عدالت برای ایران-  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵: زکیه نِیْسی، فعال محیط زیست و از فعالان کمپین اعتراض به انتقال آب کارون، روز گذشته ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ از سوی مامورانع اداره اطلاعات دستگیر و به بازداشتگاه ستاد خبری امانیه در اهواز منتقل شد.

Untitled-7

مصعب نیسی، برادر زکیه نیسی با اعلام این خبر به عدالت برای ایران گفت که ماموران اداره اطلاعات اهواز، صبح امروز ۲۹ اردیبهشت پدرش را نیز احضار کرده و از او خواسته‌اند که در برابر دوربین، بازداشت دخترش را تکذیب کند، ‌اما پدر زکیه نیسی این خواسته را نپذیرفته است.

مصعب نیسی همچنین گفت که صبح امروز و در حالی که خواهرش همچنان در بازداشت است، در فیسبوک او مطلبی منتشر شده که طی آن، زکیه نیسی ضمن تکذیب بازداشتش، نوشته است پس از«فراخوانده‌شدن» به ستاد خبری و«مصاحبه» درباره «فعالیت‌های محیط‌زیستی و چگونگی پیگیری آنها در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی» به خانه برگشته است.

ماموران اداره اطلاعات اهواز، صبح امروز ۲۹ اردیبهشت پدر زکیه نیسی را نیز احضار کرده و از او خواسته‌اند که در برابر دوربین، بازداشت دخترش را تکذیب کند، ‌اما پدر زکیه نیسی این خواسته را نپذیرفته است.

قبلا نیز بازجویان از فیسبوک و یا تلفن افراد بازداشت شده برای ایجاد ارتباط با دوستان و آشنایان فرد و یا نشر اخبار کذب استفاده کرده اند و روشی شناخته شده است.

به گفته برادر زکیه نیسی این پست فیس‌بوکی به‌هیچ‌وجه ادبیات خواهرش نیست و ماموران اداره اطلاعات که در هنگام بازداشت او کامپیوتر و تلفن همراهش را بدون نشان دادن حکم قضایی توقیف کرده بودند ،‌با دسترسی به اکانت فیس‌بوکش این مطلب را به نقل از او منتشر کرده‌اند.

در این پست فیس‌بوکی که در صفحه زکیه نیسی منتشر شده آمده است که ‌اخبار بازداشت و توقیف اموالش از «سوی منافقین و افراد ضد آرمان‌های انقلاب اسلامی به واسطه برادر قاتل و ضد انقلاب و منافق من معروف به “یعقوب حر” منتشر شده است و تماما کذب است.»

یعقوب نیسی، ‌برادر زکیه نیسی از فعالان عرب است که در حال حاضر در خارج از ایران زندگی می‌کند.

پدر و مادر خانم نیسی پس از بازداشت او برای ساعت‌های متوالی در مقابل در ستاد خبری امانیه اهواز بودند،‌ اما تاکنون هیچ‌اطلاعی درباره دلیل بازداشت و اتهامات وارده به او به آنها داده نشده است.

صبح امروز و در حالی که زکیه نیسی همچنان در بازداشت است، در فیسبوک او مطلبی منتشر شده که طی آن، زکیه نیسی ضمن تکذیب بازداشتش، نوشته است پس از«فراخوانده‌شدن» به ستاد خبری و«مصاحبه» درباره «فعالیت‌های محیط‌زیستی و چگونگی پیگیری آنها در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی» به خانه برگشته است

زکیه نیسی، ۲۶ ساله، فارغ التحصیل مهندسى کشاورزى است و علاوه بر فعالیت در زمینه محیط زیست در حوزه فرهنگی و حفظ زبان و هویت عربی نیز فعال بوده است. او یکی از افراد موثر در برپایی زنجیره‌های انسانی در اعتراض به انتقال آب کارون است.انتقال آب کارون به استان‌های کویری از چند سال پیش طرح شده و اعتراض فعالان محیط زیست را به دنبال داشته است.

جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ چهار روز پیش از دستگیری زکیه نیسی، شمار زیادی از شهروندان اهوازی با تشکیل زنجیره‌ انسانی در حاشیه رود کارون به طرح انتقال آب این رودخانه به استان‌های دیگر و خسارات محیط زیستی‌ ناشی از آن اعتراض کرده بودند. تجمع روز جمعه،‌ چندمین زنجیره‌ انسانی است که در اعتراض به این موضوع در اهواز برپا شده است.

زکیه نیسی که در دو سال گذشته به طور متمرکز در این رابطه فعالیت می‌کند،‌در تیرماه ۱۳۹۴ طی مصاحبه‌ای با روزنامه همشهری گفته بود: «وقتی شنیدم سرنوشت زاینده رود در انتظار کرخه است خیلی نگران وضع رودخانه های استان‌مان شدم. من می‌بینم وضع کارون روز به روز بدتر می‌شود، خشکی‌های آن بیشتر می‌شود و مقصد همه آلودگی‌ها به سمت کارون است.فکر می‌کردم با تذکر مدام کارشناسان و برگزاری زنجیره‌های انسانی توجه وزارت نیرو جلب شود و جلوی ادامه انتقال آب از کارون گرفته شود. اما می‌بینم نه تنها کارون نجات پیدا نکرد بلکه برای انتقال آب از همه رودخانه های خوزستان برنامه ریزی می‌شود.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)