و خاطره قربانیان دهه ۶۰ به آب‌های رود راین سپرده شد که چون هر رود دیگری نماد حرکت و زندگی و پایداری است.

 

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com