دفتر دموکراسی، حقوق بشر و کار وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، در گزارش سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر و کار در ایران «گرفتن تست بکارت» از آتنا فرقدانی، کارتونیست و فعال مدنی زندانی را به عنوان یکی از موارد نقض حقوق بشر مطرح کرده است.

این گزارش ۴۵ صفحه‌ای که به وضعیت حقوق بشر و کار در ایران پرداخته، گزارش می‌دهد که مقامات زندان آتنا فرقدانی را پس از دست دادن با وکیل مرد خود، مجبور به گرفتن تست بکارت کرده‌اند.

پیش از این، مقامات جمهوری‌اسلامی، انجام آزمایش بکارت و حاملگی را در مورد زندانی‌سیاسی، آتنافرقدانی تایید کردند.

آتنا فرقدانی در ۱۱ مهر ۱۳۹۴ به اتهام رابطه نامشروع  به خاطر دست دادن با محمد مقیمی٬‌ وکیلش در مجتمع قضایی قدس در تهران محاکمه شد.

آتنا فرقدانی طی یادداشتی که به بیرون از زندان داده بود و به دست عدالت برای ایران رسید٬ خبر داده بود که در مرداد ماه به دستور بازپرس پرونده مورد تست بکارت و بارداری قرار گرفته است. این زندانی سیاسی پس از متهم شدن به رابطه نامشروع به خاطر دست دادن با وکیلش و انجام اعمال تحقیرآمیزی مانند تست بکارت، به مدت سه روز اعتصاب غذا کرده بود.

Untitled-1405

این فعال مدنی در اول شهریور ۱۳۹۳ برای اولین بار توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شد و دو ماه را در سلول‌های بند۲الف به سر برد. او پس از آزادی، شرح آزار جنسی وارده توسط نگهبانان این بند و دادخواهی بدون نتیجه خود را در یک ویدئو منتشر کرد. پس از انتشار این ویدئو، به جای رسیدگی به شکایت آتنا فرقدانی، او را مجددا  دستگیر و به زندان زنان قرچک ورامین منتقل کردند. آتنا فرقدانی پس از چندین روز اعتصاب غذا و وخیم شدن وضعیت سلامتش، به بند زنان زندانی سیاسی اوین منتقل شد و تا کنون در بازداشت است.

عدالت برای ایران پیش از این در گزارشی تفصیلی برخی موارد نقض حقوق بشر در این پرونده را بررسی کرده است.بازداشت خودسرانه و بدون ارائه حکم بازداشت، دسترسی نداشتن به وکیل، حبس انفرادی، ممانعت از ملاقات با خانواده  و عدم دسترسی به امکانات بهداشتی اولیه و ضروری از جمله موارد نقض حقوق این فعال مدنی است. او در دوران بازداشت به خاطر رعایت نکردن حجاب کامل اسلامی در هنگام اعتصاب غذا و انتقال به بیمارستان تحت فشار بوده و پس از آزادی از زندان نیز از حق ادامه تحصیل محروم شده است. تهدیدها و احضارهای تلفنی و غیرقانونی مقامات قضایی پس از آزادی از زندان از دیگر موارد نقض حقوق بشر در این پرونده است

عدالت برای ایران: کاریکاتوریست زندانی را وادار به تست بکارت کردند

عدالت برای ایران: آتنا فرقدانی در پنجمین روز اعتصاب دیگر توان راه رفتن ندارد

عدالت برای ایران: گزارش موارد نقض حقوق بشر پرونده آتنا فَرقَدانی: از هتک حرمت در زندان تا تهدیدهای تلفنی

عدالت برای ایران: دولت ایران گرفتن تست بکارت از آتنا فرقدانی را تایید کرد

تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)