از وبلاگ بی خبران/ سیاسی / اجتماعی

اقتدار ملی: مصادیق فراوان یافته است، یکی هم این است که حداقل یک قسمت از حاکمیت با اقتدار اعلام کند که اینترنت را بستیم که بستیم دلمان خواست.

اینترنت ملی: یک جایی است که در آن هیچ یک از اهالی کشور خارج را راه نمی دهیم تا دور هم خوش باشیم. هرکدام از آقایان هم می خواهند کانکت شوند باید یا الله بگویند که یک وقت یک نامحرم آنلاین نباشد.

بودجه: همان پیک شادی است. یعنی یک جور مشق است که دولت شب عید به نمایندگان مجلس می دهد تا در ایام تعطیلات آن را بخوانند و تکالیفش را بنویسند و بعد از تعطیلات عید به دولت بدهند.

بومی سازی: مهم ترین پیامد مردم سالاری دینی و روشی کارآمد در شمارش و حفظ و صیانت از آرای مردم؛ چنان که وزارت کشور اعلام کرد: “اختلافات موجود در شمارش آرا به علت استفاده از ریاضیات و آمار بومی سازی شده بوده و ربطی به صحت برگزاری انتخابات ندارد.”

بی نهایت: دو چیز را نهایتی نیست: اول ∞+   **   دوم ∞-

پشت صحنه: جایی که مردم همیشه حاضر در صحنه، هرگز آن را نخواهنددید.

پهپاد: چیزی شبیه توپ فوتبال است. یعنی اگر بیفتد در حیاط خانه همسایه، آن را به آدم پس نمی دهند و از پشت در می گویند “بچه برو در خونه خودتون بازی کن.” فرقش هم با توپ این است که صاحبش فکر می کند همه جا جلوی در خانه خودش است.

تحریم: هنوز معلوم نیست که دقیقا یعنی چه! مثلا وقتی آنها ما را تحریم می کنند از ما نفت نمی خرند و وقتی ما آنها را تحریم می کنیم به آنها نفت نمی فروشیم که هر دوتایش یکی است و معلوم نیست که چه کسی تحریم کرده و چه کسی شده است.

تنگه هرمز: جایی شبیه خانه سینما. یعنی جایی که هر وقت اراده کنیم می توانیم آن را ببندیم.البتّه، اخیراً در آخرین تحقیقات کارشناسان نظامی مشخص شده که  تنگه هرمز به آن تنگی هم نیست که بشود آن را بست.

جبهه: جایی است که علی القاعده باید در آن جنگ کنند. اما بعضی ها تلاش می کنند تا در آن با هم دوست بشوند و یکی بشوند و دست آخر سیزده تا می شوند.

جرم سیاسی: تلاش برای خرید کتاب گزارش یک آدم ربایی.

جریان انحرافی: چیزی است شبیه شعر معروف “من نبودم دستم بود، تقصیر آستینم بود.”

جن گیر: این کلمه دو حالت دارد. یعنی یا یک نوع آدم است که به جن ها گیر می دهد یا یک نوع آدمی است که جن ها به او گیر می دهند. اما در هر دو صورت ربطی به دولت ندارد!

جهاد اقتصادی: هرجا سخن از اختلاس است، نام بانک های ایران می درخشد! (جهاد اختلاسی)

خاوری: یک نوع اشاره غیر مودبانه به یک فرد محترم و زحمتکش که ماشین خاور دارد و با آن کار می کند. البته در سال ۹۰ این فرد در مسیر تهران به تورنتو مشغول به کار بوده است.

دین نداری: پیام عاشورایی: اگر دین ندارید لااقل ادای دین‌دارها را در نیاورید.

ریاضت اقتصادی: اصلاً اصطلاح خوبی نیست. مدیریت جهانی یعنی این که به جای “ریاضت اقتصادی” بگوییم “هدفمندی یارانه‌ها”

سرخطّ خبرها: اطّلاع رسانی دقیق و کامل درباره ی وقایع کشور؛ مثلاً:

– آمادگی مردم دارقوز آباد سفلی برای شرکت حداکثری در انتخابات * – دعوت کبلایی حسن ده بالایی از مردم برای شرکت در انتخابات  * – صحنه های حضور مردم در انتخابات دور اول مجلس  * – کشته و زخمی شدن بیش از هشتصد میلیون نفر از مردم جهان در حمله بیگانگان فضایی

سکه: چیزی برعکس سوراخ است. یعنی سوراخ یک گردی تو خالی است و سکه یک گردی تو پر است! برخی از اقراد نادان که فکر می کنند خوردنی است، آن را می خرند. اما ما چون به حرف آقای وزیر گوش می کنیم و ایشان گفته اند سکه خوردنی نیست آن را نمی خریم.

سوال: گویا در قرن هفتم هجری قمری افرادی بوده اند که یک چیزهایی را که می دانسته اند دوباره می پرسیدند. یک عنصر مغلوم الحالی به نام سعدی هم به این آدم ها گفته “چو دانی و پرسی سوالت خطاست” بنابراین این کلمه مربوط به الان نیست و اشتباها به فرهنگ لغات سال ۹۰ وارد شده است ، به همین خاطر است که بعضی ها آن را با شوخی جواب می دهند تا دور هم صفا کنند.

سه هزارمیلیارد: یعنی یک عدد سه که دوازده تا صفر جلویش است و بعضی ها فکر می کنند که زیاد است. اما اشتباه می کنند.

علی دایی: نوعی اعتراض نرم است که برای براندازی مربیان استفاده می شود. پیش از اخلاقی شدن فوتبال به جای این روش های نرم، از اجسام سختی مانند شیر سماور، توپ، تانک و فشفشه استفاده می شد.

کفاشیان: کسی که هم کاندیدا بشود، هم انصراف ندهد، هم انتخاب شود، هم استعفا ندهد، هم بازنشسته باشد. در بعضی از نسخ به کسی خطاب شده که به جز شورت فوتبالی با سایر شورت ها عکس دارد ولی دارندگان عکس با شورت فوتبالی او را انتخاب کرده اند و کسانی که با هیچ شورتی عکس ندارند می خواهند او را برکنار کنند.

گلدن گلوب: جایی که در آن همه سرویس های جاسوسی دنیا به جز کا.گ.ب جمع می شوند تا فیلم سازان ما را گول بزنند اما در تمام عمرشان فقط توانسته اند یک فیلم ساز ما را گول بزنند و خیلی ریز می بینیمشان. برهمه ی “سلحشور”انِ ایران اسلامی، واضح و مبرهن است که درخشش فیلم معلوم الحال “جدایی نادر از سیمین” در گلدن گلوب هم از برکات تعطیلی خانه سینما بود!!!

مقایسه: خیلی متنوّع است؛ از جمله: تفاوت ما «بی‌شماریم» با «ما ۹۹ درصدیم» در این است که دومی حساب و کتاب دارد. البته آن جا ۱ درصد حکومت می‌کنن اینجا ۹۹ درصد.

نیویورک: احتمالا جایی نزدیک به “نارمک” است. چون دیده شده که برخی از خانواده های مسئولان مهرگستر عدالت پرور، برای خرید لوازم سیسمونی، دسته جمعی به آنجا می روند.

httpe: در پی راه اندازی موفقیت آمیز اینترنت پاک، به همّت استاد قرائتی، حرف s (مخفف s.e.x) از https حذف گردیده، بلافاصله حرف e (مخفّف ezdevaje movaqqat) اضافه شده و به صورت httpe استفاده می‌گردد.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)