یک دادگاه تجدینظر در آمریکا، ایران را به پرداخت غرامت به پسر شاپور بختیار به دلیل ترور او در سال ١٣۷٠ در پاریس محکوم کرد.
قربانیان ده حمله تروریستی که ایران را به پرداخت غرامت محکوم کرده بودند، می‌توانند ٢ میلیون و هشتصد هزار دلار غرامت را از محل بدهی‌های وزارت دفاع آمریکا به ایران برداشت کنند. یکی از قربانیان، پسر نخست وزیر سابق ایران، شاپور بختیار است.
شاپور بختیار که از قربانیان حملات تروریستی است، در ١۵ مرداد ١٣۷٠ همراه با منشی دفتر خود سروش کتیبه در حومه پاریس توسط یک تیم سه نفره به قتل رسیدند. همسر و پسر نخست وزیر سابق ایران پس از فرضیه دست داشتن جمهوری اسلامی در این قتل، از جمهوری اسلامی ایران در دادگاهی در آمریکا شکایت کردند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نهمین دادگاه تجدیدنظر آمریکا، حکم بلوکه کردن این مقدار از دارایی‌های ایران در آمریکا را برای پرداخت غرامت به قربانیان حملات تروریستی صادر کرد. این دادگاه اعلام کرد که این مقدار پول که تا به امروز با احتساب سود و حق‌الوکاله‌ها به ۹ میلیون و چهارصد هزار دلار رسیده، بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران است.

Untitled-1357
علاوه بر خانواده بختیار، بخش دیگر این قربانیان کسانی هستند که در جریان بمب‌گذاری انتحاری در اورشلیم در سال ١۹۹۷ جان سالم به در بردند.
قاضی یکی از دادگاه‌های بدوی حکم قطعی داده است که ایران به آموزش تروریست‌های مرتبط با این واقعه پرداخته بود و کمک‌های تسلیحاتی را در اختیار بمب‌گذاران قرار داده بود. این دادگاه ایران را به پرداخت غرامتی برابر با ٢ونیم میلیون دلار تا ١۵ میلیون دلار محکوم کرد.
دادگاه تجدیدنظر آمریکا پیش‌تر نیز حکمی صادر کرده بود که براساس آن قربانیان چند حمله تروریستی متفاوت که توانسته بودند ایران را به پرداخت غرامت محکوم کنند، می‌توانند ١۷ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران را مطالبه کنند.

تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)