افشین بایمانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر، هم اکنون در پنجمین روز از اعتصاب غذا به سر می برد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، افشین بایمانی، زندانی سیاسی که در اعتراض به بی توجهی مسئولین نسبت به وضعیت زندانیان سیاسی و عدم رسیدگی درمانی در زندان ها از روز شنبه ۱۵ خردادماه در اعتصاب غذا به سر می برد. مسئولین زندان رجایی شهر در پی احضار وی در روز سه شنبه ۱۸ خردادماه به بند سپاه، از وی خواسته اند که از به اعتصاب غذای خود پایان دهد اما این زندانی سیاسی اعلام داشته است که تا زمان رسیدن به خواسته اش به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

لازم به ذکر است که افشین بایمانی که از بیماری قلبی رنج می برد، روز چهارشنبه ۱۲ خردادماه، در پی احساس درد شدید در ناحیه قفسه سینه و وخامت حال، بصورت اورژانسی به بیمارستان انتقال یافت اما بدون هیچ گونه درمان و رسیدگی پزشکی به زندان بازگردانده شد.

گفتنی است که پیش تر تارنگار حقوق بشر گزارش کرد، افشین بایمانی، در پی وخامت حال به بهداری زندان منتقل شده و پزشک بهداری پس از معاینه وی، دستور بستری شدن او را در بیمارستان را صادر کرده بود، اما مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری کرده و این درخواست پزشک را رد کردند. این در حالی است که پزشک بهداری تأکید کرده بود که این زندانی سیاسی در وضعیت هشداردهنده ایی دارد و می‌بایست جهت پیشگیری از حمله قلبی، تحت درمان و مراقبت ویژه باشد.

افشین بایمانی، در ۱۵ شهریور ۱۳۷۹ به دلیل کمک به فرار برادر خود «مهدی بایمانی» که با سازمان مجاهدین خلق مرتبط بود بازداشت و به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد اما پس از ۶ سال حکم وی به حبس ابد تقلیل یافت.

در اواسط آبان ۱۳۹۳ مسئولین زندان به‌صورت غیررسمی به وی اطلاع دادند که اتهاماتی با عنوان «اهانت به مقدسات» و «اهانت به رهبری» در پرونده‌ای جدید برای وی مفتوح شده است.

گفتنی است، اتهام محاربه جزء موادی است که طبق قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، اصلاح‌شده و با توجه به حذف ماده ١٨۶ «محاربه»، حکم وی می‌بایست تغییر یابد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com