Hbhba_bleu

جنایت علیه بشریت نه فراموش شدنی و نه بخشودنی است!

یادمان کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷

امسال با گذشت ۲۸ سال از کشتار هولناک چند هزار تن از زندانیان سیاسی توسط هیات مرگ جمهوری اسلامی، در شرایطی مراسم یادبود عزیزان‌ به قتل رسیده مان را برگزار می‌کنیم که پخش وسیع سخنان افشاگرانه آیت الله منتظری و پیگیری های دادخواهان پیرامون قتل عام ۶۷ و پاسخ گو کردن آمران و عاملان این جنایت، سرانجام برخی از مسئولان رژیم اسلامی را، هرچند با تاخیری ۲۸ ساله، از موضع انکار بیرون کشید و مجبور به اعتراف به این جنایت بی‌سابقه در تاریخ کشورمان کرد.

اما، همین مسئولان و از جمله حسن خمینی نوه آیت الله خمینی، بی‌شرمانه و با عجله به توجیه جنایات پرداختند و بر ضرورت آن اعدام‌ها برای حفظ «انقلاب اسلامی» تاکید کردند! راست این است که نه انکار و نه توجیه مسئولان جمهوری اسلامی، نمی‌تواند پرونده کشتار فجیع ۶۷ را که مصداق واقعی جنایت علیه بشریت است به بایگانی تاریخ بسپارد، چرا که جنایت علیه بشریت نه شامل مرور زمان می‌گردد و نه به فراموشی سپرده می‌شود.

با ایستادگی و پیگیری مستمر مادران و خانواده های خاوران و جان به در بردگان از کشتار ۶۷ و هم‌چنین با تلاش و افشاگری نهادها و شخصیت‌های مدافع حقوق بشر در ایران و خارج از کشور، سرانجام پس از ۲۸ سال، افکارعمومی در ایران و جهان رفته رفته به ابعاد گسترده اعدام‌های دهه ۶۰ و به ویژه کشتار هولناک زندانیان سیاسی در تابستان و پائیز سال ۶۷ پی می‌برند. بدون شک پایداری خانواده‌ها و استمرار افشاگری‌ نهادهای مدافع حقوق بشر و گروه‌های سیاسی و اجتماعی و غیره می‌تواند موجب تقویت و گسترش جنبش دادخواهی در داخل و خارج از کشور شود و با توجه به رسمیت شناخته شدن این کشتار بعنوان جنایت علیه بشریت توسط دولت کانادا در سال ۲۰۱۳، زمینه را برای محاکمه آمران و عاملان اعدام‌های دهه ۶۰ و کشتار ۶۷ در یک دادگاه بین المللی مهیا سازد.

ما نهادهای امضا کننده این بیانیه، در سالگرد فاجعه ملی کشتار هولناک ۶۷، ضمن اعلام هم‌دردی عمیق با دهها هزار خانواده که پس از انقلاب اسلامی تا به امروز، عزیزان‌شان قربانی سیاست کشتار سیستماتیک دگراندیشان در جمهوری اسلامی و آماج کینه توزی و انتقام‌گیری کور سران این نظام شده اند، یکبار دیگر اعلام می‌داریم تا زمانی که آمران و عاملان کشتار بیرحمانه ۶۷ و اعدام‌های قبل و بعد از آن کشتار،که بسیاری از آنان هم اینک در مسند قدرت نشسته و به توجیه جنایات خویش مشغول اند، در یک دادگاه عادلانه و علنی، با حضور خانواده آن ها و شاهدان این جنایات محاکمه نشوند و به کیفر جنایاتی که مرتکب شده اند نرسند، از پای نخواهیم نشست که ما را با عزیزانی که در خاوران‌های ایران در گورهای بی‌نام و نشانِ دستجمعی و فردی به خاک سپرده شده اند، پیمانی جاودانه است.

گرامی باد نام و یاد قتل عام شدگان کشتار ۶۷.

گرامی باد نام و یاد تمام دگراندیشانی که توسط جمهوری اسلامی اعدام و یا ترور شده اند.

شرم باد بر آمران و عاملان کشتار ۶۷ (جنایت علیه بشریت).

شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران

۱ سپتامبر ۲۰۱۶ ،۱۱شهریور۱۳۹۵

امضاء:

۱ انجمن تئاتر ایران و آلمان

۲ انجمن جمهوری خواهان ایران ـ پاریس

۳ انجمن زنان ایرانى مونترال

۴ انجمن حقوق بشر و دموکراسی برای ایران هامبورگ

۵ انجمن مجازی همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران

۶ انجمن همبستگی ایرانیان دالاس

۷ بنیاد اسماعیل خویی

۸ جامعه دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در ایران سوئد

۹ مادران پارک لاله ایران

۱۰حامیان مادران پارک لاله دورتموند

۱۱حامیان مادران پارک لاله هامبورگ

۱۲حامیان مادران پارک لاله لندن

۱۳حامیان مادران پارک لاله فرزنو

۱۴شبکه همبستگی ملی فرزنو کالیفرنیا

۱۵فدراسیون اروپرس

۱۶کانون مدافعان حقوق بشر کردستان

۱۷کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران شیکاگو

۱۸کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

۱۹کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی پاریس

۲۰مادران صلح مونترال

۲۱همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران ـ مونترال

۲۲همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران ـ نیویورک

۲۳همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران ـ لوس انجلس

۲۴همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران ـ ونکوور

۲۵همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران ـ تورنتو

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com