کشور یمن خواهان اجرای حکم اعدام حمیدرضا کمالی سروستانی، شهروند ایرانی-بهایی، می‌باشد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، حمیدرضا کمالی سروستانی (بن حیدرا)، شهروند ایرانی-بهایی که به اتهام تلاش برای بهائی کردن اتباع یمنی در شهر مکلا از سال ۲۰۱۳ در زندان به سر می‌برد، با خطر اجرای حکم اعدام روبه‌رو است.

بنا به گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر، دادستان کشور یمن حمیدرضا کمالی را به اتهام «اقدام علیه امنیت و وحدت کشور»، «ارتباط با کشورهای خارجی»، «توهین به اسلام» و «ارتداد» به «اشد مجازات» و همچنین مصادره اموال محکوم کرده است.

گفتنی است که از زمان بازداشت این شهروند بهایی تابه‌حال ۱۳ دادگاه برای بررسی پرونده وی تشکیل‌شده است، اما او تنها اجازه حضور در ۳ دادگاه را داشته است و قاضی پرونده تاکنون هیچ پاسخی دراین‌ارتباط به وکیل وی نداده است.

همسر آقای کمالی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرده است که همسرش در دوران حبس برای گرفتن اعتراف، مورد شکنجه قرارگرفته و هم‌اکنون در شرایط نامساعدی در زندان نگهداری می‌شود.

به گفته یکی از مقامات قضایی یمن در گفتگو با خبرگزاری صبا: “حمیدرضا کمالی متهم به استفاده از پول مردم فقیر و کودکان، جهت راه‌اندازی انجمن‌های آنلاین در اینترنت و همچنین برپایی جلسات، کنفرانس و سیمنار در مکان‌های وابسته به محفل ملی بهایی یمن می‌باشد و همین امر موجب شده است که این شهروند بهایی زمینه برگشتن مسلمانان از اسلام و ارتداد آنها را فراهم کند.”

بانی دوگال، نمایندهٔ ارشد جامعهٔ جهانی بهائی در سازمان ملل متّحد در خصوص حمیدرضا کمالی سروستانی گفت: “اتهامات علیه آقای کمالی بی‌اساس و بی‌معنی می‌باشد. در طول مدت بازجویی مسئولین به‌طور شفاهی مکرراً به وی اظهار داشتند که نیّت آنان از زندانی کردن او ریشهٔ مذهبی دارد.”

خانم دوگال اضافه کرد: ” آقای کمالی شخصی محترم و خانواده‌دار است که قانون‌شکنی نکرده است. بهائیان ازنظر اعتقادی کسی را وادار به قبول کردن آیین خود نمی‌کنند و تمامی یمنی‌های بومی که به دیانت بهائی گرویده‌اند به خواسته و تمایل خودشان بوده است.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)