برای اولین بار سایت ایران ایندیا یک راهنمای فارسی و  استاندارد از نگارش رزومه  بر روی وب قرارداد. راهنمای ایران ایندیا بیشتر برایرزومه های آکادمیک است. رزومه هایی که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه و هنگام اخذ پذیرش  تحصیلی از آن استفاده می کنند.

این راهنما و فیلم که در کارزیلا می بینید برای تهیه رزومه های استخدامی و حرفه ای مفید تر است و توضیح می دهد که چگونه رزومه بنویسیم

 

 

شیوه های متفاوتی برای نگارش رزومه متداول و مرسوم است و هر کس به مقتضای سلیقه و هدفی که از نگارش رزومه دارد ، شیوه خاصی را بر می گزیند . اما به طور کلی اصول و سرفصل بندی عمومی رزومه ها به شرح زیر است:

 عنوان رزومه را بنوبسید : در این بخش معمولا عنوان شغل یا سمت را می نویسند مثال: رزومه تراشکار CNC   یارزومه برشکار لباس کودک و تریکو

۱- جزئیات شخصی(Personal Details)

اغلب رزومه ها با این بخش آغاز می شوند . آن چه می بایست در این بخش ذکر شود شامل نام ، جنسیت، شماره پاسپورت، ملیت، تاریخ تولد و مشابهات آن است. درج این اطلاعات در رزومه ضروری است.

۲- پروفایل شخصی(Personal Profile)

واردکردن پروفایل در رزومه امری سلیقه ای است و ضروری محسوب نمی شود . آن چه در پروفایل به نگارش در می آید ، تصویری کلی و گویا از شما است که به طور جزئی تر در سایر بخش های رزومه ذکر می شود.

۳- تحصیلات و توانایی های علمی(Education and Qualifications)

این بخش شامل تمام سوابق تحصیلی و علمی شما ، از دیپلم دبیرستان و نام دبیرستان گرفته تا آخرین مدرک تحصیلی ، رشته ها و گرایش ها و زمان بندی هر دوره ی تحصیلی خواهد بود. به یاد داشته باشید که حتماً ذکر کنید در حال حاضر مشغول گذراندن چه دوره ای هستید . سایر دوره های علمی – کابردی که در کنار تحصیل آکادمیک گذرانده اید را هم حتماً بنویسید. درج این قسمت در رزومه الزامی است.

۴- سوابق شغلی (Skills and Work Experiences)

در این بخش باید کل سوابق شغلی شما ، اعم از تمام وقت یا پاره وقت ، با ذکر نام و تلفن یا آدرس محل کار ، به اضافه تاریخ و دوره اشتغال فهرست شود. درج این قسمت نیز در رزومه الزامی است

۵- انتشارات و مقالات(Publications)

فهرست کتب و مقالاتی که منتشر کرده و یا در کنفرانس ها ارائه نموده اید به اضافه زمان انتشار را در این بخش بیاورید. اگر خلاصه مقالات را به رزومه ضمیمه نمایید بهتر است. طبعاً درج این قسمت در رزومه الزامی نیست.

۶- سایر اطلاعات(Additional Information)

نگارش این قسمت نیز ضروری نیست ، اما چنان چه لازم دانستید توضیحی جانبی روی سوابق تحصیلی و شغلی خود بنویسید ، می توانید این بخش را اضافه نمایید.

۷ – علائق(Interests)

فهرستی از علائق خود در زمینه های فوق برنامه مثل ورزش یا هنر را در این بخش بنویسید و احیاناً اگر سوابق حرفه ای در این زمینه ها دارید حتما ذکر کنید.

۸ – معرف ها(References)

نام ، رتبه ، درجه تحصیلی ، آدرس یا تلفن و کلاً اطلاعات مربوط به معرفین خود ( که معمولا اساتید یا کارفرمای شما هستند ) را در این بخش بیاورید . این معرف ها می بایست همان معرفینی باشند که توصیه نامه های شما را تکمیل نموده اند.

* سایر توصیه ها

– پیش از نگارش رزومه ، خوب در مورد سوابق تحصیلی و شغلی خود فکر کنید تا چیزی را از قلم نیاندازید . سعی کنید تا حد امکان ، مدارکی دال بر سوابقتان آماده و ترجمه کنید تا ضمیمه رزومه نمایید.

– از دروغگویی یا بزرگنمایی جداً پرهیز کنید ، ممکن است در بعضی کشور ها جرم محسوب شود برایتان دردسر ساز شود!

– بهتر است رزومه را در ۲ صفحه تنظیم کنید نه بیشتر.

– حتماً فایل یا چند نسخه اضافه از رزومه برای خودتان نگه دارید تا در صورت لزوم از آن ها استفاده کنید.

– در مورد نگارش انگلیسی ، حتماً درباره متن رزومه با یک مترجم و یا کسی که انگلیسی ادبی را به خوبی می داند مشورت کنید.

– رزومه را حتما تایپ کنید و از ارائه رزومه دست نویس جداً خود داری کنید.

به رزومه سی وی C.V. یا Curriculum Vita و بایودیتا Bio Data هم می گویند هرچند ممکن است نگارش ٬ فرمت ها و تعاریف کمی متفاوت باشد.

اما نوع دیگری از رزومه که جذابیت زیادی دارد رزومه اینفوگرافیک ( Info-graphic Resume) است این نوع رزومه از طرح های زیبا و خوش آب و رنگ برای درست کردن رزومه بهره می برد
یک نمونه رزومه اینفوگرافیک را راهنمای اختصاصی “ایران مالزی” را از لینک زیرمشاهده فرمایید.
رزومه اینفوگرافیک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)