به گزارش بازداشت مادر مریم زرگران گفت: «یکسال پیش پزشک زندان گفت باید برای آرتورز گردن مریم بستری شود و برای دستش باید حداقل پنج جلسه فیزیوتراپی شود اما تا حالا این اتفاق نیفتاده است. در روزهایی هم که در اعتصاب بوده هر روز او را به بهداری می بردند تا فشارش را بگیرند اما مریم می گوید دستگاه فشار خون بهداری خراب است. مریم می گوید دستگاه فشار خون بهداری عدد متفاوتی را نسبت به دستگاه فشار خونی که یکی از زندانیان در داخل بند دارد نشان می داده ، یک روز مریم که بهداری می رود همان دستگاه را با خودش می برد و به دکتر می گوید با این هم فشارم را امتحان کن. بعد که دکتر می بیند هر دو دستگاه عددهای متفاوتی را نشان می دهند،‌ به مریم می گوید هر وقت دیگر می آیی این دستگاه را با خودت بیار. اما مساله این است که حتی به چنین چیزهای کوچکی توجه نمی شود و ممکن است همین جواب های اشتباه فشار خون جان یک زندانی را به خطر بیاندازد.»
خانم پور نوحی لنگرودی در ادامه گفت:‌ «بیش از یکسال پیش یک نماینده از وزارت اطلاعات دو بار به ملاقات دخترم در زندان اوین رفته و به او گفته است که اتهام او تبلیغ علیه نظام باید باشد و اتهام اجتماع و تبانی جز پرونده او نمی شود. به دخترم پیشنهاد داده که تقاضای اعاده دادرسی بدهد. دخترم با این حرف ها بسیار امیدوار شد و چندین بار ما اعاده دادرسی داد اما تا کنون هیچ جوابی نگرفتیم. در روزهای اعتصاب غذا برای چندمین بار برای پرس و جو به دایره اجرای احکام رفتم که به من گفتند که اصلا این تقاضا در پرونده اش نیست. یعنی مریم این تقاضا را نوشته اما به دلیل نامشخصی در پرونده نبوده است. در روزهای اعتصاب غذا در ملاقات با مریم خواستم که او دوباره درخواست اعاده دادرسی را بنویسد. حالا که دوباره پیگیری کردم دادیار اجرای احکام گفت بالاخره تقاضا به دستش رسیده است. من واقعا تقاضای آزادی دخترم را دارم.»

این نوکیش مسیحی به دلیل ابتلا به بیماری ASD حدودا ٩ سال قبل تحت جراحی قلب قرار گرفت و نیاز مبرم به مراقبت های ویژه و مستمر پزشکی دارد. علاوه بر این او در یک سال اخیر با بی حسی دست و پا و درد مزمن در مفاصل و ستون فقرات مواجه شده است که پس از ماهها در مراجعه اولیه به پزشک متخصص تشخیص اولیه بیماری های دیسک کمر، آرتروز و پوکی استخوان بوده است و پزشک معتمد زندان دستور بستری ۵ روزه و نیاز فوری به انجام فیزیوتراپی را صادر کرده که با عدم مجوز دادستانی وی همچنان از درد بسیار رنج می برد. زرگران همچنین در ماه‌های زندان به کم خونی شدید، بیماری قند و چربی خون مبتلاست که به دلیل عدم صدور مجوز از سوی نهادهای قضائی مربوطه پروسه درمانی وی مغفول مانده است.
مریم (نسیم) نقاش رزگران نوکیش مسیحی اولین بار در اسفندماه ١٣٨٩ به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. این بازجویی ها در مکان های غیر رسمی و حول پرسش از کلیسای خانگی و جامع ادامه یافت.
او نهایتا چند روز پس از بازداشت سعید عابدینی، شهروند ایرانی-آمریکایی که برای تاسیس پرورشگاه در شمال ایران به کشور بازگشته بود، از سوی پلیس امنیت به صورت تلفنی احضار و بازداشت شد و در همین روز منزل پدری وی مورد تفتیش و کتاب ها و جزوات دینی و لوازم شخصی وی توقیف شد.
این نوکیش مسیحی پس از بازداشت جهت انگشت نگاری به زندان اوین منتقل و بدون هیچ گونه تفهیم اتهام به ساختمان وزرا تحویل شد و مورد بازجویی قرار گرفت. اغلب موضوع سئوالات در مورد علت افزایش اعضای کلیسای خانگی و افراد حاضر و کیفیت برگزاری مراسم در این کلیساها بود.
زرگران نهایتا به زندان اوین منتقل و از سوی شعبه ٢ دادسرای شهید مقدس تفهیم اتهام شد. تنها اتهام وارده به وی تبلیغ علیه نظام بود.
او پس از ١٩ روز بازداشت موقت در بند نسوان اوین با قید وثیقه ٧٠ میلیونی آزاد شد. نسیم نقاش زرگران توسط قاضی مقیسه، ریاست شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. این در حالی‌است که چنین اتهامی هرگز به وی تفهیم نشده بود.4255

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)