کمیته حقوق بشر سازمان ملل، سالیان سال، مکررا نپال را مسئول نقض حقوق بشر علیه شهروندان خود دانسته است. با این وجود دولت نپال هیچ اقدامی برای پرداخت غرامت به قربانیان و برقراری عدالت انجام نداده است.
هم‌اکنون، سازمان‌های جامعه مدنی، از جمله، «ترایال»، «رید رس» و «انجمن وکلای مدافع» کمپین مشترکی به راه انداخته‌اند که خواستار برقراری عدالت برای قربانیان جنایات بین‌المللی در نپال است.
این سازمان‌های مردم نهاد به مدت یک سال در حوزه «روایات قربانیان» و مشخص کردن مبارزه طولانی و مستمر آنان برای برقراری عدالت و حقیقت، فعالیت خواهند کرد. نام این کمپین « اینک، حقوق واقعی» است و خواهان آن است که دولت به تصمیمات سازمان ملل عمل کند و در نهایت حقوق و نیازهای قربانیان را به رسمیت بشناسد. وب سایتی نیز به این منظور طراحی شده است.
از سال ٢٠٠۶ این سازمان‌های مردم نهاد، ٢۵ شکایت را به وکالت از قربانیان نپالی به کمیته حقوق بشر سازمان ملل ارائه دادند. تاکنون در مورد ١١ مورد از این شکایت‌ها تصمیم‌گیری شده است. در هر یک از این موارد، سازمان ملل، نپال را مسئول دانسته و این کشور را ملزم کرده تا به این پرونده‌های رسیدگی کند، عاملان این جنایات را محاکمه و به قربانیان خسارت پرداخت کند.

Untitled-1409
این رای دادگاه موحب امیدواری در بین قربانیانی شده که رسیدگی به دادخواهی آنان عموما چندین سال به طول می‌انجامید. با این وجود، این قربانیان به شدت به دلیل ناکارآمدی دولت، از رسیدگی به دادخواهی ناامید هستند.
ران کومار باندری که پدرش به طور غیرقانونی دستگیر شده و هرگز از آن پس دیده نشده، می‌گوید: « وقتی که فهمیدم پرونده ما در سازمان ملل پیروز شده، بسیار خوشحال شدم. فکر کردم که مقامات بالاخره ناپدیدشدن پدرم را به رسمیت خواهند شناخت و عاملان آن را به مجازات عمل‌شان خواهند رساند، اما اینگونه نشد. بیش‌تر از یک سال از رای سازمان ملل می‌گذرد و هیچ چیز برای من تغییر نکرده است.»
یاشدا شرما، که همسرش پس از آنکه در سال ٢٠٠٢ توسط ارتش دستگیر شد ناپدید شده است، می‌گوید: « من تمام امیدم را برای تحقق عدالت از دست داده بودم با این حال ارائه پرونده به کمیته حقوق بشر سازمان بارقه از امید در دلم تاباند. این کمیته رای را که انتظار داشتم صادر کرد: پیشنهاد آنکه محل نگهداری پدرم طی ١۸٠ روز شناسایی شود و به خانواده‌ام خسارت پرداخت شود. این بسیار خوب بود، اما من هنوز از اجرای عدالت محرومم.»
تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com