رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه هشدار داد که موضع‌گیری کشورش درباره «ارمنی‌های کشته شده در جنگ جهانی اول» هرگز تغییر نخواهد کرد. او در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: « من خطاب به تمام جهان می‌گویم، چه خوش‌تان بیاید، چه نیاید، دیدگاه ما نسبت به مساله ارامنه از ابتدا روشن بوده است. ما هرگز اتهامات نسل‌کشی را نخواهیم پذیرفت.»

Untitled-12
او همچنین خواهان آن شد که اروپا با ترکیه بر سر مشکلات مشترک رفتاری منصفانه داشته باشد در غیر اینصورت «ترکیه در برابر مشکلات اروپا دیگر نقش مانع را بازی نخواهد کرد و شما را با مشکلات خود تنها خواهیم گذاشت.»
پارلمان آلمان موسوم به «بوندستک»، پنج‌شنبه دوم ژوئن طرح به رسمیت شناختن قتل‌عام نزدیک به یک و نیم میلیون ارمنی در فاصله بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ به دست نیروهای عثمانی را تحت عنوان نسل‌کشی تصویب کرد. این تصمیم در حالی گرفته شد که روابط آلمان و ترکیه با پیمان‌نامه‌های جدید بر مساله شمار پناهجویانی که از طریق ترکیه وارد اروپا می‌شوند گسترش یافته است. اردوغان تاکید دارد که به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه بر پیمان‌نامه منعقد بین اروپا و ترکیه تاثیری نخواهد گذاشت اما هشدار داد که آلمان می‌تواند «دوست مهمی را از دست دهد»
اردوغان همچنین در این سخنرانی درباره نمایندگان ترک‌تبار حزب سبز آلمان که به این طرح رای مثبت دادند گفت که این‌ها «خون پاک ترکی» ندارد.
انکار نسل کسی ارامنه توسط برخی از دولت‌های اروپایی از جمله فرانسه و ایتالیا جرم محسوب می‌شود.
نسل کشی ارامنه که از طرف خود ارامنه « جنایت بزرگ » شناخته می‌شود، قتل عام از پیش برنامه ریزی شده یک و نیم میلیون ارامنه در فاصله بین سال‌های ١۹١۵ تا ١۹١۷ توسط حکومت عثمانی و رهبران قیام ترکان جوان است. در طول این کشتار علاوه بر ارامنه، آشوریان و یونایان نیز به شیوه‌های مشابهی قتل عام شدند که بسیاری از محققان و کارشناسان آن را در راستای سیاست پاکسازی قومی توسط عثمانی‌ها و قیام ترکان جوان برمی‌شمرند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)