اسپانیا به مقامات قضایی السالوادر اعلام کرد که در پی آن است که ۴ تن از سربازان سابق السالوادر را که در اسپانیا به دلیل قتل ۶ کشیش در سال ۱۹۸۹ در بازداشت به سر می‌بردند، به السالوادر بازگرداند.
دادستان «لیساندرو کویینتانیلا» می‌گوید که درخواست بازپس فرستادن این سربازان نباید مورد وافقت قرار بگیرد، زیرا پرونده آن‌ها در سال ۱۹۹۱ در دادگاه‌های السالوادر مورد بررسی قرار گرفته بود. او گفت: « ما پافشاری می‌کنیم که این سربازان به السالوادر برگردانده نشوند و تمام راه‌های قانونی لازم را طی خواهیم کرد.»
دادگاه عالی السالوادر باید درباره درخواست بازپس فرستادن این سربازان حکم صادر کند. این ۴ سرباز بازنشسته، کلنل «گوییلرمو بناویدس»، معاونان گروهبان سابق «آنتونیو آوالس» و «توماس زارپاته» و «آنگل پرز واسکوز» سرجوخه سابق، فوریه سال جاری بر اساس اعلام پلیس بین‌الملل که در اسپانیا صادر شده بود، دستگیر و زندانی شدند.
یکی دیگر از سربازان سابق السالوادر که پرونده مرتبط با این قتل‌ها را دارد، کلنل «اینوسنته اورلاندو مونتانو» است که در حال حاضر در ایالات متحده در بازداشت به سر می‌برد. او پیش‌تر با اظهارات دروغ درباره سابقه نظامی خود توانسته بود اقامت آمریکا را به دست آورد.
۱۲ سرباز السالوادری دیگر نیز توسط اسپانیا به اتهام کشتن فراریان تحت پیگرد قانونی هستند.
از میان ۶ کشیشی که کشته شدند، ۵ تن آنان در اسپانیا به دنیا آمده بودند و اصالت اسپانیایی داشتند و در محل اقامت خود در خوابگاه دانشگاهی در پایتخت السالوادر توسط نظامیان درجه‌دار در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۸۹۸ در طی جنگ داخلی این کشور به قتل رسیدند. خدمتکار این کشیشان و دختر ۱۶ ساله‌اش نیز به قتل رسیدند تا شاهدی باقی نماند.
متعاقبا یک کمیسیون حقیقت‌یاب تشکیل شد که بر اساس آن این افراد متهم هستند که در یک واحد ارتشی بلندپایه که توسط ارتش آمریکا دوره نظامی دیده بودند، عضویت داشتند. به آن‌ها دستور داده شده بود که عملیاتی را انجام بدهند زیرا گمان این می‌رفت که این کشیشان به پیکارجویان چپ‌گرا کمک می‌کردند.
این سربازان متهم با اسلحه‌ای که از یکی از این پیکارجویان به دست آورده بودند، قتل‌ها را انجام دادند و پیامی گذاشته بودند که وانمود کنند که این پیکارجویان خود این جرم‌ها را مرتکب شدند.
قانون عفو ۱۹۹۳ در السالوادر برخی از سربازان سابق این کشور را در دادگاه السالوادر از اتهامات وارده تبرئه کرد که یک مورد مشخص آن حکم حبس ۳۰ ساله برای کلنل « بنداویدس » بود اما در سال ۲۰۰۹ دادگاهی در اسپانیا برای این قتل‌ها پرونده‌ای باز کرد. در سال ۲۰۱۱ قضات اسپانیایی ۲۰ تن از سربازان سابق السالوادر را به دلیل جنایات جنگی مجرم شناختند و تمام سربازانی که در بازداشت بودند نیز از جمله این مجرمان هستند و اسپانیا خواستار بازداشت همه آن‌ها شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com