«آلیس در سرزمین عجایب» اثر لوئیس کارول که در سال ۱۸۶۵ به رشته تحریر درآمده و با خلق دنیایی فانتزی و جذاب مخاطبان کودک و حتی بزرگسال را در این سال‌ها مجذوب خود کرده است با الهام از شخصیتی واقعی به نام «آلیس لیدل» نوشته شده است.

به گزارش مجله تاریخ فرادید، آلیس نام دختر ۱۰ ساله «هنری لیدل» رئیس دانشکده «کرایست چرچ» دانشگاه آکسفورد بود که علاقه و پیوند عاطفی با «چارلز لاتویچ داچسون» معروف به لوئیس کارول نویسنده اثر مشهور «آلیس در سرزمین عجایب» داشت. آلیس در دوران کودکی به همراه خانواده‌اش به آکسفورد رفت و در آنجا مستقر شدند و همین امر موجب شد خانواده لیدل با لوئیس کارول که استاد ریاضی آکسفورد بود آشنا شوند.

آلیس و خواهر کوچک‌ترش عاشق داستان‌ها و قصه‌های لوئیس بودند و اینطور در کتاب‌ها ثبت شده که لوئیس کارول طرح اولیه این داستان را ابتدا برای آلیس و خواهرش تعریف کرده و بعدها آن را برای او نوشته است.

اثر او در واقع داستان خیالی سفر دختری به نام آلیس است که به دنبال خرگوش سفیدی به سوراخی در زمین می رود و آنجا با ماجراهای عجیبی روبه رو می شود. پس از مدتی لوئیس این داستان را به صورت کتاب بازنویسی کرد و نقاشی هایی نیز برای داستان ها کشید و به یکی دیگر از دوستانش به نام جرج مک دونالد که قصه های کودکانه می نوشت و فرزندان او نشان داد. آنها به کتاب بسیار علاقه مند شدند و با اشتیاق تمام از او خواستند تا آن را به چاپ برساند. به این ترتیب در سال ۱۸۶۵ «آلیس در سرزمین عجایب» توسط انتشارات مک میلان و با نقاشی های حرفه ای تر جان تنیل به چاپ رسید و در مدت کوتاهی به یکی از پرفروش ترین کتابها تبدیل شد.

در زمانیکه آلیس و خانواده اش در آکسفورد زندگی می کرد و دوستی خانوادگی آنها با نویسنده برقرار بود لوئیس کارول مدتی بود علاقمند به عکاسی شده و به صورت آماتور عکاسی می کرد؛ آلیس و خواهرانش یکی از سوژه های نویسنده برای عکاسی بودند. عکس هایی که لوئیس کارول از آلیس و خواهرانش برداشت بعدها و با شهرت یافتن اثرش بیشتر مورد توجه قرار گرفت. آلیس پس آن به شهرتی رسید که در جوانی «جولیا مارگارت کامرون» عکاس مشهور انگلیسی از او در آتلیه اش عکاسی کرد.

 

آلیس لیدل در کودکی. عکاس: چارلز لادویچ داچسون معروف به «لوئیس کارول» نویسنده کتاب «آلیس در سرزمین عجایب». سال 1858

آلیس لیدل در کودکی. عکاس: چارلز لادویچ داچسون معروف به

آلیس لیدل در کودکی. عکاس: چارلز لادویچ داچسون معروف به «لوئیس کارول» نویسنده کتاب «آلیس در سرزمین عجایب». سال
۱۸۶۰

ادیث (چپ)، لورینا (وسط) و آلیس (راست) عکاس: چارلز لادویچ داچسون معروف به

ادیث (چپ)، لورینا (وسط) و آلیس (راست) عکاس: چارلز لادویچ داچسون معروف به «لوئیس کارول» نویسنده کتاب «آلیس در سرزمین عجایب». سال ۱۸۵۹

ادیث (چپ)، لورینا (وسط) و آلیس (راست) عکاس: چارلز لادویچ داچسون معروف به

ادیث (چپ)، لورینا (وسط) و آلیس (راست) عکاس: چارلز لادویچ داچسون معروف به «لوئیس کارول» نویسنده کتاب «آلیس در سرزمین عجایب». سال ۱۸۶۰

ادیث (چپ)، لورینا (وسط)، هری و آلیس (راست) عکاس: چارلز لادویچ داچسون معروف به

ادیث (چپ)، لورینا (وسط)، هری و آلیس (راست) عکاس: چارلز لادویچ داچسون معروف به «لوئیس کارول» نویسنده کتاب «آلیس در سرزمین عجایب». سال ۱۸۶۰

آلیس در 20 سالگی. عکاس جولیا مارگارات کامرون. سال 1872

آلیس در ۲۰ سالگی. عکاس جولیا مارگارات کامرون. سال ۱۸۷۲

آلیس در 20 سالگی. عکاس جولیا مارگارات کامرون. سال 1872

آلیس در ۲۰ سالگی. عکاس جولیا مارگارات کامرون. سال ۱۸۷۲

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)