در ۲۱ خرداد ۱۳۹۱، هدی رضازاده صابر، روزنامه‌نگار، پژوهشگر، فعال ملی مذهبی و زندانی سیاسی در دهمین روز اعتصاب عذای خود در راه انتقال به بیمارستان جان باخت.

Untitled-4
زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین با امضای شهاد‌ت‌نامه‌ای، علت مرگ هدی صابر را ضرب و شتم از سوی ماموران زندان اوین اعلام کردند. حکومت ایران با رد این شهادت‌نامه، مرگ این زندانی سیاسی را نارسایی قلبی عنوان کرد.
در شهادت‌نامه زندانیان بند ۳۵۰ که به امضای ۶۴ تن از هم‌بندیان هدی رضازاده صابر رسیده، آمده است: « هدی صابر ساعت چهار بامداد جمعه ۲۰ خردادماه براي نخستين بار به بهداری مستقر در زندان اوين جنب بند ۳۵۰ منتقل شد اما دو ساعت بعد در حالي كه از درد به خود مي‌پيچيد به بند بازگردانده شد و از صداي فرياد او هم اتاقی‌هايش بيدار شده و دور او حلقه زدند در اين هنگام صابر گفت :«در بهداری نه تنها هيچ رسيدگی به وضعيتم نشد بلكه مورد ضرب و شتم و توهين قرار گرفته‌ام و توسط مامورانی در لباس پرسنل بهداری از اتاق درمان بيرون انداخته شده‌ام . ما شهادت مي‌دهيم هدی صابر كه از درد به شدت می‌لرزيد و به خود می‌پيچيد در اتاق يك بند ۳۵۰ با صدای بلند اعلام كرد كه : «از دست آنها شكايت خواهم كرد.»
سه روز پس از مرگ مشکوک هدی صابر، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در یک کنفراس مطبوعاتی گفت: « او روز جمعه اظهار کسالت می‌کند. دو بار به بهداری زندان منتقل می‌شود و بعد به دلیل کسالت بیش از حد از طریق رئیس دادسرای زندان به بیمارستان منتقل می‌شود اما در بیمارستان دچار آنفارکتوس (ایست قلبی) می‌شود.» جعفری دولت‌آبادی در این کنفراس مطبوعاتی ادعا کرد که پیکر هدی صابر را به خانواده‌اش تحویل داده‌اند. اما سایت جرس با رد این ادعا خبر داده بود که مسئولان از تحویل هدی صابر به خانواده‌اش امتناع ورزیدند.
در آستانه اولین سالگرد جان باختن هدی صابر، محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در مورد وضعيت پرونده‌های مرگ هاله سحابي و رضا هدی ‌صابر گفت: « در اين پرونده‌ها نتيجه‌گيری شد و آخرين نظريات پزشكی قانونی هم اعلام شد كه طبق آن كسی در اين خصوص مقصر نيست.»
در واکنش به پاسخ سخنگوی قوه قضاییه به خبرنگاران در رابطه با مرگ هدی صابر، خانواده وی در گفتوگو با سایت ملی مذهبی گفتند: « ما اظهارات آقای اژه‌ای را در رسانه‌ها خواندیم اما پرونده هنوز باز و در جریان است و چیزی در این زمینه به ما اعلام نشده است. پرونده در دادگاه جنایی باز است و وکیل ما در حال پیگیری است. هنوز از سوی هیچ مقام قضایی چیزی به ما گفته نشده و ما این خبر را در رسانه ها دیدیم.»
پیش از این فیروزه صابر، خواهر هدی صابر بعد از مرگ برادرش اعلام کرده بود که خانواده وی از مسئولان زندان اوین به دلیل درگذشت برادرش در زندان شکایت کرده‌اند.
با گذشت ۵ سال از مرگ هدی صابر، ابعاد مرگ این زندانی سیاسی هنوز در ابهام است و با مختومه شدن پرونده مرگ او از طرف قوه قضاییه، تاکنون عاملان این مرگ مجازات نشده‌اند.
کانال تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)