ما قتل برتا کاسیریس Berta Caceres ، مدیر همآهنگی عمومی و از بنیانگذاران شورای سراسری سازمان های مردمی و بومی هندوراس را محکوم می کنیم. برتا در لا اسپرانزا La Esperanza واقع در استان اینتیبوکا  Intibuca به قتل رسید. چندین نفر وارد منزل او شدند و به روی او تیراندازی کردند، زن جوان در اثر اصابت گلوله کشته شد.

زن بومی لنسا Lenca (گروه قومی) و رهبر قومی، برتا با ایجاد اردوی مردمی یکی از مهمترین سازندگان سد در خصوص طرح سد آگوآ زارکا Agua Zarca را به شکل مؤثری دچار مشکل کرده بود.  یک ماه پیش از این COPINH (شورای بومیان و سازمان های مردمی هندوراس) The Council of Indigenous and Popular Organizations of Honduras در مورد بالاگرفتن فشار و خشونت علیه منطقۀ ریو بلانکو Rio Blanco به انضمام خشونت علیه برتا کاسیریس هشدار داده بودند، در حالی که فعالیت های صلح آمیز برای حفاظت از رودخانۀ گوآلکارک Gualcarque علیه سد هیدرولیک توسط شرکت هندوراسی DESA با سرمایه های بین المللی راه اندازی شده بود.

در مقابله با خشونت علیه شخص او، برتا کاسیریس توسط هیئت میان آمریکائی حقوق بشر از اقدامات حفاظتی برخوردار بود. برتا کاسیریس در سطح ملی و بین المللی بخاطر اقداماتش به عنوان حافظ محیط زیست که برای بازشناسی حقوق بومیان مبارزه می کرد شناخته شده بود.

در سال 2015 او جایزۀ ارزشمند گلدمن Goldman برای حفظ محیط زیست در یافت کرد که عالی ترین نشان بین المللی برای بازشناسی فعالان محیط زیست است.

در سخنرانی اش برای قدردانی، او از فشارهائی حرف زد که او را تهدید می کرد : « من را تعقیب می کنند، تهدید می کنند و تهدید کرده اند که اعضای خانواده ام را خواهند ربود، این مواردی است که باید با آن مقابله کنیم ».

برتا کاسیریس در عین حال نقش مهمی در تظاهرات علیه کودتای سال 2009 بازی کرد که سرانجام موجب سرنگونی رئیس جمهور مانوئل زلایا Manuel Zelaya شد که به شکل دموکراتیک برگزیده شده بود. از دوران کودتا وضعیت حقوق بشر در هندوراس دچار اضمحلال شده و هر روز مدافعان حقوق انسانی و رهبران جنبش های اجتماعی به شکل سازمان یافته به تبهکاری متهم شده و به قتل می رسند.

اول ماه اکتبر 2014، کانادا با هندوراس توافق نامۀ مبادلۀ آزاد را به امضا رساند، در حالی که جامعۀ مدنی و سازمان های کارگری (زنان و مردان کارگر) با آن مخالف بودند. توافق به امضا رسیده شامل تضمین پشتیبانی دیپلماتیک و اقتصادی از دولتی بود که به شکل دموکراتیک برگزیده نشده و مسئول خشونت و نقش حقوق بشر در سطح گسترده بوده است. علاوه بر این دولت کودتائی موجب نابرابری های شدید در سطح اجتماعی می باشد.

ما از دولت کانادا درخواست می کنیم که این قتل را محکوم کند و دولت هندوراس را فرابخواند تا از یک تجسس بین المللی مستقل پشتیبانی کند.

ALBA capitulo Canada
British Columbia Government and Service Employees’ Union British Columbia Teachers’ Federation
Bolivarian Circle Louis Riel
Canada-El Salvador Cooperation for Development
Canadian Union of Postal Workers
Canadian Union of Public Employees
CoDevelopment Canada
Colombia Action Solidarity Alliance

Comité pour les droits humains en Amérique latine Common Frontiers
Confédération des syndicats nationaux Confederation of Canadian Unions

Council of Canadians
Idle No More
Inter Pares
Kairos: Canadian Ecumenical Justice Initiatives
Latin American and Caribbean Solidarity Network Latin American Canadian Solidarity Association Maquila Solidarity Network
Maritimes-Guatemala Breaking the Silence Network MiningWatch Canada

Mining Injustice Solidarity Network Movimiento Farabundista
Ontario Secondary School Teachers’ Federation Ontario Public Service Employees Union
Sierra Club Canada Foundation
United Church of Canada
United for Mining Justice
United Steelworkers
Unifor

Pour plus d’information ou pour signer:

Raul Burbano – Common Frontiers, 416 522 8615, burbano@rogers.com Amelia Orellana – CDHAL – 514 257 8710 poste 334, solidared@cdhal.org

La source originale de cet article est commonfrontiers.ca

Copyright © Common Frontiers, commonfrontiers.ca, 2016

 

لینک متن اصلی :

http://www.mondialisation.ca/honduras-droits-autochtones-lassassinat-de-lenvironnementaliste-berta-caceres-reveille-lindignation/5512133

ترجمه توسط حمیدمحوی

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)