شورای امنیت سازمان ملل، عمیقاً نگران میزان هشداردهنده بحران انسانی است که بوکوحرام در منطقه دریاچه چاد ایجاد کرده است. و خواستار آن شد که این گروه فوراً و صراحتاً تمام اقداماتی که منجر به نقض و سوءاستفاده از نقض حقوق بشر و نقض قوانین بین‌المللی شده است را متوقف کند.

Untitled-6
شورای امنیت طی بیانیه‌ای که رئیس این شورا منتشر کرده، همچنین نگرانی عمیق خود را نسبت به ادامه فعالیت‌های بوکوحرام در زیر پا گذاشتن پروسه صلح و ثبات در غرب و مرکز آفریقا ابراز کرد. شورای امنیت به شدت تمام حمله‌های تروریستی، نقض حقوق بشر و زیر پا گذاشتن قوانین حقوق بشری توسط این گروه در منطقه را محکوم می‌کند. از جمله اقداماتی مانند: کشتار و دیگر انواع خشونت علیه شهروندان غیرنظامی به ویژه زنان و کودکان، تجاوز، بردگی جنسی و دیگر انواع خشونت‌های جنسی، آدم‌ربایی، به خدمت گرفتن و استفاده از کودکان و تخریب اموال است.
شورای امنیت همچنین با توجه به موارد گزارش‌شده درباره نقض حقوق بشر و آواره شدن میزان گسترده‌ای از جمعیت غیرنظامیان در سراسر منطقه دریاچه چاد که نتیجه اقدامات بوکوحرام است، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط تمام کسانی که ربوده شده‌اند، از جمله ۲۱۹ دانش‌آموز دختری شد که در آوریل ۲۰۱۴ در شهر چیبوک استان بورنوی نیجریه، علاوه بر هزاران نفر دیگر که به اسارت برده شدند، توسط بوکوحرام ربوده شدند.
در این بیانیه تأکید شده است که شورای امنیت رسماً اعلام می‌دارد که برخی از این اقدامات می‌تواند در زمره جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی قرار بگیرد و تاکید دارد که عاملان این سوءاستفاده‌ها و موارد نقض حقوق بشر و ناقضان حقوق بشر جهانی باید مسئول شناخته شوند و به دست عدالت سپرده شوند.
اعضای شورای امنیت درباره میزان هشداردهنده بحران انسانی در منطقه اعلام می‌کنند که در حال حاضر بیش از ۲ ملیون و دویست هزار نیجریایی قربانیان این بحران هستند و بیش از ۴۵۰ هزار نفر در خاک این کشور آواره شده‌اند و یا به کشورهای همسایه کامرون، چاد و نیجر پناهنده شده‌اند. به علاوه تخمین زده می‌شود که ۴ میلیون و دویست هزار نفر در منطقه دریاچه چاد با بحران غذا و امنیت مواجه‌اند. که این شامل ۸۰۰ هزار نفر در منطقه شمال نیجریه در استان‌ها بورنو و یوبی می‌شود که در آنجا حدود ۱۸۴ کودک در روز در خطر مرگ بر اثر گرسنگی قرار دارند بدون اینکه دسترسی فوری به کمک‌های غذایی داشته باشند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)