download (1)

وضعیت جسمانی سعید حسین‌زاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که شانزدهمین روز از اعتصاب غذا به سر می‌برد، وخیم گزارش می‌شود.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در همین رابطه بهداری زندان اوین با ارسال نامه‌ای به دادستانی تهران اعلام نمود، وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی در شرایط حادی به سر می‌برد.

این نامه آمده است: «با توجه به سوابق بیماری این زندانی، در صورت عدم شکستن اعتصاب غذا، افتد شدید ضربان قلب و احتمال سکته قلبی است».

همچنین دادستانی تهران در تماسی با خانواده این زندانی خواستار شکست اعتصاب شد؛ اما سعید حسین‌زاده اعلام کرده تا رسیدن به حقوق “قانونی” خود دست از اعتصاب غذا برنمی‌دارد.

لازم به توضیح است که سعید حسین‌زاده در بند ۲ الف، دچار مسمومیت و عفونت بدنی شد که عدم توجه مسئولین به این امر، باعث تشدید این عفونت شده است. در این راستا بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان می‌افزاید: «زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به مؤسسات تخصصی یا بیمارستان‌های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورداشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش‌دیده برای مراقبت‌های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد».

وی همچنین از بیماری سینوزیت مزمن و تنگی نفس رنج می‌برد؛ که در تاریخ ۲۹ دی‌ماه پس از معاینه توسط پزشک متخصص، اعلام شد که در صورت عدم توجه و رسیدگی این بیماری پیشرفت خواهد کرد و نیاز مبرم به عمل جراحی خواهد بود.

این زندانی مبتلابه بیماری آن ریتمی قلبی نیز می‌باشد و بیشتر داروهای مصرفی، جهت درمان این بیماری، توسط خود زندانی تهیه می‌شود. وی در زندان مبتلا رماتیسم مفصلی شد و طبق نظر پزشک بیمارستان مصطفی خمینی، هر دو زانو باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)