خبرگزاری فرانسه گفته که گروه طالبان از کودکان به عنوان افراد نفوذی در پایگاه‌های پلیس در اجرای حملات مسلحانه علیه پلیس استفاده می‌کند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دستور داده که اتهام‌ها درباره بهره‌کشی جنسی نهادینه شده از کودکان در صفوف پلیس بررسی شود.

آقای غنی این دستور را در پی انتشار گزارش خبرگزاری فرانسه از بهره‌کشی جنسی از پسران در مراکز پلیس در ولایت جنوبی ارزگان صادر کرده است.

خبرگزاری فرانسه اخیراً در این گزارش نوشت که بهره‌کشی از پسران خردسال که در اصطلاح محلی به آن “بچه‌بازی” گفته می‌شود، آن‌ها را به صورت “برده‌های جنسی” درآورده است.

در این گزارش گفته شده که گروه طالبان از این کودکان به عنوان افراد نفوذی در پایگاه‌های پلیس در اجرای حملات مسلحانه علیه پلیس استفاده می‌کند.

این نخستین بار است که رئیس جمهوری به موضوع بهره‌کشی جنسی از کودکان در نهادهای پلیس واکنش نشان می‌دهد

این نخستین بار است که رئیس جمهوری به موضوع بهره‌کشی جنسی از کودکان در نهادهای پلیس واکنش نشان می‌دهد

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور به بی‌بی‌سی گفت که در پی صدور دستور رئیس جمهوری، تاج‌محمد جاهد وزیر داخله به مسئولان پلیس ارزگان دستور داده که تمام موارد مطرح شده در گزارش خبرگزاری فرانسه را پی‌گیری کنند.

آقای صدیقی افزود که در گذشته هم دستورهای زیادی صادر شده که بهره‌کشی جنسی از کودکان پسر در نهادهای پلیس به عنوان “جرم”، بررسی شود.

به گفته او، پس از انتشار گزارش خبرگزاری فرانسه و صدور دستور رئیس جمهوری، بررسی و ریشه‌کنی بهره‌کشی جنسی از کودکان پسر در نهادهای پلیس با جدیت بیشتری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرد اگر کسانی که در این مورد مقصر شناخته شوند، بدون شک از کار برکنار می‌شوند و ممکن است تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

آقای صدیقی گفت که تا حال کسی در این مورد بازداشت نشده، ولی تلاش‌ها آغاز شده که افراد مقصر شناسایی شوند

آقای صدیقی گفت که تا حال کسی در این مورد بازداشت نشده، ولی تلاش‌ها آغاز شده که افراد مقصر شناسایی شوند

آن‌گونه که آقای صدیقی گفت، تا حال هیچ فردی به اتهام دست داشتن در بهره‌کشی جنسی از کودکان در نهادهای پلیس بازداشت نشده است.

اگرچه پیش از این هم گزارش‌های تأیید نشده‌ای در این مورد وجود داشت. دست‌کم یک بار زمانی که یک پلیس نوجوان زیر هجده سال چند همکارش را در پاسگاهی در جنوب کشور کشت و خود به طالبان پیوست، این موضوع توجه خبرنگاران را جلب کرد.

اما این نخستین بار است که دولت افغانستان در بالاترین سطح به گزارش یک خبرگزاری در خصوص بهره‌کشی جنسی از کودکان در نهادهای پلیس و پیامدهای آن، واکنش نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد که صدور دستور رئیس جمهوری و پیگیری آن از سوی وزیر داخله و تأکید بر بررسی همه‌جانبه این موضوع، بیانگر اهمیت بهره‌کشی جنسی از پسران خردسال در نهادهای پلیس ارزگان است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com